CGT, Peronist liderleri ile K Parti arasındaki güçlü gerilimlerin kesiştiği genel greve varıyor

Javier Milei’nin yeni yönetimiyle ilk flörtün ardından, Ticari Çalışanlar Federasyonu’nun (Armando Cavalieri liderliğindeki sendika, ülkede en çok üyeye sahip olan sendikadır) bu Çarşamba günü yapılması planlanan genel grevde nasıl oynayacağı konusunda bazı şüpheler ortaya çıktı. CGT için.

Ancak bu Pazar sendikanın kendisi bu şüpheleri ortadan kaldırmak için ortaya çıktı ve şunu onayladı: Zurna onların da greve katılacağını ve Onlar da seferber olacak Diğer Cegetist sendikalar, iki CTA, toplumsal hareketler ve Sol ile birlikte Plaza de los Dos Congresos’a.

Bu şekilde tüm CGT sendikaları safları kapattılar ve Hükümete karşı greve katılacaklardır. Sendikanın iddiası yüksek: grevin etkisinin farklı faaliyetlerde fark edilmesini istiyorlar ve ayrıca yaklaşık 300.000 kişiyi harekete geçirmek Çarşamba günkü Kongre önünde mitinge.

Oyun En az iki risk içerir:

  1. O olaylar meydana gelir gösteri sırasında CGT’nin değerlendirdiği bir şey olabilir. “Ama sendikalar ya da Peronizm açısından değil” diye açıklıyorlar. Protestocular arasındaki “radikalleşmiş kesimlerden” ve Milei’nin “işlevsel inorganik kesimlerinden” korktuklarını söylüyorlar. Ve şunu ekliyorlar: “Şeytan her zaman kuyruğunu içeri sokabilir.”
  2. Greve uyumun beklediklerinden daha az olması ve seferberliğin de aradıklarından daha az uyum sağlaması. Bu, CGT’nin işçi sendikası içinde sahip olduklarından daha az ateş gücüne sahip olduğunu gösterebilir.

Ancak CGT’de bu olası tehlikeleri göz ardı ediyorlar. “Hiçbir şey hiçbir şey kazanmaya cesaret edemedi”bir endüstriyel birliğin güçlü bir başkanının gerekçesi.

CGT UOCRA KAMYONCULARI geçen Aralık ayında Trubunales’e yapılan yürüyüşte İŞÇİ POLO SENDİKALARINI UOCRA Sütunu’ndan bıraktı. Fotoğraf: Maxi Failla.

Grev çağrısında var olan iç fikir birliğine rağmen, bu, Hükümete karşı en acil çağrıdır; Milei’nin yönetimi başladıktan 45 gün sonra gerçekleştirilecek.CGT içinde farklı sendika ve akımlar arasındaki farklılıklar devam ediyor. aşikar.

En güçlü gerilim, CGT küçük masasını oluşturan sendika liderleri arasında yaşanıyor. Hector Daer (Sağlık)Gerardo Martínez (UOCRA), Andrés Rodriguez (UPCN), José Luis Lingeri (Sıhhi Tesisat İşleri), Cavalieri (Ticaret) ve barrionuevistalar – ve Kirchnerizm ile özdeşleşen sendika liderleri, örneğin Sergio Palazzo (Banka), Abel Furlan (Metalurji İşçileri Sendikası) ve Mario Manrique (SMATA).

Sektör K bu Çarşamba günkü grevi şu şekilde yorumluyor: bir tırmanışın başlangıcı Ulusal Hükümete karşı. Hatta bazıları Zaten Mart ayında yeni bir genel grevden bahsediyorlar.

Ancak Cegetista liderliği ayağa kalkıyor ve bu grevin gerçekleşmeyeceği konusunda uyarıyor “hiçbir şey değil” ve güç ölçüsünün Casa Rosada ile bir diyalog masasına olanak sağlayacağını umuyorlar.

“Kirchnerizm işsizlikten faydalanmayı, kar elde etmeyi ve iğneyi hareket ettirmeyi amaçlıyor”, tarihi bir Cegetista liderini suçluyor. Ve tamamlayın: “CGT’de biz K değiliz ve değildik. Ayrıca, K tarafından her zaman kötü muameleye maruz kaldık. Bizi her zaman eleştirdiler ve hatta anlaşmaları bozmak istediler” dedi CGT küçük masasının bir üyesi.

Abel Furlán, Héctor Daer ve Pablo Moyano.  Fotoğraf: Juano Tesone.Abel Furlán, Héctor Daer ve Pablo Moyano. Fotoğraf: Juano Tesone.

Bir başka sendika üyesi ise şunları ekledi: “Onlarla olan farklar ortada. Örneğin biz, Yargıtay’a yönelik saldırılarına hiçbir zaman katılmadık. Mahkemeyle iyi bir ilişkimiz var. İlk başta katılan tek kişi Pablo Moyano’ydu ama biz bunu konuştuğumuzda o ayrıldı.”

Mahkemeden söz edilmesi tesadüfi değildir. Artık en yüksek mahkemenin, Milei’nin DNU yoluyla uygulamaya koymaya çalıştığı çalışma reformuna karşı CGT tarafından sunulan ihtiyati tedbire müdahale etmesi gerekiyor.

Dahili ve geçiş

Her ne kadar Sendika yeni Hükümete herhangi bir destek hareketi yapılmadığını açıklasa da, sendikanın da genel greve katılacağının resmi duyurusu Cegetista’nın iç hareketi üzerinde doğrudan etki yarattı.

Armando Cavalieri, CGT’nin genel sekreteri Héctor Daer ile birlikte Fats grubunun bir üyesidir. İş lideri Daer’in yanında olmadan Cegetista hapishanesinde yalnızdı.

Bazıları bunu Sağlık liderinin son günlerde neden daha sert duruşlar gösterdiğine bağlıyor. ““Sokakta yürüyemeyecekler.”Daer Cumartesi günü, Yürütme Organı tarafından gönderilen reform yasa paketini onaylamak için Hükümetle müzakerelerde bulunan muhalefet bloklarından yasa koyucuları uyardı.

Demiryolu lideri Ömer Maturano Bu pazar günü kendisini Daer’den farklılaştırdı. “Escrache’ın durması gerekiyor. Bizi de azarladılar ve bu bana kötü göründü. Herkes nasıl düşünmek istiyorsa öyle düşünmek zorundadır. “Herkes özgür olmalı” dedi.

Demiryolu işçisi Omar Maturano.Demiryolu işçisi Omar Maturano.

Ancak diğer CGT sendikacıları görecelileştirilmiş Daer’in sözleri. Bir Cegetista patronu, “Peki Casa Rosada’nın valilere ve parlamenterlere yasayı geçirmeleri yönündeki baskıları hakkında kimse bir şey söylemiyor?” diye şikayet etti.

Bu Pazartesi CGT küçük kurulunun liderlerinin seferberliğin son ayrıntılarını tamamlamak için bir toplantı yapması planlanıyor. Çoktan bir taslak dağıtıyor Okunacak metnin sosyo-emek konusuna odaklı ve orta sektörlere göz kırpıyor Milei’nin yönetiminin başlangıcında en çok zarar gören kişinin kim olduğunu anlıyorlar.

Bazı liderler etkinlikte konuşmacıların yer alma olasılığını değerlendiriyor. Bunların üç Cegetista genel sekreteri Daer, Pablo Moyano ve Carlos Acuna. Bir sendika lideri “Kısa bir şey, her biri üçer dakika” diyor.

Ancak üç kişiden birinin konuşmaması zaten önerildi çünkü bir düdükle karşılaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir