2023 Seçimlerinde oy kullanma zorunluluğu olmayanlar

Santiago del Estero’da, oy vermek zorunludur içinde Ekim Genel Seçimi 18 ila 70 yaş arasındaki kişiler için. Fakat, Seçimlere katılmaktan muaf olanlar varhastalık nedeniyle (tıbbi gerekçelerle kanıtlanmalıdır), hakim ve yardımcıların iş faaliyetlerinden veya oy kullanacakları yerden 500 kilometreden daha uzakta bulunanlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı.

Ancak seçim günü sandıktan yeteri kadar uzakta olmak olası bir mali cezayı önlemek için yeterli değil. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız: makbuzları gönder Suçlular Sicilinde herhangi bir borç kalmaması için seçimden sonraki 60 güne kadar Seçim Yargıcı önünde.

Santiago del Estero’daki seçimler: hastalık durumunda ne olur?

Aynı şey Seçim Günü hasta olan insanlar için de geçerli. Bir ihlalin kaydedilmemesi için ulusal sağlık hizmetlerinden bir doktorun olay yerine çağrılması ve sağlık durumunu kontrol etmesi gerekiyor. Vatandaşa Seçim Yargıcına sunulması gereken bir sertifika verecek.

Seçimler 2023: Kimler oy vermekten muaftır?

26.774 sayılı Kanunun 12. maddesinde belirtildiği üzere, Oy kullanma zorunluluğu bulunmayanlar şunlardır:

Bu Kanun gereğince görevlerinde bulunmak ve seçim süresince bu büroları açık tutmak zorunda olan yargıçlar ve yardımcıları;
18 yaş altı ve 75 yaş üstü kişiler.
Seçim günü oy kullanacakları yerden beş yüz (500) kilometreden fazla uzakta olanlar ve bu mesafenin makul sebeplerden kaynaklandığını ileri sürenler. Bu tür seçmenler, seçim gününde kendilerini, görünüşlerini doğrulayan yazılı bir sertifika verecek olan en yakın polis makamına sunacaklardır;
Hasta olan veya etkinliğe katılmasını engelleyen yeterince kanıtlanmış mücbir sebep nedeniyle katılamayacak olanlar. Bu nedenlerin öncelikle ulusal sağlık hizmetindeki doktorlar tarafından gerekçelendirilmesi gerekir; Aksi takdirde resmi, il veya belediye doktorları, yoklukları halinde ise özel doktorlar (resmi referans uzmanları, hasta veya güçsüz seçmenin talebini seçim gününde yanıtlamakla yükümlü olacak ve bu koşulları doğrulamak ve ilgili sertifikayı teslim etmek için evleri);
Uyumları ile ilgili nedenlerden dolayı, seçimin gelişimi sırasında seçime katılmalarını engelleyici görevler yapmak zorunda kalan kamu hizmeti kuruluşları ve şirketlerin personeli. Bu durumda işveren veya yasal temsilcisi, ilgili bordroyu seçim tarihinden on (10) gün önce İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığına ayrıca ilgili belgeyi düzenleyerek bildirecektir.

Seçimler 2023: Yurt dışında nasıl oy verilir?

Belgelerinde kayıtlı yurtdışında daimi ikametgahı bulunan ve aynı zamanda Ulusal Seçim Odası tarafından hazırlanan Yurtdışında İkamet Eden Seçmen Kütüğünde yer alan kişiler bir sonraki ulusal seçimlere katılabilir ancak PASO’ya katılamaz.

Oy verme yerinin 500 kilometreden fazla uzakta olması vatandaşların seçimlere katılmamasına izin verse de, yurt dışında ikamet eden ve bunu belgesine kaydetmeyen ve seçimlere katılmayan Arjantinlilerin, seçim öncesinde yokluklarını gerekçelendirmeleri gerekiyor. Haber.

Oy verme yetkisine sahip oldukları tabloyu incelemek için kişilerin, Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İbadet Bakanlığı’nın internet sitesindeki Büyükelçilikler ve Konsolosluklar bölümüne girerek seçmen kütüklerinde bu tabloyu doğrulamaları gerekiyor.

Yurt dışında nasıl oy kullanılır?

Portalda, “Oy, Arjantin’deki son akredite ikamet bölgesine ve eğer değilse, doğdukları ülkeye veriliyor. Yalnızca yetkili büyükelçiliklerde veya konsolosluk ofislerinde oy kullanıyorlar” diye detaylandırılıyor.

Buna ek olarak, “sandık merkezi yetkilisi seçmene, oy vermenin verildiği ilçeye karşılık gelen, kendi el yazısıyla imzalanmış resmi bir oy pusulası verir.”

“Sonra, oy pusulasında tercih ettiğiniz partiye karşılık gelen alanı işaretlemeniz gereken karanlık odaya gidiyorsunuz, sonunda oy pusulasını katlıyor, kapatıyor ve böylece oy sandığına koyuyorsunuz” diye belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir