Cristina’yı mahkum eden yargıçların verilerinin bulunduğu dosyalar kimde?

Savcı Gerardo Pollicita’nın bu hafta suçladığı, yasadışı casusluk şebekesi olduğu iddia edilen soruşturma, “zaman içinde koordineli ve sürekli bir şekilde, aşağıdaki amaçlara yönelik bir dizi eylemi gerçekleştirebilecek bir suç örgütünün olası varlığı” hipoteziyle başladı: Ülkenin Yargı Organının farklı yargıçları ve yetkililerinin telefon ve elektronik iletişimlerini ihlal etmekten.” Haber açısından, davanın şunları içerdiğini anlıyorlar: önemli bir kurumsal ağırlıktır.

Bu suç yapısı iki temel bağlantıyla işliyordu: Ezequiel Nuñes Pinheiro, Cristina Kirchner’i soruşturan federal yargıçların cep telefonunu hacklediğini itiraf eden Misiones’li genç adam. Bu görevlerde belirleyici olan diğer kişi ise Ariel ZanchettaSavcılığa göre 2009’dan 2015’e kadar polis memuru olarak çalışan eski Federal Polis polis memuru. Federal İstihbarat Teşkilatının (AFI) inorganik bir ajanı ve o andan bu yılın haziran ayındaki tutuklanmasına kadar, kendisini yasadışı istihbarat görevlerini yürütmeye adadı.

Zanchetta’nın Buenos Aires’in Junín kentindeki evinde bulunan, Nuñes Pinheiro’dan kaçırılan elektronik cihazlar gibi 1.196 yasa dışı istihbarat raporu analiz edildiğinde, federal adalet sistemi ikisi arasındaki bağlantıyı ve ilk sonuçlarından birini aradı. ortak bir amaçları vardı: Başkan yardımcısını ve Yüksek Mahkeme üyelerini soruşturan federal yargıçlar.

Bu yasa dışı casusluk ağı yargı mensuplarının ötesine geçti. Savcı Pollicita şunları söyledi: “Soruşturulan suç örgütünün yürüttüğü yasa dışı faaliyetler yalnızca iletişimin ihlaliyle sınırlı olmayacak ve Yargı Organı yetkililerinin tek alıcısı da olmayacaktı; faaliyetleri daha geniş bir casusluk ağı Yüzlerce insanı “hedef” olarak görebilirdik — politikacılar, yargıçlar, kamu görevlileri, gazeteciler, işadamları, sanatçılar, sosyal liderler, spor liderleri ve sendika liderleri ve diğerleri.”

Soruşturmanın ilerleyişi, savcının, Zanchetta’nın faaliyetinin “yargıçları yetkisiz kılmak için gerekli bilgileri toplamakla sınırlı olmadığını” tespit etmesine olanak sağladı. Mariano Borinsky ve Gustavo Hornos konuşmalarının geçmişini, fotoğraflarını ve mesajlaşma uygulamalarında veya sosyal ağlarda saklanan diğer bilgileri bilerek, telefon hatlarının kontrolünü ele geçirebilir ve böylece mahremiyetlerini ihlal edebilir”, ancak eski federal polis memuru binden fazla kişi hakkında milyonlarca veri biriktirdi veya “hedefler”.

Borinsky ve Hornos, Şubat 2024’te Cristina Kirchner davasında verilen cezayı analiz etmeye başlayacak oda hizmetçileri. Yollarburada sahtekarlık yapmakla suçlandı ve altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Kendilerini kimlik değiştirme, hackleme ve Zanchetta davasında yasa dışı verilerin toplanması, düzenlenmesi ve sistemleştirilmesi görevlerine adayan iki sanık arasında bir bağlantı noktası var ve bu belirli bir amaç: lCristina Kirchner’i soruşturan veya cezalandıran yargıçlar“, adli bir kaynak açıkladı Zurna.

Haberin kesin olduğu bir diğer husus da “hakimlerin kişisel bilgilerinin yer aldığı dosyalar oluşturulmuş olmasıdır. Asıl soru şu; bunlar kimin elinde?. Davanın ortaya çıkarmayı amaçladığı şey şu: Yargı mensupları hakkında bilgi gerektiren yasadışı istihbarata yönelik işgücünü kim ve hangi amaçla kiraladı?

Yargıç Marcelo Martínez De Giorgi ve savcı Pollicita’nın emriyle değerlendirilen dijital unsurlar, Ariel Zanchetta’nın “kendi hesabına veya üçüncü tarafların emri veya talimatıyla binlerce kişiden kişisel bilgi alıp topladığını” gösterdi.

Bu bilgiler en az 1.196 istihbarat raporunda sistematik hale getirildi ve analiz edildi.

“Bu raporların büyük bir kısmı federal hakimler ve mahkeme bakanlarıyla ilgilidir; asıl nokta, bunlar kimin elinde ve kim istedi“Soruşturmadaki bir kaynak söyledi.

Nihayetinde, adalet adına, hem Zanchetta hem de Nuñes Pinheiro, yasadışı casusluğun maddi yazarları haline gelir, ancak federal adalet daha da ileri giderek resmin tamamını tamamlamaya çalışır ve şunları bulur: entelektüel yazarlar manevranın. Bu hafta iddia makamı, Mahkeme’deki görevden alma davasını destekleyen K yardımcısı Rodolfo Tahilade’yi, Zanchetta ile en azından belirli bazı görüşmelerde bulunmak üzere Máximo Kirchner’in lideri Fabián “Conu” Rodríguez’e bağladı.

“Bunu yapmak için – casus – düzinelerce veri tabanına gayri meşru bir şekilde erişmiş, “gizli kameralar” kullanarak toplantıları veya konuşmaları gizlice kaydetmiş – hatta bazıları “hedefler” üzerinde gerçekleştirilmiş – muhbirlerden oluşan bir “ağ” aracılığıyla araştırılmıştır. Savcı Pollicita, “Farklı coğrafi konumlarda ve çeşitli bölgelerde, iletişimlere sızmak ve onları engellemek için bilgisayar ekipmanı ve araçları hakkında bilgi vardı” dedi.

Kamusal öneme sahip çeşitli kişiler üzerinde faaliyet gösteren bu yasadışı casusluk ağının soruşturulması, federal yargıçlar Borinsky ve Hornos’un yanı sıra Horacio Rosatti gibi Yüksek Mahkeme bakanlarının şikayetleriyle başladı.

“Araştırmanın bu başlangıç ​​amacı Kapsamlı casusluk listesiyle sulandırılmıyor“, mahkemede açıklıyorlar.

Pollicita’nın görüşüne göre, yasadışı casusluk yoluyla “Yüksek Mahkeme yargıçlarının kişisel verileri — Dr. Horacio Rosatti, Ricardo Lorenzetti ve Juan Carlos Maqueda– Federal Yargıtay’dan -Drs. Gustavo Hornos ve Mariano Borinsky—, Buenos Aires Federal Odası’ndan —Drs. Leopoldo Bruglia ve Pablo Bertuzzi– ve diğer federal yargıçlar – Drs. Ricardo Bustos Fierro ve Ernesto Kreplak– ve aynı zamanda Dr. Silvio Robles —CSJN’den önceki Genel Müdür — ve diğerlerinin yanı sıra,” diye açıkladı savcı Pollicita.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir