AMIA, Hamas’ın elindeki rehineleri talep etmeyen insan hakları örgütlerini eleştirdi

AMIA’nın başkanı, Amos LinetzkyTerör örgütünün İsrail’deki saldırısından bir ay sonra, Hamas’ın katlettiği 9’u Arjantinli olmak üzere 1.400 kişiyi anma eylemine öncülük etti.

Pasteur Caddesi’ndeki Buenos Aires karargâhında Linetzky, Alberto Fernández Hükümeti’nden, Hamas tarafından kaçırılan 21 Arjantinlinin özgürlüğünün sağlanması için “çok daha proaktif” olmasını istedi. Arjantin’in bu çabalara öncülük etmesi gerekiyor ama o bunu yapmıyor.” AMIA başkanı gazetecilerle diyalog halindeyken “Bölgesel bir foruma başkanlık etmesi önemli” dedi.

Linetzky resmi konuşmasında şu güvenceyi verdi: İnsan haklarını savunan bu kadar çok örgütün sessizliğini anlamıyor. İnsancıl hukuku savunduğu iddia edilen ve rehinelerin durumuyla ilgilenmesi gereken kuruluşların sessizliği de yok.”

Serbest bırakılmasını istemeyen örgütleri de sorguladı: “Rehineler nerede? Onlar nasıl? Haklarınıza saygı duyuluyor mu? Neden kaçırılan rehinelerin canlı olarak ortaya çıkmasını açık ve net bir şekilde talep etmiyorlar? Kendileri için hak iddia etmeye değmeyecek kayıp ve kaçırılmış kişiler var mı? Yahudi rehineler sayılmıyor mu? İnsan haklarınız değersiz mi? O sözde mücadele ve protesto ruhu nerede? Neden Hamas’ın elindeki 200’den fazla rehinenin nerede olduğunu sormuyorlar? “Her gün önemlidir ve sessizlik bizi sersemletir.”

Onun sözleri o sıradaydı serginin açılış töreni “Ve bunlar isimler”, Aralarında Buenos Aires Hükümeti Genel Sekreteri ve Uluslararası İlişkiler’in de bulunduğu 100’den fazla özel konuğun huzurunda, Fernando StrafaceAncak Hamas’ın İsrail’de gerçekleştirdiği katliamın 1.400 ölümcül kurbanının isimlerinin yer aldığı 40 metre uzunluğundaki duvar resimlerinin sergilendiği ulusal makamlar yoktu.

İşbirliğiyle oluşturulan duvar resimleri Santiago Fallon Ve Gonzalo GilTemmuz 1994’te Yahudi ortak karargâhına düzenlenen terör saldırısında öldürülen 85 kişinin anısına, AMIA binasının önündeki posterlerle aynı estetik görünüme sahip.

Elio KapszukAMIA Sanat ve Üretim Direktörü, Yahudi ortak fonunda bu Salı günü açılışı yapılan sanatsal enstalasyonun, Hamas saldırıları sonrasında ertelenmek zorunda kalan Kudüs Çağdaş Sanat Bienali’nin altıncı edisyonunun mekanlarından biri olduğunu söyledi. İsrail’de. Sanat fuarı 9 Kasım – 28 Aralık tarihleri ​​arasında Kudüs’te düzenlenecekti ancak Buenos Aires, Roma, Torino, Londra, Los Angeles ve New York’ta bir dizi sergiyle yeniden yapılandırıldı.

Arjantin’deki İsrail büyükelçiliği misyonunun başkan yardımcısı da orada konuştu: Adam LeveneAMIA’ya “Shoah’tan (Holokost) sonra Yahudi halkına yönelik en kötü katliamın” kurbanlarını hatırladığı için teşekkür etti. Ve bu sanatsal serginin “bizi 1.400 ismin ardındaki her bir kişi hakkında düşünmeye davet ettiğini” vurguladı.

Kurbanların anısına

Jorge Cohen Mart 1992’de Arjantin’deki İsrail büyükelçiliğine düzenlenen ve 22 kişinin ölümüne ve yüzlerce yaralanmaya neden olan saldırıda yaralananlardan hayatta kalanlardan biridir. O saldırıdan ve AMIA’ya yapılan saldırıdan sağ kurtulan diğer kişilerle birlikte duvar resimlerine Hamas tarafından öldürülen kişilerin isimlerini sprey boyayla boyadılar.

“Hamas tarafından öldürülen 10 aylık bebek Mila’nın adını yazdım. Arjantin’deki İsrail büyükelçiliğinin eski basın şefi Jorge Cohen gözyaşları içinde şunları söyledi: “Çok duygulandım, çünkü bu ölçülemez bir şey. Zurnao bebekle aynı soyadını taşımanın ötesinde hiçbir bağlantısının olmadığını açıkladı.

Jorge Cohen, AMIA duvar resmine çizdiği Mila ismine dikkat çekiyor.

kız bebek Mila Cohen Be’eri kibutzunda yaşıyorduAralarında babası Ohad ve büyükannesi Yona’nın da bulunduğu 100’den fazla kişi öldürüldü.

Diyalog halinde ZurnaJorge Cohen, İsrail’de öldürülen Arjantinli sayısının dokuz olduğunu ve “her 10 Hamas rehinesinden birinin Arjantinli olduğunu” vurguladı.

Etkinliğin sonunda AMIA saldırısında öldürülen 31 kişinin yakınlarının Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin serbest bırakılmasını istediği bir video yayınlandı.

Larreta, posterler, mumlar ve kurbanların yüzlerinin olduğu bir kamyon

Bu Salı günü, kurbanları anmak ve Hamas’ın İsrail’de tuttuğu rehinelerin serbest bırakılmasını istemek için Buenos Aires şehrinde başka etkinlikler de düzenlendi.

Sabah, Buenos Aires Hükümeti’nin başkanı, Horacio Rodriguez Larreta, Dikilitaş’ta, Hamas tarafından tutulan 240 rehinenin serbest bırakılmasını talep eden bir posterin ve gözleri bağlı birkaç doldurulmuş hayvanın yerleştirildiği çok kültürlü bir müdahaleye katıldı.

“Şehirden kaçırılanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. özellikle 40’tan fazla genç, erkek çocuk ve bebek bunlar bu terör örgütünün elinde” dedi Larreta.

Ayrıca “Başka yere bakma” sloganıyla bir araya gelen bir grup Arjantinli, Teatro Colón’dan River stadyumuna kadar şehrin sokaklarını gezdi. kaçırılan kişilerin görüntülerini ekranlarda gösteren bir kamyon.

Yahudi gençlik örgütü ZOB'un Buenos Aires şehrinin sokaklarına astığı posterlerden biri.Yahudi gençlik örgütü ZOB’un Buenos Aires şehrinin sokaklarına astığı posterlerden biri.

Başka bir girişim, “Ortadoğu’daki durum ve Arjantin’deki Yahudi cemaatinin karşı karşıya olduğu anti-Semitizm” hakkında bilgilendirmek, farkındalık yaratmak ve konuyu açıklığa kavuşturmak amacıyla şehrin sokaklarına posterler asan ZOB’lu genç Yahudiler tarafından desteklendi. deneyimliyor.” Astıkları tabelalardan birinde şöyle yazıyor “Metrodayım, Hamas’ın kaçırdığı 21 Arjantinli nerede?”

Palermo’daki Plaza Israel’de başka bir grup ışık yaktı Her Hamas kurbanının anısına 1.400 mum yakıldı ve o insanlar için dua ettim. “Burada artık aramızda olmayan insanların anısını, yaşamını ve ruhlarını onurlandırıyoruz. Ve kaçırılan insanlarımızı, 250’den fazla kayıp insanımızı istiyoruz Teröristlerin elinde, nerede olduklarını bilmiyoruz ve evlerine dönmelerine ihtiyacımız var” dedi Plaza Israel’deki etkinliğin organizatörlerinden Vanina Barman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir