Arjantinlileri İsrail’den tahliye edecek ilk uçak Tel Aviv’e indi

Bunlardan ilki İsrail’den tahliye edilecek uçaklar Hamas’la savaş nedeniyle talepte bulunan Arjantinliler, bu çarşamba günü Arjantin saatiyle 23.30’da Tel Aviv’e ulaştı. Bu insanları çatışma bölgesinden uzak tutmak için “Güvenli Dönüş” operasyonu kapsamında o şehir ile Roma arasına hava köprüleri çekecek olan da Hava Kuvvetlerine ait Hercules C-130’dur.

Arjantin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Müşterek Kurmay Başkanları tarafından bu Perşembe gününün erken saatlerinde resmen bildirildiği üzere, uçak liste “vatandaşlardan oluşan ilk birliğin gemiye binmesine başlamak için”. Daha sonra Aerolíneas Arjantin uçuşlarıyla İtalya’nın başkentinden ülkemize transfer edilecekler.

Dışişleri Bakanlığı’ndan son gün yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu yoğunlaşan çatışmalar sonucunda diplomatik kanallardan yapılan geri dönüş taleplerinin sayısının sabah saatlerinde 1.304’ten 1.419’a çıktığı doğrulandı. Bunların yaklaşık 717’si turist ve 702’si de İsrail’de ikamet eden kişidir.

“Arjantin Devleti, çatışma bölgesindeki yurttaşlarımızı korumak için mevcut tüm kaynaklarını kullanıyor. ile devam edelim ‘Güvenli Dönüş’ Operasyonu Ayrılmak isteyen tüm Arjantinlileri uzaklaştırıp koruma altına alana kadar” dedi Savunma Bakanı Jorge Taiana, Salı sabahı El Palomar’dan kalkan ve İsrail’de mola veren uçağın İsrail’e varmasından sonra. Kıbrıs.

Silahlı Kuvvetler paralel olarak, “güvenli koşullar altında tahliye dinamiklerini hızlandırmaya hazır olan daha fazla kaynağın tahsis edilmesi için operasyon alanındaki durumun değerlendirilmeye devam ettiğini” açıkladı.

Bu anlamda Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero, kurtarma prosedürünün süresini hızlandırmak amacıyla Hükümetin Arjantin İsrail Karşılıklı Derneği (AMIA) işbirliğiyle “kamu-özel sektör girişimi üzerinde çalıştığını” belirtti. Kayıt yaptıran Arjantinlilerin bir an önce dönüşünü sağlamak.

Hakkında AMIA tarafından yönetilen özel bir charter uçuşuArjantin Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde.

Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırıların ardından “hala 15 Arjantinlinin” yerinin tespit edilemediğini kabul eden şansölye, eğitim gezisi için orada bulunan 120 kişilik bir öğrenci grubunun da hızla İsrail’den tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti. Savaşın ortasında otellerde konaklayan Arjantinli turistler ve ülkede ikamet edip geri dönmek isteyenler de var.

Aynı zamanda, İsrail ile İtalya arasındaki uçuş sayısını artırmak ve bu sayede tahliye kapasitesini genişletmek amacıyla bu Cuma günü bölgeye ikinci bir Hava Kuvvetleri uçağının eklenmesi ihtimali de gündeme getirildi.

Ulusal hükümet, Herkül’ün günde üç uçuş gerçekleştirebileceğini ve bu şekilde her gün yaklaşık 200 kişiyi tahliye edebileceğini tahmin ediyor; bu sayı, bu türden başka bir askeri uçağın göreve dahil edilmesi durumunda iki katına çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir