Daniel Ortega diktatörlüğü, Javier Milei’nin açıklamalarını protesto etmek amacıyla Arjantin’deki büyükelçisini geri çekti

Dışişleri Bakanı Denis Moncada imzalı bir mektupla ZurnaDaniel Ortega diktatörlüğü bu Pazartesi günü Arjantin büyükelçisi Carlos Midence’i geri çekeceğini duyurdu.

Bakan ayrıca bunu Javier Milei’nin iktidara gelişini protesto etmek için yaptığını da açıkça belirtti.

Dışişleri Bakanı Moncada, beyan mektubunda, “Yeni yöneticilerin tekrarlanan açıklamaları ve ifadeleri karşısında, Hükümet (…) Büyükelçisi, yazar arkadaşı ve iletişimcisi Carlos Midence’i geri çekme yoluna gitti” diye yazdı.

Arjantin’in “yeni yöneticilerinin tekrarlanan açıklamalarından”, özgürlükçü kişinin “komünist hükümetlerle” ilişki kurmayacağı konusunda birkaç kez uyarıda bulunduğu anlaşılıyor.

Uyarı, kendisi ve gelecekteki şansölyesi Diana Mondino tarafından bazı durumlarda değerlendirildi. Örneğin, Hem gelecek dönem cumhurbaşkanı hem de onun atadığı bakan, Brezilya ve Çin başkanları Lula da Silva ve Xi Jinping’i Pazar günkü başkanlık açılışına özel olarak davet etti.

Yerine, LLA lideri tarafından açıkça diktatör olarak kabul edilen Küba, Nikaragua, Venezuela ve İran başkanlarını davet etmediler.

Bu arada Managua’daki Arjantin büyükelçiliğinin yanı sıra Havana ve Karakas’taki büyükelçiliklere ne olacağı bilinmiyor. Hepsi, görevden ayrılan yönetimin son günü olan 9’uncu Cumartesi günü görevlerini tamamlayan Alberto Fernández’in siyasi büyükelçileri tarafından işgal edildi.

Managua’ya Chaco valisi Jorge “Coqui” Capitanich’in kardeşi Daniel Capitanich’i yerleştirmişlerdi. Küba’da lider Luis Ilarregui vardı ve Caracas’ta bugüne kadar kendi ağlarında ve Chavista medyasında Together for Change’e ve seçilmiş başkan Milei’ye karşı kampanya yürütmeye devam eden Oscar Laborde vardı.

Mondino, bağlantının maslahatgüzar düzeyinde sürdürüldüğü İran örneğinin aksine, niyetinin bu üç başkentteki büyükelçilik pozisyonunu korumak ve demokrasi için mücadele eden iç gruplara “yardım etmek” olduğunu söylemesine rağmen, bu bilinmiyor. İlgili Latin Amerika rejimleri, Milei’nin talep ettiği büyükelçilik başkanı için diplomatik kökenli olsa bile bir tarz anlaşmayı onaylayacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir