Axel Kicillof, ihtiyari fonların kaybından endişe ederek muhalefetin iktidara dağılacağına inanıyor

Bazı bilim adamlarının Javier Milei’nin ortaya çıkışına atfettiği çağ değişikliği, eğer ulusal yönetim tarafından doğrulanırsa, eyalette daha karmaşık bir atalet yaratacaktır. muhalefet atomizasyonu ve Axel Kicillof, yönetimin modellendiği Yasama Meclisi’nde intifa hakkına hazırlanıyor.

Değişim İçin Birlikte’nin kopuşu ve La Libertad Avanza’nın parlamentodaki çöküşü, Hükümetin yasalarına yönelik muameleyi koşullandıracak ortak stratejiler hakkındaki beklentileri öngörmüyor. Casa Rosada’dan gelen radikal kriterlerin dayatılması ise daha da az. Muhalefet ve iktidar partilerine kurumsal işleyişin şartlarının yerine getirileceğini itiraf ediyorlar çok taraflı anlaşmalardan Yeni milletvekillerinin perşembe günü yemin töreninden sonra tekrar tekrar dile getirdiği ifadeye göre “hukuk için hukuk”.

Kicillof, ilk dönemden farklı olarak ikinci dönemine dağınık muhalefet bloklarıyla başlıyor. Milletvekillerinde PRO, UCR ve CC bir ara blok oluşturacak (Oda düzenlemelerinde öngörülmeyen bir rakam), eylem özerkliğini koruyacak ve La Libertad Avanza (LLA) dört alana bölünecek. Radikaller ise ikiye bölünmüş olarak geliyorlar. Senato’da da manzara benzer. Tüm bölünmüş farklılıklar üzerinde birleşik bir sürüş sistemi olmadan.

Bu aynı zamanda siyasetin kafa karıştırıcı ufkunu da ifade eden bir yeniden yapılanmadır. Kicillof bu boşluktan yararlanacaktı. Soru, bunu dengede mi yapacağı yoksa Cristina Kirchner’in Milei’nin çizdiği ekonomik panoramaya atıfta bulunarak “toplumsal felaket”ten bahsederken beklediği direniş gibi kendini kurmaya mı karar vereceğidir. Buenos Aires PJ’nin Mart 2025’e kadar başkanı olan Máximo Kirchner’in La Cámpora’sını ve Sandra Pettovello tarafından yönetilen İnsan Sermayesi süper bakanlığı tarafından önerilen yardım sisteminin izlenmesiyle tehdit edilen toplumsal hareketleri bir araya getirecek bir cephe.

Mecliste beklemedeler bu süreçte Unión por la Patria’dan 37 milletvekili ve 21 senatör. Ve 134 belediyenin yarısından fazlası. Burada özel bir durum var: İçişleri Bakanı Guillermo Francos zaten birçok toplum lideriyle görüşmüş durumda.

Kicillof onunla açık alanda yüzleşmeye karar verirse özgürlükçü hükümetin ateşleyebileceği ilk saldırıya maruz kalacak. İl’e olağanüstü transferlerin azaltılması. Milei’nin beklediği gibi, ihtiyari transferler bitti. Alberto Fernández’in yönetiminde en çok tercih edilen takım Buenos Aires oldu. Bu eşyalar Buenos Aires eyaletinin maliyesi için kullanılan kudret helvasıydı.

Geçen yıl ülkenin en büyük ilçesi toplam kaynakların %42,4’ünü aldı; bu iki kattan fazlaydı Córdoba, Santa Fé, Buenos Aires Şehri ve Mendoza’nın aldığı miktarlar, nüfus ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bakımından onu takip eden ilçelerdir. Bu dördü birlikte ihtiyari fonların %17,8’ini oluşturuyordu. Ve 2023’te, yalnızca Kasım ayında, Buenos Aires toplam 245 milyon pesodan 133 milyar peso aldı. Ekonomi Bakanı adayı Sergio Massa’dan son yardım: Bir hafta önce kamu idaresindeki maaş ve ikramiyelerin ödenmesini sağlamak için geldi.

Valinin endişesi bu. Bu uykusuzluğun belirtisi Francos’la yapılan kapsamlı görüşmeydi. Her ikisi de “ortak çözümler” aramaya kararlıydı. Ufuk olarak kaynakların kıtlığı ile. Milei “Para yok” diye ısrar ediyor. Buenos Aires’te her zaman bir tencere kazınması oluyordu. En azından şimdiye kadar. Ancak Torba Kanun veya Ulusal Kongre’ye sunulan Başkan’ın kanun paketi ne olursa olsun, kamu hesaplarındaki bu düzenlemenin izi takip edilebilecektir.

Kicillof, projesini eyalet yasama meclisinde ancak ulustaki bu enstrümanın güzel sözüyle gündeme getirebilecek. zaten var Borç talebinin yerine getirilmemesiyle ilgili ilk uyarı2023 mali yılını tamamlayacak, bu da 150 milyon dolara denk geliyor. Birkaç hafta içinde gelecek yılın bütçesi için bunun iki katını talep edecek. Ve cari harcamanın gerektirdiği 6,9 milyar pesoya ilişkin düzeltilmiş ağırlıklandırma.

Vergi Kanununun rötuşlanması bu bütçe kısıtlamalarına bağlı olacaktır. ARBA’nın tahsil ettiği dört vergide artış olacak. Milei’nin geliştirdiği isteğe bağlı kaynakların eksikliği göz önüne alındığında acil bir ihtiyaç.

Bu bağımlılığın ikilemi ile Peronizmi “direnişten” kurtarmanın nihai çağrısı arasında, Kicillof yönetiminin Buenos Aires’teki ilk dönemi tartışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir