%15.000 enflasyon mirasından popülizmin sonu vaadine kadar

Hem jestlerden hem de konuşmadan etki yaratmaya çalışan bir performansta, Javier Milei Yalnızca ana siyasi sermayesi olan “halk”a konuşan başkan oldu ve teklifte bulundu. ölümcül bir ekonomik senaryo. Kendisi, “hiçbir hükümetin kendisininkinden daha kötü bir miras almadığını”, “düzeltmenin olası bir alternatifinin olmadığını” ve “para olmadığı için” aşamalılığa “yer olmadığını” garanti etti. Karşılığında “çöküşün sona ermesi” ve “Arjantin’in yeniden inşasının” başlaması sözünü verdi.

Başka bir deyişle teklif etti Kısa vadede kan, ter ve gözyaşıyla “tünelin sonundaki ışığı” görmek“Ancak bunun orta vadede mi yoksa uzun vadede mi gerçekleşeceğini belirtmedi. İlk tedbirlerinin ne olacağını da açıklamadı.

İlk önce Kongre önündeki meydana seferber olan takipçileri (bir süre sonra Plaza de Mayo’ya taşındılar) İlk konuşmasının en kaba kısımlarına “mo-to-sierra” ve “Milei canım, halk seninle” diye bağırarak karşılık verdiler.

Daha sonra kalabalığa seslendiğinde Casa Rosada’nın balkonuhalka şunları söyledi: “Siyasi kariyerimi size her zaman doğruyu söylemek üzerine kurdum ve bu bedava olmadı. Ama biliyorsunuz ki Rahatlatıcı bir yalan yerine rahatsız edici bir gerçeği söylemeyi tercih ederim.“, Başlattı.

Kongredeki ana konuşmanın ana ekseni alınan mirastı. Milei, “Başlangıçta ikiz fazla vermekle övünen Kirchnerizm, bugün bizi GSYİH’nın %17’si kadar ikiz açıkla baş başa bırakıyor” diye başladı.

“Giden hükümette olduğu gibi GSYİH’nın 20 puanını ihraç eden giden hükümetin parasal kaosunun maliyetleri bedava değil, bunun bedelini enflasyonla ödeyeceğiz” diye ekledi.

Bu anlamda durumun Raúl Alfonsín’deki hiperenflasyondan daha kötü olduğunu yineledi ve şunları söyledi: “Bizi yıllık yüzde 15.000 enflasyonla baş başa bırakıyorlar.”Bunu ortadan kaldırmak için dişimiz ve tırnağımızla mücadele edeceğiz.

Kendisi detaylandırdığı rakam, “aylık %52’lik bir enflasyona işaret ediyor” ve özel tahminlerin yüzdeleri öne sürdüğünü açıkladı. Aralık, Ocak ve Şubat ayları için aylık %20 ile %40 arasında.

Konuştuğu yarım saat boyunca altı kez “Başka alternatif yok” ifadesini tekrarladı.

“Ayarlamanın olası bir alternatifinin olmadığı açık olmalı. Ayrıca şok ile aşamalılık arasında tartışmaya da yer yok” diye güvence verdi ve şunları söyledi: “Kademeli dönüşüme ulaşmak için finansmana sahip olmak gerekiyor ve ne yazık ki size şunu söylemem gerekiyor: Tekrar: Para yok” diye konuştu.

Bir umut ışığı ekmek amacıyla, “Sonunda ışık” sözü verildi“: “Bu, Arjantin’in yeniden inşasına başlamak için son kötü içki.” Destekleyeceğimiz makro yeniden düzenleme, ülke riskindeki düşüş ne kadar büyük olursa ve insan sermayesi bakanlığı ne kadar iyi kontrol altına alınırsa o kadar az acı verici olacaktır. durum iyileşmeye başlayacak. Yani yolun sonunda ışık olacaktır.”

Siyasete uyarı

Barışın sesiyle politikaya ilk pasajı ayırdı: “Kimseye zulmetmeye gelmiyoruz, eski kan davalarını çözmeye ya da iktidar alanlarını tartışmaya gelmiyoruz.”

Bu ifade, Milei’nin “mirası” anlattığı birkaç bölümde “pre-sos, pre-sos” çığlığına yanıt veren bazı takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca “Cristina avlanıyor” şarkısını da söylediler.

Ancak Milei daha sonra onların yolunu kapatmalarına izin vermeyeceğini açıkladı. Kör refakatçi istemiyoruz, ancak ikiyüzlülüğe, sahtekârlığa veya güç hırsı biz Arjantinlilerin seçtiği değişime müdahale ediyoruz.

Bu doğrultuda şu uyarıda bulundu: “Değişimi engellemek için şiddet veya gasp kullanmak isteyenlere şunu söylüyoruz: Ülkemizin ihtiyaç duyduğu değişimleri ilerletmek için devletin tüm kaynaklarını kullanacak, inancı sarsılmaz bir cumhurbaşkanıyla görüşecekler.“.

Sosyal organizasyonlara karşı daha doğrudandı: “Kesen parasını alamaz.”

Güvenlik hakkında

Güvenlik açısından daha önce tekrarlanan bir ifadeyi gündeme getirdi. “Bizimle bunun bedelini ödüyor. Evet“ve suçluların devamına, devamına son verin.”

Konuşmasına başlamadan önce kalabalık, güvenlik güçlerinin çifte güvenlik kordonu oluşturmasını alkışladı. “Polis, polis” diye slogan attılar.

“Arjantin bir kan gölüne döndü, iyi Arjantinliler parmaklıklar ardına kilitlenirken suçlular serbestçe dolaşıyor, uyuşturucu kaçakçılığı sokaklarımızı tamamen ele geçirmiş, öyle ki ülkemizin en önemli şehirlerinden biri kaçırılmış durumda. Uyuşturucu kaçakçıları ve şiddet yüzünden “dedi ve buna bir son vereceğine söz verdi.

Sonunda konuşmasında kendisi tarafından yönlendirilmeyen tek cümleyi telaffuz ediyor gibiydi: “Ayağa kalk, dışarı çıkacağız” diye bağırdı.

Bu sefer La Renga’nın “Panik Gösterisi” şarkısını söylemedi ya da “Patlama geliyor” oyununu söylemedi, ancak “Yaşasın özgürlük kahretsin” diye bağırarak konuşmayı kapattı ve İncil’de yer alan “cennetin güçleri” pasajını dile getirdi. Kampanya sırasında slogan.

Konuşmanın sert tonuna rağmen takipçileri de aynı görüşteydi. Marcela, “Bana iyi göründü. En azından bize gerçeği söyleyen biri: cehennem gibi bir düzenleme yaklaşıyor” diyor. Güneyden gelen iki arkadaş, “Mükemmeldi. Bizim için önemli olan şeylerden bahsetti: enflasyon ve güvensizlik” dedi.

Balkondan

Birkaç saat sonra, Casa Rosada’dayken özgürlükçü, kendisini meydandan alkışlayan kalabalığa kısa bir mesaj verdi. Orada teklif edildiğinin altını çizdi”popülist gecenin sonu”.

“Sıkıntılı bir döneme katlanmamız gerekse de yolumuza devam edeceğiz. Gündüzün mağlup etmediği gece yoktur. Bugün Arjantin iyilerindir” Popülist gecenin sona ermesine ve müreffeh ve liberal bir Arjantin’in yeniden doğuşuna karar verdik.“, balkonda göze çarpıyordu.

Milei, Plaza de Mayo’ya yaklaşan militanlarla vedalaşırken oradan ayrılmaya çalıştı umut verici bir mesaj Ulusal Kongre meydanında aldığı ekonomik mirastan bahsettiği ve “düzeltmenin alternatifi olmadığını” öngördüğü konuşmanın aksine.

“Hadi ayağa kalkalım ve Arjantin’i yeniden büyük yapalım. Gelin bu fikirleri benimseyelim ve Arjantin’i yeniden büyük yapalım. Tanrı sizi korusun ve yar ve yardımcınız olsun.” cennetin güçleri bize rehberlik ediyor tarihin en iyi hükümetini yaratmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir