Alberto Fernández’in Javier Milei’ye yönelik eleştirisi, Together for Change’in Patricia Bullrich’e desteği ve özgürlükçülerin “kutlama” yemeği

Adını koymadan, Alberto Fernández, Javier Milei’yi sorguladı La Libertad Avanza’nın liderinin bu Pazar günü yapılan başkanlık tartışmasında kaybettiği son askeri diktatörlükte kaybolanlarla ilgili rakam nedeniyle. Başkanın yorumu, farklı siyasi güçlerden aktörlerin sosyal ağlarında yayınladığı birçok yorumdan biriydi.

“Sonuç birinin diktatörlüğü inkar etmeye ve haklı çıkarmaya devam etmesi sürdürülemez işkenceye uğrayan, katledilen, kimliği değiştirilen bebekleri çalan, kayıplara neden olan ve onbinlerce Arjantinli kadın ve erkeği sürgüne mahkum eden soykırımı” yazdı ve “Bir Daha Asla” efsanesini taşıyan bir fotoğrafla birlikte “X” yazdı.

Ardından şunu ekledi: “Başkanlık tartışması her adayın düşüncelerini öğrenmek için ideal bir mekanizmadır. Bize bunca mücadeleye mal olan 40 yıllık demokrasiden sonra inkarcı sesler duymaya devam ettiğimiz için üzüntü duyuyorum” diye konuştu.

Bu, başkanın, bu görevde yerini almak isteyen adaylar tarafından Santiago del Estero’da yapılan toplantıyla ilgili konulara değindiği tek mesajdı.

Başkanlık tartışması adayların her birinin düşüncelerini bilmek için ideal bir mekanizmadır.

Bize bunca mücadeleye mal olan 40 yıllık demokrasiden sonra inkarcı sesler duymaya devam ettiğimiz için üzülüyorum.#Artık asla

— Alberto Fernández (@alferdez) 2 Ekim 2023

Milei güçlü bir kart oynadı Başkanlık tartışmasının İnsan Hakları ve Demokratik Bir Arada Yaşama bloğunda, son askeri diktatörlükte ortadan kaybolanların “30 bin olmadığını” belirten özgürlükçü aday, “8 bin 753 var” dedi.

Milei bu rakamı açıklamadan önce “Hafıza, hakikat ve adalet vizyonuna değer veriyoruz. Gerçekle başlayalım” dedi. Ayrıca şunu da belirtti: “Biz tek taraflı bir tarih görüşüne karşıyız.”

Milei’nin açıklamasına tepki gösteren ancak tartışmanın yaşandığı başkent Santiago’daki Eyalet Forum Kongre Merkezi’nde bulunmayan bir diğer lider ise şuydu: Juan GraboisSergio Massa ile Vatan İçin İç Birliği kaybeden.

30 bin parça gil“Sosyal lider “X” hesabında haykırdı.

Sergio MassaBu arada seçti tartışmanın farklı bölümlerini çoğaltın farklı bloklardaki müdahalelerinin videolarıyla. İktidar partisinin cumhurbaşkanı adayı olan Ekonomi Bakanı, son paylaşımında kapanışta söylediklerini aktardı. “Sizden ricam, öfkeyle, nefretle sandık başına gitmeyin, umutla gidin” diye yazdı.

Together for Change’den Bullrich’e destek

Patricia Bullrich ise Together for Change içerisindeki önemli liderlerin desteğini aldı ve Massa gibi gecenin farklı bölümlerinin çeşitli video kliplerini sundu. Toplamda 14 kişi vardı. Gerçek şu ki Bu sefer sesini çıkarmadı.en azından bu pazartesinin erken saatlerine kadar, eski başkandı Mauricio Macri.

“Tebrikler @PatoBullrich! Tartışmada açıkça ortaya çıktı güç ve deneyimve Arjantin’in ihtiyaç duyduğu derin ve kalıcı değişimi gerçekleştirmek için alanımızın önerileri. #Şimdi’dir Ve sonsuza kadar sürecektir,” Buenos Aires Hükümeti başkanı “X” ile vurgulamıştır, Horacio Rodriguez LarretaEski Güvenlik Bakanı’nın PASO’da mağlup ettiği kişi.

Tebrikler @PatoBullrich! Tartışmada gücünüz, deneyiminiz ve alanımızın Arjantin’in ihtiyaç duyduğu derin ve kalıcı değişimi gerçekleştirme önerileri netleşti. #Şimdi Ve sonsuza kadar pic.twitter.com/raKlAlSeq6

— Horacio Rodríguez Larreta (@horaciorlarreta) 2 Ekim 2023

Jorge MacriBu arada Bullrich’in tartışmadaki performansını da övdü. “Çok iyi @PatoBullrich tekliflerinizi açıkça söylüyorum Cumhurbaşkanlığı tartışmasında hükümetin durumu. #PatoPresidente”, Buenos Aires şehrinin belediye başkanı adayını aynı sosyal ağa yükledi.

Özgürlükçülerin tartışma sonrası coşkulu yemeği “Hissediyorsun, hissediyorsun, Milei başkanı”

La Libertad Avanza’nın Buenos Aires Hükümeti başkanlığına aday olan Ramiro Marra, “X”e bu durumu yansıtan bir video yükledi. coşku aralarında o alanın üyelerinin Javier MileiSantiago del Estero’daki tartışmanın ardından akşam yemeğinde.

Uzun masada büyük bir grup insan ve biraz daha uzaktakiler odada “Hissediyorsun, hissediyorsun, Milei başkanı” şarkısını söylemeye başladı.

Şarkı şuydu: özgürlükçü aday tarafından iyi karşılandısağ kolunu futbol sahasındaymış gibi havada sallarken, geri kalanı hardal rengi peçeteleri uçuşturuyordu.

Yanında oturan başkan yardımcısı adayı Victoria Villarruel, muhteşem katılımından dolayı onu sosyal ağlarda tebrik etti ve aday arkadaşını “tüm ekonomik, siyasi ve insan hakları söyleminde ön saflarda yer aldığı” için övdü.

MyAğlarında Milei, farklı medya ve sosyal ağ kullanıcılarının anketlerine odaklandı ve bu da ona tartışmanın galibi oldu. Hepsine büyük harflerle şu cümleyle eşlik etti: “Yaşasın kahrolası özgürlük.”

Myriam Bregman, Milei’ye karşı: “Kast konusunda daha uzlaşmacı olamazsınız”

Sol Cephe’nin adayı Myriam Bregman Ayrıca kendi alanından da destek aldı ve “kastla daha fazla uzlaşmacı olamazsınız” diyerek MIlei’ye karşı suç duyurusunda bulundu.

“Milei’nin kast aleyhinde konuşacağına inananlar için Çikolata skandalından ya da Insaurralde’ye yapılan müstehcen geziden bahsetmedi. Kastla daha fazla uzlaşmacı olamazsınız” diye yazdı.

Juan SchiarettiKendi eyaleti Córdoba’ya sürekli atıfta bulunması nedeniyle sosyal ağlarda en çok bahsedilen adaylardan biri olan , Santiago del Estero’daki farklı müdahalelerinden kesitleri de incelemeyi seçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir