“Çikolata” Rigau uzun süre hapiste kalabilir ama siyasi patronlarını teşhis etmesi halinde cezasının azaltılması teklif edilecek

Bu madde, 1998’de oylanan Buenos Aires Eyaleti Ceza Muhakemesi Kanunu’nda gizli. Hatta mümkün olduğu kadar gözden kaçmasın diye bunu bilerek yaptıklarını bile iddia ediyorlar. Güçlünün zevkine. Hiçbir zaman veya neredeyse hiç uygulanmadığı için onlar için iyi sonuçlandı. Bilenler söylesin”Buenos Aires’te tövbe edenlerin kanunu“.

Bu, herhangi bir Buenos Aires savcısının yapabileceği bir olasılıktır. bir suçluyla pazarlık yapmak suçun ortakları, patronları veya yandaşları hakkında bilgi verilmesi karşılığında cezasının hafifletilmesi.

“Buenos Aires’te buna denmiyor pişman ama kimse bulamasın diye görmezden geliniyor adlı makalede Mağdurun Durumu” diye açıkladılar Zurna yakalanmasına karar veren mahkemeden Temmuz Rigau Çikolataları.

Çikolata Kapısı, Birkaç acıklı ve acı verici bölümden bu şekilde özetlenebilirdi. Bu Cumartesi La Plata, Rigau’daki Polis Karakolu 2’de teslim olduktan sonra Uzun hapis cezasının birkaç yıl bile azaltılması için Savcılıktan teklif gelebilir Muhtemelen seni bekliyor.

Bu “bir şey” başka bir şeye bağlı olacaktır. Chocolate operasyon hakkında ne kadar çok şey anlatmaya istekli ve her şeyden önce, patronlar içinde ne olurdum yasadışı ilişki iddiası Soruşturmacılara göre sözde “yolsuzluk kartı mafyasının” arkasında kim var?

Çikolata Rigau bu Cumartesi teslim edildi ve Pazar sabahı Roberto Pettinato müdürüne transfer edildi.

9 Eylül Cumartesi günü “Çikolata” Rigau, yakın zamanda ATM’den çıkardığı bir çanta dolusu banknotla yakalandı. Yasadışılığın kokmuş kokusu. Bir saatten fazla sürdü 48 banka kartından para çekme, farklı siyasi bloklardan yasama çalışanlarına ait. Hepsi başkanlık seçimlerinden çok kısa bir süre önce.

Peronist lider, La Plata’nın merkezindeki Bapro şubesinden ayrılırken polis personeli tarafından gözaltına alındı, ancak birkaç gün sonra, açıklanamaz (ya da o kadar da açıklanamaz olmayan) bir kararla serbest bırakıldı. yolsuzluk sisteminin yargısal korumasını desteklediğinden kuvvetle şüphelenilen oda hizmetçileri Juan Benavides ve Alejandro Villordo.

Her iki oda hizmetçisi bir toplu operatör tarafından ziyaret edilirlerdiRaúl Cabezón Pérez, Rigau’nun serbest bırakılması emrini verip tüm davayı iptal etmeden yaklaşık 12 saat önce.

Pérez sadece merhaba demek için uğramadı. ama baştan çıkarmak ve ikna etmek (nasıl olduğunu kim bilir), La Plata’daki pek çok kişinin Cabezón’un birkaç yıldır yerine getireceği konusunda hemfikir olduğu görevler Politikacılara yönelik hassas konularda Buenos Aires Haberi’nin kıdemli üyeleriyle.

Bütün bunların bir kısmı gün yüzüne çıktığında, skandal çıktı medya.

Ortada bir tane vardı itiraz festivali Yolsuzluk yaptığından şüphelenilen oda hizmetçilerinin yaptığı her şeyin Cassación’a iptal edilmesini sağlayan savcılar: Benavides, Sergio Massa ve Villordo’nun da arkadaşıama onun arkadaşlıkları eski taşra Peronizminden başkalarına da uzanıyor.

Davanın yeniden açılmasıyla Çikolata’nın tekrar tutuklanması istendi, ancak baskınlarda görevli Buenos Aires Polisi’nden birinin kendisini uyardığından ve liderin sık sık gittiği yerlerden kaçtığından şüpheleniyorlar.. Zaten adaletten kaçan kişi, nihayet geçen Cumartesi öğleden sonra teslim oldu.

Ayrıca kart sahibinden sakladıkları cep telefonunu da açmak istediler ancak hakim başka bir itirazı kabul etti ve Başlamadan dakikalar önce deneyimi askıya aldı. Artık Chocolate’ın telefonunun açılışı seçimlerden sadece iki gün önce, önümüzdeki Cuma günü planlanıyor.

Ortada Buenos Aires Güvenlik Bakanı Sergio BerniAksi halde il polisinin tutuklama kararını lidere bildirdiği suçlamalarının yol ayrımına geldi.

Kendini teslim edecek“Berni söyledi Zurna. Notun aynı günü, ne tesadüf, Çikolata gerçekten teslim edildi. Ancak işaretçi “tek başına” değildi, ona eşlik ediyordu seçkin bir hukuk firmasından birkaç avukat La Plata şehrinden.

Sergio Berni, Clarín'e bunun bir "aptallık" Bonaerense'yi Chocolate Rigau'ya kendisini tutuklayacaklarını bildirmekle suçluyor.Sergio Berni, Clarín’e, Bonaerense’yi Chocolate Rigau’ya kendisini tutuklayacaklarını bildirmekle suçlamanın “aptalca” olduğunu söyledi.

Araştırmanın sahibi avukat Horacio Gascón Cotti’dir. Adli sorunları olan güçlü politikacılar arasında sıradan insanlardan çok daha ünlü, dürüst. Kendi çapındakiler gibi, Gascón Cotti de önce kendisine ödeme yapılmazsa parmağını bile kıpırdatmıyor. La Plata’daki en pahalılardan biridir ve yalnızca dolar ve nakit olarak ücretlendirilir..

Şehrin eteklerinde harap bir evde yaşayan elektrikçi Çikolata, tam olarak öyle olmazdı Gascón Cotti’nin ücretini ödeyecek kişi.

Bu pazar çok erken saatlerde Chocolate, Polis Karakolu 2’deki hücresinden çok daha modern ve konforlu bir hücreye nakledildi. Müdür Roberto Pettinato, televizyon sunucusunun babasına anısına aldığı isim.

“Bu transfer şaşırtıcıydı. Burada hiç kimsenin, kendisini Chocolate’a teslim etmeden önce avukatlarının kendisini daha rahat hissetmesi için bir politikacıyla hemen transferini ayarladığına dair şüphesi yok. Açıkçası amaç Rigau’nun yıkılıp şarkı söylememesi.“, bu gazeteye Garantiler Haberi’nden söylediler.

Facundo Albini, Sergio Massa'nın Yenilenme Cephesi'nin meclis üyesidir.Facundo Albini, Sergio Massa’nın Yenilenme Cephesi’nin meclis üyesidir.

Ayrıca Çikolatanın da garantisini veriyorlar şaka bitti. “Uzun bir hapis dönemi onu bekliyor. Yargıtay amirleri davanın iptali kararı nedeniyle onları kınadığı için aynı oda hizmetçilerinin onu serbest bırakırken de aynısını yapması tuhaf.”

Büyük ihtimalle bu sefer ikisi de Benavides ve Villordo “ayrılıyor” veya başka bir şekilde oy kullanmaktan muaf tutulurlar.

Rigau’yu neler bekliyor? En ucuzu “dolandırıcılık” suçundan yargılanacak ve en fazla altı yıl hapis cezasına çarptırılacak. Ancak görünen o ki, ya yasadışı dernek kurmaktan (10 yıl hapis) ya da zimmete para geçirme yoluyla kamu fonlarını zimmete geçirmekten (15 yıla kadar) yargılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir