Carlos Zannini, Javier Milei’nin transferinden önce yeni bir K istifa dalgasına öncülük etti

Komutanın Javier Milei’ye devredilmesinden günler önce Alberto Fernández hükümetindeki yetkililerin ilk istifa dalgasından sonra, bu Salı günü sıra geldi. yeni bir istifa dalgası K başkanlığında Carlos ZanniniMevcut başkanlık döneminin bitiminden itibaren 10 Aralık’ta Hazine Başsavcılığı görevinden ayrılacak.

Bu, yayımlanmasıyla kurulmuştur. Kararname 673/2023Alberto Fernández ve Genelkurmay Başkanı Agustín Rossi tarafından imzalanan, başkanın istifayı kabul ettiği ve “görevini yerine getirirken sağladığı değerli hizmetler için görevden ayrılan yetkiliye teşekkür ettiği”.

Bu rolün Kirchner hükümetinin eski Hukuk ve Teknik Sekreteri tarafından üstlenilmesi, o zamanlar Cristina Kirchner tarafından siyasi yapılanmasında bir ilerleme daha olarak okunmuştu.

Yerine Rodolfo Barra’nın geçeceği Zannini, 2021’de iktidar partisinin PASO’daki seçim yenilgisinin ardından bir grup yetkilinin tepki göstermesi üzerine Hükümet saflarında kalan yetkililerden biriydi. başkan yardımcısı kenara bir adım attı ve Alberto Fernández’in yönetiminde en büyük şoklardan birini yarattı.

Bu örneği geçenlerden bir diğeri de Juan Martin MenaCristina Kirchner hükümeti sırasında ve Oscar Parrilli’nin örgütü kontrol ettiği dönemde AFI’nin müdür yardımcısı olarak çalıştı. Bakanlıkta uzun bir geçmişi olan kendisi, Cristina’nın başkanlığı sırasında görevlerde bulundu.

Bu Salı günü, Haber ve İnsan Hakları Bakanlığı’nın 671/2023 sayılı Kararnamesi aracılığıyla Başkan, Mena’nın, Zannini ile aynı koşullar altında Haber Bakanı olarak resmi görevinden istifasını kabul etti.

Juan Martín Mena, Haber Bakanlığı’ndaki görevinden ayrılacak.

Aynı düzenlemeler kampçının istifasını da içeriyordu Horacio Pietragalla Corti İnsan Hakları Bakanı’nın yanı sıra Ulusal Hazine’nin avukat yardımcıları olarak Horacio Diez ve Sebastián Soler’in rollerine; Haber ve İnsan Hakları Bakanlığı Danışmanlar Kabinesi Birimi’nin başkanı olarak Gimena del Río.

Bu aynı zamanda, Ulusal Kontrollü Malzemeler Ajansı’nın (ANMaC) İcra Direktörü olarak Natasa Loizou’nun ve Ulusal Yerli İşleri Enstitüsü’nün başkanı olarak Alejandro Marmoni’nin istifalarının kabulünü de içeriyordu; ve INADI denetçisi olarak Greta Pena.

Bu arada, Kararname 674/2023bir diğeri Resmi Bülten’de sekizi yetkililerin istifalarına ayrılmışSalı, döngünün sonunu işaret ediyordu Marisol Merquel Önümüzdeki Pazar gününden itibaren Sosyal Politikalar Koordinasyon Ulusal Konseyi’nin başkanı olarak göreve başlayacak.

O zamanlar eyalet milletvekili olan Merquel, 2021 ortalarında ara seçimlerde yasa koyucu adaylığına hazırlanan, Başkanlık görevini yürüten bu organın başında Victoria Tolosa Paz’ın yerini aldı.

O Kararname 670/2023 ayrılışını işaret etti Sergio Federovski Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı Çevresel Kontrol ve İzleme sekreteri olarak. Beatriz Domingorena bu görevde Çevre Politikası Sekreteri olarak görev yapmaya devam etmeyecek; Danışma Kabinesi Birimi başkanı olarak Juan Manuel Vallone; İklim Değişikliği, Sürdürülebilir Kalkınma ve Yenilik Sekreteri olarak María Cecilia Nicolini; ve Milli Parklar İdaresi Yönetim Kurulu’nun sırasıyla başkanı ve yardımcısı olarak Federico Granato ve Natalia Jauri yer alıyor.

Mecliste istifalar da kabul edildi Eğitim Bakanlığı Eğitimsel Değerlendirme ve Bilgilendirme sekreteri olarak Jorge Lodola; Andrea García, Eğitimde İşbirliği ve Öncelikli Eylemler sekreteri olarak; Oscar Alpa, Üniversite Politikaları Sekreteri olarak; Silvina Gvirtz, Eğitim Bakanı olarak; ve Danışma Kabinesi Birimi Başkanı olarak Daniel Pico. Geçti Kararname 669/2023.

arasında sağlık BakanlığıOna göre Kararname 672/2023Sonia Tarragona (Danışmanlar Birimi Kabinesi Başkanı), Sandra Tirado (Sağlığa Erişim Bakanı), Mauricio Monsalvo (İdari Yönetim Sekreteri), Alejandro Collia (Sağlıkta Kalite Sekreteri), Víctor Urbani (Sağlıkta Eşitlik Bakanı) ), Carlos Soratti (INCUCAI Yönetim Kurulu Başkanı) ve Daniel López (Sağlık Hizmetleri Müfettişi).

İçinde Kararname 676/2023Alberto Fernández, Güvenlik Bakanlığı’ndan beş yetkilinin istifasını kabul ederken, 675/2023 sayılı Kararnamede Carlos Montero’nun Milletin Genel Mütevelli Heyeti görevinden istifasıyla da aynısını yaptı.

Kendi adına, Karar 57/2023 9 Aralık itibariyle tespit edildi Patricia Vaca NarvajaMontoneros’un eski başkanı Fernando Vaca Narvaja’nın kız kardeşi, Stratejik İşler Sekreterliği Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin ulusal direktörü olmaktan çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir