Cristina ve Villarruel Senato’daki geçiş sürecini ilerletmek için bir araya geldi

Cristina Kirchner Bu Çarşamba günü, 10 Aralık’tan itibaren Yasama Meclisi’nin organizasyonunu koordine etmek ve yönetimdeki ana olayları gözden geçirmek üzere 10 Aralık’tan itibaren Senato’dan sorumlu olacak gelecek dönem başkan yardımcısı Victoria Villarruel’i kabul etti.

Saat 17.00’den birkaç dakika sonra başlayan toplantı, Senato’nun birinci katında bulunan başkanlık ofisinde gerçekleşiyor ve başkan yardımcısına Senato idari sekreteri María Luz Alonso eşlik ederken, mevcut ulusal milletvekili Wearing giyiyor. beyaz bir gömlek, siyah pantolon ve bordo bir ceketle, seçilmiş milletvekili ve sağ kolu Guillermo Montenegro ile birlikte geldi.

Seçilmiş yardımcısı, maiyetiyle birlikte beyaz bir arabaya geldi ve doğrudan Combate de los Pozos Caddesi’ndeki kapıdan içeri girdi. Villarruel herhangi bir açıklama yapmadan iç avludan geçti ve Cristina’nın kendisini beklediği Senato’nun birinci katına çıktı.

Bir anlık kafa karışıklığı yaşandı çünkü Villarruel’in gelişinden bir dakika önce ultra-K senatörü Juliana Di Tullio da aynı girişe geldi ve o da doğrudan otoparka girdi ve gülümseyerek araçtan indi.

Toplantı, özgürlükçülerin geçen Pazar günü kazandığı ezici zaferin yarattığı siyasi çalkantının ortasında ortaya çıktı ve Javier Milei’nin bu Salı günü yaptığı görüşmede başlattığı geçiş sürecini ilerletmek için gelecek dönem başkan yardımcısını çağırma inisiyatifini alan kişi Cristina oldu. Alberto Fernández, Olivos’un evinde.

Eski cumhurbaşkanı ile halefi arasındaki zirve, her iki kişiliğin ideolojik profili nedeniyle önemli siyasi ilgi uyandırdı. Cristina daha çok insan hakları örgütleriyle bağlantılıydı, Villarruel ise milletvekilleri arasında gerillanın kurbanlarının haklı çıkarılmasını ve insanlığa karşı suç davalarının kapatılmasını da içeren “tam bir hafıza” talep eden bir role sahipti. Ancak Villarruel’in kendisini kürtaja, cinsel çeşitliliğe ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarına, yani Kirchnerizm’in bayraklarına karşı çıkan muhafazakar bir lider olarak sunması hepsi bu kadar değil.

Ayrıca Villarruel, askerler, denizciler ve polisten oluşan bir dernek olan Aunar’ın kanatları altında Terörizm ve Mağdurlarına İlişkin Hukuki Araştırmalar Merkezi’ni (CELTYV) kurdu. Jorge Rafael Videla’yı nasıl ziyaret edeceğini ve “terörizmi meşrulaştırmakla” suçladığı Abuelas de Plaza de Mayo başkanı Estela de Carlotto gibi sembolik isimleri nasıl sorgulayacağını biliyordu.

Ancak kişiliklerin ötesinde Cristina ve Villarruel arasındaki toplantı, Senato başkanlığının kontrolünün yanı sıra komuta devrinin ayrıntılarını da belirlemeye hizmet edecek.

Toplantı, 22 Ekim’de seçilen senatörlerin yemin etmeleri, diğer görevlere seçilen milletvekillerinin istifalarının kabul edilmesi ve görevlerine başlama sürecinin tamamlanması için çağrılacak olan 29 Kasım’daki hazırlık oturumundan önce gerçekleşecek. değiştirmeler. Senato yetkilileri, geçici başkanlık ile parlamento ve idari sekreterler de atanacak.

Bu anlamda yeni bir hükümet olduğundan, organın yetkililerinin, La Libertad Avanza tarafından seçilen formüle göre yemin edileceği Yasama Meclisi’nin toplanacağı 10 Aralık’tan önce atanması gerekiyor. başkanlığını Cristina Kirchner üstlenecek.

Yeni geçici başkanın atanması özgürlükçüler ile Kirchnerizm arasındaki müzakerede kilit nokta olacak. Peronizmin Kongre’de çoğunluğunu sağlamaya çalıştığı açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir