adalet, büyük yolsuzluk yapbozunun anahtar parçası olarak yerine geri döndü

Cristina Kirchner’i etkileyen yolsuzluk vakalarının göz kamaştırıcı kadrosunda, Money Route K ana yıldız değil. Ama kilit bir yeri var, çünkü ilk önce televizyon ekranlarında ve hemen ceza mahkemelerinde parladı. On yıldan fazla bir süre önce.

Davada her şey vardı: Devletle bağlantılı işadamları –Lazaro Baez-, Ünlü –Leonardo Fariña, Fabián Rossio zamanlar pişmanlık duyan, şeffaf olmayan finansçı Ileana Calabro’nun kocası Federico Elaskar– ve en üstte bizzat bizzat Millet Başkanı’nın gölgesi. Kusursuz soruşturma Pazar günü prime time’da sunuldu. Nicolás Wiñazki ve Jorge LanataHerkes için Gazetecilik programında.

Basit olduğu kadar müstehcen de olan olay örgüsü, Báez ve sersemlemiş yardımcılarının sabahlarını anlatıyordu. tam hızda yıkama 55 milyon dolar Puerto Madero’daki “La Rosadita” adlı VIP mağarada birikmiş olan bu paralar, fatura fatura sayma zahmetine katlanmak yerine doğrudan tartılan “fiziksel” nakit torbalarda geldi. O siyah dolar topu daha sonra ortadan kaybolacaktı. tuhaf offshore finansal labirentler: Bir vergi cennetinden diğerine gittiler, bir sonraki istasyonda durup manşetleri değiştirdiler, sonunda sessiz İsviçre kasalarına varıncaya kadar.

Hikaye izleyicileri balın arılar kadar ilgisini çekti ve 14 Nisan 2013 Pazar günü reytingler 30 puanın üzerine çıktı. İlk ayrıntı: Şikayetin karmaşıklığına rağmen, Şaşırtıcı derecede popüler bir konuydu. Bu özellik şimdiye kadar skandalı bastırmak ve cezai soruşturmayı devre dışı bırakmak için defalarca yapılan çabaların başarılı olmasını engelledi.

Programın ertesi günü Comodoro Py’ye çeşitli şikayetler geldi ve sonunda bir araya gelerek savcı Guillermo Marijuan ve yargıç Sebastián Casanello. O andan itibaren hükümet tüm kaynaklarını kullandı. davanın ilerlemesini engellemek.

Bu piyadelerin ilk dalgası, o zamanki savcı Alejandra Gils Carbó tarafından gönderildi ve uzman savcılarından biri olan Carlos Gonella, kendisinin hiçbir parçası olmadığı bir dosyayı, nesnenin sınırlandırılmasını tavsiye eden abartılı bir yazıyla araştırdı. soruşturmanın bir parçasıydı ve Báez’e bile dokunmuyordu. Cristina hakkında konuşmayalım bile. Gonella ve yardımcısı Gabriel Orsi görevi kötüye kullanmaktan dava edildi.

Öte yandan davayı olabildiğince ileri götüren kişi ise Azmi olmasaydı her şeyin hızla boşa çıkacağı esrar. Dürüst bir hukukçu olan Yargıç Casanello, Casa Rosada’nın kiracısı değişene ve biz Arjantinliler onun iyi bir araştırmacı olduğunu anlayana kadar neredeyse üç yıl boyunca ancak milimetre ilerledi.

Artık elleri serbest olan Esrar, 2016’da Patagonya’ya gitti, gizli hazineleri bulmak için buldozerlerle toprağını deldi, Lázaro Báez’in hiçbir zaman kendisine ait ilan etmediği düzinelerce mülkü, çok sayıda araba koleksiyonunu ve hatta incunabula’larla dolu bir kütüphaneyi keşfetti. ve paha biçilmez hazineler: 16. yüzyıldan kalma kopyalar, Borges’in ilk baskıları, Evita’dan mektuplar, La Razón de mi vida’nın yazarın imzalı bir kopyası, diğerleri Juan Perón tarafından.

Savcı Guillermo Marijuan ve ekibi, mülkiyeti Lázaro Báez ve Cristina Kirchner tarafından paylaşılan El Calafate’deki Punta Soberana arazisinde. Fotoğraf: Néstor García. Özel teslimat.

Yıllardır her türlü yolla kara para aklama açgözlülüğü şunu ortaya çıkardı: Báez’in elli bayındırlık işi sözleşmesi için talep ettiği tutardan “geriye kalan” para akışı sabit ve büyüktü.. Ve 2010 yılında Néstor Kirchner’in ölümünden sonra, o da bu servetin bir kısmını Cristina Kirchner’in haberi olmadan başka yöne çevirmeye çalıştı.

Yüklenici, Wiñazki ve Lanata’nın gazetecilik raporlarına verdikleri ve adalet sistemi tarafından benimsenen isim olan K Para Yolu’nda para aklamaktan yargılandı, yargılandı ve sonunda mahkum edildi.

Adli arkeolojinin bu sıkı görevi, ilerlemek ve durdurmak için çarpışan iki gücün mücadelesini kayıtlarda anlatmak için gereklidir. Báez’i kurtarmak ya da suçlanacak tek kişinin kendisi olmasını sağlamak.

Bu girişimler bu yıllarda şeffaflıkla yansıdı. Marijuan, Cristina’nın görevden alınması taleplerini defalarca reddetti, ancak Casanello da onu hiçbir şeyle suçlamadı. Federal Mahkeme, yüklenici ile sözleşme tarafı arasındaki ilişkiyi en az iki kez araştırması yönünde talimat verdi. Belirsizlik yıllarca devam etti.

Geçtiğimiz Mayıs ayına kadar çok büyük bir sürpriz yaşandı: Önemli savcı, aynı mektupta bekleyen analizlerden birinin Báez ile Cristina arasındaki 370 bilinmeyen çağrı ve iletişimi ortaya çıkardığını kabul etmesine rağmen aniden başkan yardımcısının görevden alınmasını talep etti. veya Hükümet Konağı’ndaki ofisleri. Birkaç gün sonra, Marijuan suçlamayı geri çektiği için, Casanello, yardımcının görevden alınmasına imza attı.

Ancak bu yıllarda mahkemelerde çok şey yaşandı. Mahkemelerinde, Karayolları davasında Devlete karşı yapılan büyük dolandırıcılık soruşturuldu ve kınandı; Báez ve Cristina arasında hazineden para çalmak için suç teşkil eden gizli anlaşma tamamlanmamış veya hiç başlatılmamış ek ücretler ve bayındırlık işleri ile.

Ayrıca yoldaki binlerce taşı temizleyerek ilerlediler; nedenler artık birleşmişti. Hotesur-Los SoslarıLázaro ve şirketlerinin, otel ve apartman kiralama maskesi altında, Cristina ve onun şirketlerine korkunç miktarlardaki paranın “geri döndüğü” ortaya çıktı.

K Money Route yolsuzluk yapbozunun bir parçası daha. Federal Yargıtay hakimlerinin bu Salı günü Cristina’nın görevden alınmasını iptal ettiklerinde bariz bir şaşkınlıkla açıklığa kavuşturdukları gibi.

Her ne kadar bu parçalar usul ekonomisi nedeniyle veya bunları daha önce ilişkilendirmenin imkansızlığı nedeniyle ayrı ayrı değerlendirilmiş olsa da, Bunlar aynı filmin parçaları, aynı oyuncular tarafından canlandırılıyor ve aynı ortamlarda geliştiriliyor.. Devletin yağmalanmasının Arjantin dramı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir