Axel Kicillof’un vergisi başlıyor ve artış %200’e düşürülüyor

Vali Axel Kicillof, vergi kanununun uygulanmasında muhalefetin onayını almak için eyalet vergilerini artırma iddialarını azaltmak ve idarenin gelecek yılına yönelik harcama tahminlerini azaltmak zorunda kaldı.

Yoğun bir hafta süren müzakereler, tartışmalar ve çapraz müzakerelerin ardından Muhalefet, eyaletin 2024’te alacağı artışlara bir sınır koydu: gayrimenkulde %200’e kadar (kırsal ve inşa edilmiş olanlar, yani kırsal kesim ve Buenos Aires sahipleri tarafından ödenenler).

Ayrıca Otomobillere (patentlere) uygulanan vergide %200’lük bir tavan olacak ve yetkililer “faturaları enflasyona göre ayarlayabilecek.” Her üç ayda bir vergi mükelleflerine ulaşan

Yasama Meclisi bu perşembe günü Senato ve Milletvekillerinin çifte oturumunda hükümetin bir sonraki mali yılla yüzleşmesi gereken üç temel yasayı tartışıyor: vergi yasası, olağanüstü hal yasaları ve 1,8 milyar dolarlık borç alma yetkisi.

Orijinal teklifte Maliye Bakanlığı, vergi değeri yüksek (39 milyon pesodan fazla) kırsal gayrimenkul kalemleri için %300’e varan artışlar belirledi.. Dört düzeltme kategorisi vardı: en düşük değerlemeler için %140; ve kademeli olarak 170’lik artışlar yaşandı; %240 ve tavan büyük mağaza sahiplerine karşılık geliyordu.

Perşembe gecesi oylanan anlaşma maksimum kategoriyi %200 oranında birleştirdi. Ayrı olarak Kicillof, sağlıkla bağlantılı iki devlet kurumu oluşturma projesini ertelemek zorunda kaldı: bir ilaç üretim laboratuvarı ve Buenos Aires sağlık acil durum şirketi.

Bakan Nicolás Kreplak, eyaletin kontrolüne sahip olması için Kamu Limited Şirketi modelinin çoğunluk devletin katılımıyla önerildiğini açıkladı. Her ikisi de tartışmanın dışında bırakıldı.

Muhalefetin bazı kesimleri, “Vergi mükelleflerinden muazzam bir çaba beklerken Devletin yapısını genişletmeye devam edemez” dedi. Geçtiğimiz hafta Kicillof, Hükümet yapısında 15 bakanlık ve dört sekreterlik veya Dışişleri Bakanı rütbesine sahip enstitünün bulunmasını öngören yasanın onayını aldı. Yalnızca, Akdeniz’de bir yatta çekilen fotoğraf skandalının ardından görevden ayrılan Martín Insaurralde’nin istifasından bu yana boş olan Genelkurmay Başkanı silindi.

Ayrıca Neredeyse 1.500 siyasi pozisyonu (direktörler ve müsteşarlar) sürdürüyor; bu sayı, 2019’da göreve başladığındaki sayının neredeyse iki katı. Tartışmada milletvekili Pablo Domenicini (UCR) “Hükümete yönetim araçları verme yükümlülüğümüz var, ancak vergi mükelleflerinden elde edilen kaynakların nasıl kullanıldığını tartışmalıyız” dedi.

Kicillof’un eyalette ikinci hükümetinin başlaması konusunda karmaşık bir senaryosu var. Başkan Javier Milei’nin öngördüğü gibi, Ulusal’dan ihtiyari fon alma garantisi olmadan, eyalet kasası Alberto Fernàndez’in 2023’te gönderdiği 620 milyar peso akışından mahrum kalacaktı.

Teknisyenler, “ulusal düzeyde makroekonomik parametreler ve tahminlerin eksik olması” nedeniyle 2024 yılında bütçe olmayacağını açıklıyor. Milei’de kanunların hukuku da olmayacak. Daha sonra bir yıl önce oylanan tahmin uzatılacak.

Maliye Bakanı Pablo López, “emlak vergilerinin” toplam tahsilat üzerindeki katkısını güçlendirmeye çalıştı. Önerisinin ilerici olduğunu düşündü: “Büyük çoğunluk enflasyon endeksinin altında artışlar, yani reel olarak düşüş yaşayacak. En büyük ve en değerli mülkler olan eşyaların yalnızca yüzde 8’i enflasyonla aynı oranda ödenecek” dedi.

“Sermaye” (gayrimenkul ve patentler) Buenos Aires’in kendi gelirinin yalnızca %8’ini temsil ediyor. Ancak nüfus üzerinde büyük etkileri var. 2023 yılında Kicillof, emlak vergisinden yaklaşık 200 milyar peso, otomobillerden ise 140 milyar peso elde etti.

Ancak gerçek vergi geliri brüt gelirdir. Tahsilat Ajansı (ARBA) bu yıl yaklaşık 2,3 milyar peso elde etti. Esnaf, sanayici ve serbest meslek sahiplerinin ödediği ücretlerde değişiklik olmayacak. Çoğu üretken, endüstriyel veya ticari faaliyetin toplam cirosunun %0,75 ila %5’i arasında vergilendirilen bir ücrettir. En yüksek yük bankalar ve telekomünikasyonda (%8) ve en yüksek yük ise kumarda: %15.

Bir meclis vergileri tartışırken, diğeri olağanüstü hal yasalarını ve borçları analiz etti. O zaman süreç tersine dönecekti. Orada da bir transfer vardı: Kicillof acil durumun iki yıl uzatılmasını istedi “kamu güvenliği, politika ve hapishane sağlığı; altyapı, habitat, konut ve kamu hizmetleri; idari ve teknolojik; ve Buenos Aires ili bölgesinde sosyal, ekonomik, üretken ve enerjik.”

Anlaşma bir yıl süreceği yönündeydi. Mar del Plata’dan Alejandro Rabinovich’in (Pro) liderliğindeki Pro senatörlerin oluşturduğu blok, “Eyalet hükümeti zaten dört yıldır acil durumdaydı” dedi. Bu pakette yeni kamusal yapıların yaratılması olanağı yasaklanmıştı.

Vali ulusal kararlarla farklılık göstermeye çalıştı. Milei Eyaleti küçültürken Eyalet faydaları korur veya artırır. Ancak yasama filtresinden geçemedi.

UxP, Milletvekilleri ve Senato’da ilk azınlığa sahip olmasına rağmen. İktidar partisinin her iki mecliste de yeterli çoğunluğu elde etmek ve vergiler konusunda onay için hazır bulunanların üçte ikisini elde etmek için müzakere yapması gerekiyor. Kicillof, işte bu siyasi müzakere yolunda teslim olmak zorunda kaldı.

Belediye başkanlarının çıkarları da müzakerelere girdi. Hükümet, 135 komüne gönderilecek “serbestçe kullanılabilen” bir fon oluşturmayı kabul etti. 2023 bütçesinde yer alan Belediye Altyapı Fonu’nun yerine geçeceği, radikal belediye başkanlarının iddiasıydı. Pro’lar ve bazı Peronistler, bakan adayı Sergio Massa’nın kampanyanın ortasında emrettiği belediye çalışanlarına 60 bin peso ödenmesine ilişkin Eyalet’e olan borçlarının iptalini de istediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir