Buenos Aires eyaletinde ne oylanıyor?

Buenos Aires Ulusal yetkililerin yanı sıra eyaletin yeni valisini seçmek için 22 Ekim Pazar günü tekrar sandık başına gidecekler. Buenos Aires eyaletiçerçevesinde Seçimler 2023.

Ayrıntılı olarak, yeni başkanlık formülünü seçmenin yanı sıra Buenos Aires eyaletinin vatandaşlarının da şunları tanımlaması gerekiyor: vali ve vali yardımcısı23 il senatörü (Senatonun yarısı yenilendi) ve 46 il milletvekili (Temsilciler Meclisinin yarısı yenilendi) ile belediyelerin belediye başkanları, meclis üyeleri ve okul danışmanları yer alıyor.

Eşzamanlı ve Zorunlu Açık Ön Seçimler (PASO) Valiliğe aday olacak adayları belirlediler. Bu durumda mevcut başkan Axel Kicillof Buenos Aires eyaletinde en çok oyu alan aday oldu.

Axel Kicillof, PASO’da en çok oyu alan aday oldu.

Buenos Aires eyaletinde oy pusulası bulunmadığını, dolayısıyla seçimin ilk turda bir oyla tanımlanabileceğini hatırlamakta fayda var.

Axel Kicillof (Vatan Birliği)
Néstor Grindetti (Değişim İçin Birlikte)
Carolina Píparo (Özgürlük Gelişmeleri)
Rubén Pollo Sobrero (Sol Ön)

Néstor Grindetti, Together for Change’in stajını kazandı.

2023 Seçimleri: Başkan adayları

Javier Milei (Özgürlük Gelişmeleri)
Patricia Bullrich (Değişim İçin Birlikte)
Sergio Massa (Vatan Birliği)
Juan Schiaretti (Ülkemiz İçin Yaparız)
Myriam Bregman (Sol Ön)

Oy verdiğim yer: seçmen kütüğünü kontrol et

Ulusal Seçim Odası (CNE) günler önce 22 Ekim genel seçimlerine ilişkin nihai seçmen kütüklerini yayınladı. Genel olarak oy verme yeri PASO’nunkiyle örtüşse de, değişiklikler meydana gelebilir. Bu nedenle buraya tıklayarak tekrar kontrol etmeniz önerilir.

Oylama verilerine bakmak için yalnızca oy sayısını girmeniz yeterlidir. Ulusal kimlik belgesiilçe, cinsiyet ve web sitesinin kendisini belirten bir doğrulama kodu.

Buenos Aires Eyaleti: Kimler oy verebilir, kimler kullanamaz?

O oy vermek zorunludur 18-70 yaş arası erkek ve kadınlar için geçerli olmakla birlikte kimin oy kullanıp kimin oy kullanamayacağı konusunda mevzuatta istisnalar öngörülmüştür.

Örneğin 19.945 sayılı Kanunun 8. maddesi şöyle diyor: “İş nedeniyle seçim kanununun geçerli olduğu saatlerde meşgul olmaları gerekenler, oy kullanmaya gitmek veya seçim yapmak için işverenlerinden özel izin alma hakkına sahiptirler. maaştan herhangi bir kesinti veya programa sonradan ekleme yapılmaksızın seçimlerde görev alabilir.”

Bu arada oğlanlar 16 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış olanların oy kullanma hakkı vardır ancak bu yükümlülüğe sahip değildir. tıpkı 70 yaş üstü kişilerde olduğu gibi. Elbette oy verebilirler ama bu onlar için zorunlu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir