22 Ekim 2023 Seçimlerinde oy vermezsem ne olur?

Ne oluyor eğer oy vermezsem 22 Ekim Pazar günü yapılması planlanan genel seçim gününde mi? Ulusal Seçim Yasasına göre, “ceza” alabilirsiniz Seçimlere katılmadığın için.

İnsanlar 18 ila 70 yaş arası ve seçmen kütüğünde yer alanların yaklaşması gerekiyor zorunlu oylama organlarının her birine, aksi takdirde para cezası ve yaptırımlara maruz kalabilirler.

Ulusal Seçim Kanunu’nun 125. maddesinde şunu belirtmektedir: suçlular Seçim günü gerekçesiz olarak katılmamak Kamu işlevlerini veya işlerini yerine getiremeyecekler üç yıl süreyle işlem yapmamak ve bir yıl içinde işlem veya işlem yapmamak ulusal, eyalet ve devlet kurumları nezdinde Buenos Aires Özerk Şehri veya belediye.

Seçim günü devamsızlık para cezasına yol açabilir Seçim Yargıcına gerekçe formu sunmayanlar için. İnsanların seçimden itibaren formu Meclis’e göndermek için 60 günü var. Ulusal Seçim Haberiaksi takdirde para cezası otomatik olarak her kişinin Suçlu Kaydına eklenecektir.

Seçim gününün kaçırılması ekonomik yaptırımlara neden olabilir 50 ila 500 peso arasında değişiyorlar. Ancak aynı zamanda belediye, il ve ulusal kuruluşlar nezdinde işlemlerin yürütülmesinin imkansızlığını da şart koşuyor. Ancak bu, insanları bir sonraki seçimlerde oy kullanmaktan muaf tutmaz.

Her ihlal, Suçlular Sicilinde bir kusur biriktirir ve bir veya daha fazla para cezası borcu olması durumunda, ceza miktarı 500 pesoya ulaşana kadar kademeli olarak artacaktır:

Oy vermemenin cezası, herhangi bir dijital ödeme aracıyla doğrudan Ulusal Seçim Odası’nın (CNE) web sitesinden veya şahsen Banco de la Nación Arjantin’in (BNA) herhangi bir ofisinde Mercado ile nakit olarak ödenebilir. Ödeme veya banka havalesi yoluyla.

Herhangi bir ceza borcunuz olup olmadığını kontrol etmek için Ulusal Seçim Odası’nın (CNE) web sitesine gitmeli ve “Suçlular Kaydı” kategorisine girmelisiniz.

Erişmek için sayfanın istediği doğrulama kodunu yazmanın yanı sıra belge numarasını, cinsiyeti ve seçim bölgesini girmeniz yeterlidir. Son olarak, oy vermemeniz nedeniyle herhangi bir ceza borcunuz olup olmadığını kontrol etmek için “Danışman” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Daha sonra, sınav günü sınava girmeme izin verilen gerekçe türlerinin yer aldığı bir liste görüntülenecektir. seçimler. Daha sonra, bir önceki aşamada seçilen nedeni kanıtlayan belgeleri eklemeli, telefon numarasını, e-posta adresini girmeli ve “Devam Et” seçeneğine tıklamalısınız.

Seçmen kütüğünde yer alan ve PASO’ya katılmayan kişilerin, genel seçimlerde ve 19 Kasım’daki olası ikinci tur seçimlerinde bunu yapmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir