Buenos Aires belediye başkanına yönelik ciddi ölüm tehdidi, “O içerideyken evi ateşe vermeliyiz ya da kızını okşamalıyız”

Puan belediye başkanı Diego Reyes ve ailesi, bir belediye çalışanının, kendileri de içerideyken evinin ateşe verilmesi çağrısında bulunması nedeniyle ölümle tehdit edildi. “O içerideyken evi ateşe vermelisin ya da kızını okşamalısın”, son birkaç saatte viral olan acımasız ifadeydi.

Bu tehditler, belediye çalışanları arasında yayılan ve Değişim İçin Birlikte belediye başkanının ofisine ulaşan bir WhatsApp sesi aracılığıyla dile getirildi.

Tehdidi sosyal ağlarda paylaşılan bir video aracılığıyla kamuoyuna duyuran kişi Hükümet Bakanı Franco Mombelli’ydi. Bu olay 3 Ocak gecesi yaşandı. Mombelli, belediye sendika gruplarında, kimliği önceden belirlenmiş bir kişinin belediye başkanının, ailesinin ve kızının fiziksel bütünlüğünü tehdit ettiği bir WhatsApp sesinin dolaştığını bildirdi.

Belediye tarafından resmi olarak yayımlanan ses kaydında, şahıs meslektaşlarına “Bordenave’ye gidip tüm aile içerideyken evi ateşe vermeleri” yönünde çağrıda bulunarak, durumu başka bir belediye başkanıyla yaşanan benzer bir olayla karşılaştırdı: “Nasıl Bir keresinde avcılara López’e bunu yapmıştı ve on beş dakika sonra o da ava çıkabilmeleri için belgeleri imzaladı.”

Belediye başkanına hakaret ve aşağılamanın yanı sıra, yerel başkana şantaj yapma planının bir parçası olarak onu “kızını okşamaya” da teşvik etti.

“Evi ateşe vereceksiniz ya da kızınızı okşayacaksınız. Daha da kötüsü onu 15 dakika önce spor salonunda gördüm, havuza yıkanmaya gelecek. Yani eğer onu burada ellemezseniz, siz de yaparsınız.” Onu Bordenave’de ellemek zorundayım,” diye devam etti sesteki tehditkar ses.

Mesaj, “O orospu çocuğunun evini ateşe verin, böylece öğrenebilsin. Geceleri de uyurken, ne polis ne de itfaiye gelip söndürsün. O içerideyken.” .”

Bunu göz önünde bulunduran Mobelli, olayı tehlikeli bir durum olarak nitelendirdi: Yerel yetkili, “Bunun son derece ciddi bir şey olduğunu düşünüyoruz ve bunu görmezden gelemeyiz” dedi. Aynı şekilde Belediye Başkanı Reyes’in de Puan Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu doğruladı.

Belediye içindeki öfke ve kavga öyküsü aylardır sürüyor. Ve onu tanımlayan kelime “miras”tır. Ulusal düzeyde olduğu gibi Puan’da da yeni belediye başkanı, kritik bir dönemde, milyon dolarlık borçla göreve başladı.

Tehditlerin, belediyelerin haftalardır uyguladığı zor tedbirine ek olarak, komünün 700 sözleşmeli işçiyi işten çıkarma, ikramiye ve Aralık ayı maaşlarının taksitle ödenmesi şartıyla ilgili olduğu anlaşılıyor. maaşlarının ödenmemesi.

Çatışma, önceki belediye şefi Facundo Castelli’nin (yine JxC’den) yaklaşık 900 milyon peso olan maaş ve ikramiyeleri karşılayacak fonu olmadan, hesapları kırmızı renkte Belediye’yi terk etmesi nedeniyle başladı.

Öyle ki görevden ayrılan belediye başkanı, görev süresini tamamlamadan sağlık izni istedi ve ardından Facebook’ta yaptığı paylaşımda af diledi: “Öncelikle maaşlarını zamanında ödeyemediğim için tüm belediye çalışanlarından özür dilemek istiyorum. Kasım ayı itibarıyla, kendisine en büyük başarıları dilediğim Diego Reyes’in yeni yönetimiyle bu durumun hızla çözüleceğini umuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir