Bullrich’in açıkladığı protokole gözcülerin tepkisi

Hükümetin güvenlik ve ekonomi politikasını eleştiren sosyal kuruluşların referansları, Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich’i bu Perşembe günü sunduğu grev karşıtı protokol nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.

Eduardo Belliboni, İşçi Kutbu’nun, Daniel Menendez, Somos Barrios de Pie’dan, Ve Silvia SaraviaLibres del Sur’dan, Bullrich tarafından açıklanan önlemleri reddettiklerini ifade eden grev gözcüleri şunlardı: “Kuşatma durumu” ve “kurşun ve sopayla baskı” planı“şehitlere gıda yardımı sağlamak” yerine toplumsal protestoları yasaklamak için basın toplantısı düzenlenmesini sorguladılar.

Çoğu zaman olduğu gibi, konu hükümet kararlarına karşı öfkesini ifade etme konusunda en güçlü kişi Belliboni’ydi. “Bu bir tür kuşatma durumu, Bullrich’in yasal araçları yok“dedi, 19 ve 20 Aralık’ta Javier Milei hükümetinin “düzenlemesi” olarak adlandırdığı şeye karşı yürüyecek olan sol görüşlü bir hareket olan PO’nun lideri.

Ayrıca Piquetero Mücadele Cephesi temsilcisi de protestoların devam edeceğini söyledi: “Yarın 50’den fazla kuruluşla seferberliği onaylayacağız. En azından emeklilere zam yapılmasını talep etmek için hükümet konağına gideceğiz. Bizi dışarı çıkaracaklar, hapse gireceğiz, mahkemeye çıkacağız. Bullrich yüzünü göstermek zorunda kalacak”.

Belliboni’ye karşıt bir profil ve son yıllarda Kirchnerizm’in müttefiki olan Zurna, Menendez Bullrich’in açıkladığı paketi de oldukça eleştirdi. “Bakanın toplumsal protestolara karşı önlemler alma kararı Demokrasimizin haklarını ihlal ediyor. Baskının gücüyle toplumu dönüştürmeye çalışıyorlar Dayanılmaz olana sopalarla, kurşunlarla ve zulümle katlanıyoruz. Bu demokrasimiz için kabul edilemez” dedi Barrios de Pie başkanı.

Milei geçen Pazar göreve gelir gelmez hem Belliboni hem de Menéndez, “kesen maaş almaz” dediği bir konuşmada Hükümetin sosyal politikasına karşı olduklarını ifade etmişlerdi. Her ikisi de onu “baskıcı ve hoşgörüsüz bir önyargıya sahip biri” olarak tanımlama konusunda hemfikirdi. Ancak Menéndez, parçası olduğu UTEP gibi, Prensip olarak Belliboni’nin gelecek hafta yapacağı yürüyüşe katılmayacak.

Eski Sosyal Kalkınma yetkilisi, “Alınan tedbirler konusunda dikkatli olmalıyız çünkü toplumda bu hükümeti sandıkta destekleyen bir kesim var” dedi. Barrios de Pie ve onun entegre ettiği UTEP’in CGT ve Kilise’nin bazı kesimleriyle koordineli çalışacaklarını vurguladı.

Bir sektörün ihtiyaç duyacağına inandığı sosyal ve gıda desteğini detaylandırarak, “Çangalar düşmeye başladığında halkın yanında olmalıyız” dedi. Bu hafta UTEP’ten San Isidro Piskoposu Oscar Ojea Quintana ile görüştülerBu tür gıda yardımlarını teşvik etmek amacıyla.

Kesimlerden birinde Libres del Sur’dan Silvia Saravia. Fotoğraf: Federico Imas.

Artan enflasyon karşısında toplumsal durumla ilgili kaygılar var. Silvia SaraviaMenéndez’le yıllardır çatışma halinde olan ve Belliboni’nin yürüyüşünü de desteklemeyen Libres del Sur’un lideri, ancak Bullrich’in açıkladığı kararların mevcut nüfus ihtiyacına uygun olmadığını düşünüyor.

Sanki savaşmış gibi onlara şehit diyorlar ve onlara yardım edecek bir gıda yardımı planları yok.. Basın toplantısının amacı da bu olmalıydı, toplumsal protestoları yasaklayan tedbirleri duyurmak için değil” dedi. ZurnaSaravia.

Sol siyasetçilerin iddiaları

Ayrıca Bullrich’in protokolünü sorgulamak için ortaya çıkan solcu politikacılar vardı. “Patricia Bullrich’in açıkladığı protesto karşıtı protokolü şiddetle reddediyoruz. Grev ve gösteri yapma hakkı 14 Bis. maddede yer aldığından bu anayasaya aykırı bir tedbirdir. Milei hükümetinin toplumsal protesto hakkına yönelik saldırısını reddediyoruz. Geçmek istiyorlar. Nuevo Más’tan Manuela Castañeira, “Bu, baskıyla birlikte acımasız uyum planıdır” dedi.

Nicolás del Caño da sosyal ağlarda şikayette bulunanlardan biriydi. “Kast, Milei hükümetini devraldı ve halk çoğunluğuna karşı uyguladıkları acımasız düzenlemeye karşı çalışan halkın protestosunu bastıracağını duyurdu. Bullrich ayarlıyor ve baskı yapıyor. Yeni bir şey değil. Geçmeyecekler!” tweet attı.

FIT Unidad-MST’den Temsilci Celeste Fierro şunları söyledi: “20 Aralık’ta net ve kitlesel bir randevumuz var: işçilere ve orta sektörlere karşı düzenlemeye ve Milei ve Bullrich protokolüne karşı çıkmak. Burada kimse açlıktan ölmeyecek. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir