“Cumartesi olması gerekiyorsa cumartesi olur”

Muhalefetin ve CGT’nin sorularının ardından Martín Menem, milletvekillerinde torba yasanın uygulanmasını hızlandırma niyetini onayladı. “Cumartesi olması gerekiyorsa cumartesi olur”Alt meclisin başkanı, Kongre’deki tartışmadaki çekişme noktalarından birini açıkça tanımladı.

“Bence doğru yoldayızBu çarşamba günü Temsilciler Meclisi temsilcilerini bir araya getiren Milletvekilleri komisyonlarının genel kurulunda tartışmanın gidişatını değerlendiren eski La Rioja valisi adayı, görüşün bu hafta imzalanması için mümkün olan her şeyi yapacağım” dedi. yasa koyucuların yanı sıra kültür, emekliler ve iklim değişikliğiyle mücadele.

“Cumartesi olması gerekiyorsa cumartesi olur. Benim fikrim bu cumartesi mekana gitmekti. Zor görünüyor ama imkansız değil. Komisyonları bir araya getirmek zor göründü, biz onları bir araya getirdik, 40 saatten fazla komisyonumuz vardı, şirket katılımı vardı ve herkes projeyi zenginleştirmek için üzerine düşeni yaptı.” Menem, TN ile diyalog kurarak cesaret aldı.

Cumartesi günkü toplantıya en çok direnen oluşumlardan biri de 24 Ocak için genel grev ve seferberlik hazırlığı yapan CGT oldu. Milletvekilleri ile iktidar partisi temsilcileri arasında şehir merkezindeki bir otelde yapılan toplantılar nedeniyle tepeden “gericilik”ten söz edildi ve tarih değişikliği konusunda uyarıda bulunuldu.

Menem ise torba kanunun bir an önce çıkarılmasının aciliyetini bir kez daha vurguladı. “Arjantin son 100 yılın en önemli krizlerinden birini, olağanüstü bir gerilemeyi yaşıyor. Aynı reçetelerde ısrar etmeye devam edersek aynı sonuçlara varırız. Kolay değil, başarmaya çalışmalıyız. Gerekli fikir birliğine varıldı. Halihazırda sahip olduğumuz projeye ek olarak hala gelişiyoruz. Diğer siyasi alanların size sunduğu alternatifleri kullandığınızda Arjantin için iyilik yapmış olursunuz” dedi.

Martín Menem, Javier Milei ile birlikte kampanyada. Şimdi torba yasayı savunuyor.

Menem, “Arjantinlilerin yüzde 70’inden fazlasının arzusu bu sorunun bir an önce çözülmesidir” diye ekledi.

Tedaviyi hızlandırma talebini neredeyse bir kampanya tonuyla özetledi. “Arjantin’i düşünüyoruz, La Libertad Avanza’yı değil. “Arjantin’in sadece parası yok, aynı zamanda zamanı da yok” Milletvekilleri başkanı dikkat çekti.

Menem, CGT grevinden emekli talebine kadar eleştirilerin kavşağına geldi

Ayrıca Martín Menem, CGT’nin gerçekleştireceği ve aynı zamanda Kongre’ye seferberliği de içerecek olan grevi “gereksiz” olarak nitelendirdi. Aynı zamanda emekliler için koruma talep eden radikalizm kesimleri ve Sivil Koalisyon tarafından başlatılan spesifik bir sorunun da kavşağına geldi.

Menem, torba yasanın ve ekonomik kuralsızlaştırmanın mega DNU’sunun olası etkisi hakkında şunları vurguladı: “Daha fazla iş olacak, aşırı düzenlemeler ve vergi yükleri nedeniyle insanların işe girişi engellenecek. Bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Hemen ardından doğrudan işçi sendikasına baktı: “Sendikacılığın modernleşmesine bahse girerim. Grev gereksizdir. Arjantin’in iş adamlarına, işçilere ve her gün çalışan herkese ihtiyacı var. Grevler işçilere zarar verir.”

Son olarak emeklilerle ilgili soruyu yanıtladı.

Menem, “Alberto Fernández’in planını aşacak bir plan üzerinde çalışıyoruz. Satın alma güçlerindeki düşüşü durdurmak istiyoruz, onlara fayda sağlayacak başka bir formül oluşturmak için önceki formülü yok etmek istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir