Cristina Kirchner, Milei ve Melconian’ın dolarizasyonunu eleştirdi ve Sergio Massa’ya ılımlı destek verdi

Genel seçimlere bir ay kala, Cristina Kirchner sessizliği bozdu, halka yeniden ortaya çıktı ve ringe giderek PASO sonuçlarını kendi okumasını yaptı. Sergio Massa ana düşmanı olarak Javier Milei ve Birlikte Değişim’in adayına başkanlık mücadelesinden çekilerek, Patricia Bullrich. Ayrıca dolarizasyon fikrine de saldırdı, Arjantin’deki devalüasyon ve fiyatların artmasından Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) sorumlu tuttu ve enflasyondaki yükselişi dolar kıtlığına bağladı.

Eski başkanın sunumu kapalı ve daraltılmış bir ortamda gerçekleşti, Néstor Kirchner Haberçi Okulu, Yaklaşık 400 kişilik kapasiteye sahip olan konferansın başlığında “kast” kelimesinin yer alması gibi Javier Milei’yi tanımlayan semboller yer aldı. Başkan yardımcısının oturduğu masanın hemen arkasında “Kastlar, miraslar, çöküşler ve gelecek hakkında” yazıyordu.

İlk sıralar zemin kattaki son sıralarda genç öğrenciler, öğretmenler, konuklar ve gazeteciler tarafından işgal edilirken, siyasi ve militan liderlik, Sarmiento mahallesinde bulunan odanın ikinci katındaki pullman’da bulunuyordu. 11.

Bölge sabahın erken saatlerinden itibaren trafiğe kapatıldı. La Cámpora ve Kolina’dan militanların varlığı Bayraklar, davullar ve sloganlarla neredeyse bir blok işgal eden vatandaşlar, başkan yardımcısının sunumunu binanın neredeyse kapısına kurulan dev ekrandan takip etti.

Başkan yardımcısı konferansın planlanan başlangıç ​​saatinden yaklaşık 15 dakika önce geldi ve ilk giren o oldu. Kirchnerci aktör ve yayıncı Pedro Rosemblat, görüşmeci rolünü yerine getiren kişi. Cristina gülümseyerek sahneye çıktı, ön seçimlerden sonra neden konuşmadığını açıklamaya başlamadan önce seyircileri elleriyle selamladı. “Seçimlerden sonra ne diyecektim? Sonucu daha önce söylemiştim. Bunun alışılmadık bir üçte birlik seçim olacağını ve önemli olanın tavan değil taban olacağını söyledim” diye övündü başkan yardımcısı, önseçimlerden önce uyardığı zamana atıfta bulunarak.

İşte tam bu noktada başkan yardımcısı, PASO’dan sonra 22 Ekim seçimlerinin rakiplerinin yarışacağını belirtti. “En iyi zemine sahip olan onlar; La Libertad Avanza ve UP’un adayı”, bireysel olarak elde ettikleri yüzdeye göre. Ve eleştiri anında hükümete yöneldi. Mauricio Macr“Korkunç bir olaydı”nın altını çizerek, hatta muhalefet koalisyonunun “kimsenin hükümeti iyi hatırlamaması” nedeniyle çoğunluk sağlayamadığını belirtti.

Ama aynı zamanda özgürlükçülerin büyümesine ilişkin bir gerçeği de işaret ediyordu. Arjantinlilerin sağcı olduklarını yalanladı. “İyi bir işe sahip olmak istemek, araba satın almak sağ ya da sol değil, neredeyse Peronist diyebilirim” diye basitleştirdi.

Ayrıca o sırada çevresinin daha önce reddettiği verileri de doğruladı. Örneğin başkan yardımcısı ön seçimlerin kaldırılmasını istiyordu. “PASO’nun olmamasını, bir birlik listesi oluşturulabilmesini destekleyenlerden biriydim. Bir yanda başkanın, diğer yanda başkan yardımcısının PASO’sunu savunanlar, bunların hepsi enflasyon çerçevesinde, ne kadar olacak? La Libertad Avanza’nın adayı çıkarıldı mı?” diye sordu kendi kendine.

Carlos Melconian’la geçen Haziran ayında yaptığı toplantıdan bahsediliyordu ve Melconian, Bullrich’in şimdiki baş ekonomistiyle görüşmeyi talep eden kişinin kendisi olduğunu yalanladı. Her şeyin Carlos Zannini’nin Akdeniz Vakfı’ndan aldığı bir mesajdan kaynaklandığını açıkladı. bir ekonomik plan planlayan.

Sunumunun bir başka bölümünde eski başkan Mauricio Macri ve başkan yardımcısının teknolojik sorunlar olduğunu söylediği ve yan taraftan “Bu mufa” diye bağırdıkları videonun sesinde sıkıntılar yaşandı. Cristina başını sallayarak ekledi: “Buna asla inanmazdım.”

Cristina Kirchner Uluslararası Para Fonu’nu enflasyondan sorumlu tuttu

Eski başkan, sunumunun büyük bir bölümünü Uluslararası Para Fonu’na saldırmaya ayırdı ve Arjantin’de “Para Fonu tarafından uygulanan devalüasyon nedeniyle fiyatların arttığına” dair güvence verdi.

Daha sonra bu yılın bütçe verilerinin analizine odaklandı ve şunları kaydetti: Milei’nin iddiasına göre bu sayılarla “motorlu testereyi kullanmak imkansızdır” başkanlık kampanyasında.

Ancak Cristina, Ceza Temyiz Dairesi’nin İran’la ilgili Hotesur-Los Soslar ve Memorandumu davasındaki görevden alınmasını iptal eden, ancak Gelir Vergisi ödemeyen hakimleri “lüks planlayıcılar” olarak adlandırılan bir gruba dahil eden kararına atıfta bulunmaktan kaçındı. Ve daha sonra militanlarla temas kurduğunda şunları söyledi: “Ölmüş ya da hapsedilmiş, beni asla susturamayacaklar.”

Etkinliğe katılan siyasi isimler arasında Vali Axel Kicillof ve yardımcısı Verónica Magario da vardı. Ayrıca İçişleri Bakanı Eduardo “Wado” De Pedro, Ensenada Belediye Başkanı Mario Secco ve Haber Bakan Yardımcısı Martín Mena da katıldı.

Milletvekili Eduardo Valdés, Sosyal Kalkınma Bakanı Victoria Donda, Andrés “Cuervo” Larroque, eski Savunma Bakanı Nilda Garré, Vekil Itai Hagman ve Senatör Mariano Recalde. Sergio Massa orada değildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir