Chubut ve Santa Cruz valileri, YPF’nin kullanmadığı petrol alanlarını geri alacaklarını açıkladılar

Chubut Valisi, Ignacio Torresbu Salı günü şunu söyledi YPF istismar etmiyor şu anda bazı petrol alanları kendisininki de dahil olmak üzere farklı illerden ve şunu tahmin etti: Eğer bunu yapmazsan, onları elinden alacak., “özelleştirilmiş olsun ya da olmasın.” Eyalet lideri, Javier Milei’nin hedef aldığı devlet şirketine yönelik eleştirisinde, “Eyaletler kaynaklarımızın sahibidir” dedi.

Aynı doğrultuda, belirtildi Claudio VidalSanta Cruz Valisi, bu öğleden sonraki eyalet liderleri toplantısında Başkana “hala verecek çok şeyi olan olgun mevduatların” geri alınmasını teklif etti ve Santa Cruz’un “yatırımsızlık nedeniyle son yıllarda kaybettiği” ve YPF’nin önceki yönetimlerdeki kötü politikaları”

“İmtiyaz, yatırım bütçesi verilmesi ve alanın değerlendirilmesi anlamına geliyor. Ancak, Bu, üretilmeyen bir iştir buna ihtiyacı olan bir eyalette,” diye açıkladı Torres, TN’deki bir röportaj sırasında yaptığı açıklamalarda.

Aynı doğrultuda şu uyarıda bulundu: “Eğer YPF bu alanları istismar etmeyecek ve sadece alışılmışın dışında olana yoğunlaşacaksa, Oyunu diğer şirketlerin girmesine açacağız”.

Chubut valisi buna paralel olarak şunu garanti etti: Dokunulan konulardan biri Salı günü tüm ülkenin valileri tarafından yapılan toplantıda Başkan Milei ileve o noktada onun desteğini aldı Santa Cruz’daki çiftinizpetrol sendikacısı Claudio VidalAlicia Kirchner’in halefi.

Ignacio Torres’e göre, YPF’nin şimdi özelleştirilmesi “saçma” olacaktır çünkü “değeri olması gerekenin yarısından azdır.”

“Milei’ye ve Santa Cruz valisine bunu onayladığını söyledik. Cevap şuydu:Bunu Enerji’den insanlarla ve YPF başkanıyla birlikte görelim.‘”, Chubut valisini açıkladı.

Ve ısrar etti: “Kullanılmayan alanların olması saçma olurduonlara sahip ol YPF herhangi biri onlara sahip ol başkası şirket. Döviz üretip ihracat yapmamız lazım. Dolayısıyla ne Hükümet ne de şirketin kendisi bunu yanlış yola götürmemelidir.”

“Her zaman itaatkar ya da alkışlayan hükümetler vardı ulusal hükümete, YPF’nin amiral gemisi olduğu için bölgeleri YPF’den almak istemediklerini söyledi. ‘Enerji egemenliği’ demagojisinden ziyade çalışmayı önceliklendiriyoruz” diye vurguladı.

Her halükarda Torres şunu düşündü: Özelleştirme “saçma olurdu” Şu anda çoğunluk devlet petrol şirketi. “TAMAM değerinin yarısından azı”diye haklı çıktı.

Şimdi bu çılgınlık olurdu. Hiçbir açıdan bunu onaylamayacağım. Ben ısrar ediyorum: Değeri 6 milyar dolar civarında ve en az üç katı değerinde olması gerekir” dedi.

Salı gecesi vali, sosyal ağlarında yaptığı bir yayınla tutumunu onayladı.

Vidal ise kendi adına, “yatırım eksikliği, devlet şirketinin 2015’te 23 milyon 779 bin 63 varil petrol üretmekten 2022’de 14 milyon 423 bin 334 varile çıkmasına neden oldu ve bu, 7 yılda 9 milyon 355 bin 729 varillik bir düşüş anlamına geliyor” dedi.

Claudio Vidal iyileşmeyi önerdi "hala verecek çok şeyi olan mevduatlar" ve şu Santa Cruz "son yıllarda kaybediyoruz".Claudio Vidal, “hala verecek çok şeyi olan ve Santa Cruz’un son yıllarda kaybetmekte olduğu mevduatların” geri kazanılmasını önerdi.

Ayrıca yerel ve bölgesel imtiyaz sahiplerinin “Vaca Muerta’da olduğu gibi gözlerini daha kârlı havzalara dikmiş olan büyük operatörlere göre daha iyi kullanım sağlayacağını” da belirtti.

Ignacio Torres. Kârlara ilişkin: “Vergi matrisini federalleştirmeye başlamak iyi bir önlem olabilir”

Chubut valisi ayrıca “kasaların merkezi olmayan bir yapıya kavuşturulmasının” ve mali matrisin “federalleşmeye” başlamasının iyi olacağını ifade etti. olasılığından bahsederken bunu yaptı. kârın tersine çevrilmesiCumhurbaşkanı ile il başkanları arasındaki toplantının gündemini meşgul eden konu.

Farklı teklifler var. Birincisi, tedbirin geri alınmaması ve banka borç ve kredi vergisi, yani çek vergisinin yüzde 50’si yoluyla telafi edilmesi. Geriye gitmesi durumunda, tedbirin ülkenin güneyinde, kuzeyinde ve orta bölgesinde yarattığı etki olan asimetrikle ilgili ilginç öneriler de vardı. bunların vergiye tabi olmayan asgari kârlar dahilinde olmayacak şekilde tasarlanması mümkündür” dedi.

Bu anlamda Patagonya valilerinin niyetinin olduğunu kabul etti. “elverişsiz bir alan olarak değerlendiriliyorHükümetin tedbiri geri alma yönünde ilerlemeye karar vermesi durumunda.”

“Eski Ekonomi Bakanı Sergio Massa tarafından açıklanan tedbirin ne zaman açıklandığı hatırlanırsa, bu, dördüncü kategorideki karları ortadan kaldırmak içindi. bir tazminat bu kanunda açıkça belirtilecekti ve sonra O gözden kayboldu. İktidar partisi de aynı oyu verdi, biz açıkça aleyhte oy kullandık çünkü kanunda bir madde eksikti,” diye vurdu Torres.

Ve şunu ekledi: “Hükümetin başarması gerektiğini hepimizin desteklediği mali dengenin ötesinde ortaya çıkması gereken bir sorun olduğuna inanıyorum; kasaların merkezileştirilmesi”.

“Son yıllarda oluşturulan son vergilerin tamamı milli kasa tarafından toplanıyor. Başlangıç ​​için iyi bir önlem olacaktır mali matrisi federalleştirmek“, tamamlamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir