Değişim için Birlikte Pinamar belediye başkanını bir oy farkla kazandı

Atlantik kıyısı ülkede en çok çekişmeli seçime sahne oldu. Pinamar’da bu Cuma, 15 sandık yeniden açıldıktan sonra, Juan Ibarguren sadece bir oy farkla yeni belediye başkanı oldu Gregorio Estanga’nın üstünde.

Yeniden açılma talebi, Unión por la Patria’dan Estanga tarafından, ilk farkla 19 oy farkla geride bırakılmasının ardından yapılmıştı. İndirim yapsa da yeterli olmadı.

Ibarguren Martín Yeza’nın bıraktığı görevi üstlenecekulusal vekillik görevini üstlenecek.

Yeza, ilk sonuçların ardından 9 Kasım’da şunları yayınlamıştı: “Bağlılığınız için Juan’a teşekkür ederiz, Pinamar halkı tarafından seçilen yeni Belediye Başkanının emrindeyiz, size en iyisini diliyoruz, çünkü sizin başarınız Pinamar’ın başarısıdır.” .

22 Ekim’de yapılan ve haftalar önce sona eren seçimlerin son sayımında Değişim için Birlikte’nin zaferi ortaya çıkmıştı. Fark sadece 19 oydu. Unión por la Patria temsilcileri, söz konusu 15 masanın il Seçim Kurulu’na açılması yönünde talepte bulundu ancak teklif reddedilerek sayım onaylandı. Bu karar göz önüne alındığında Kirchnerism, Ulusal Seçim Odası’na bir talepte bulundu ve bu talep Perşembe günü kabul edildi; bu durum, askıya alma işleminin uzatılması için başka bir örnek oluşturdu.

8 Kasım’da Buenos Aires Yönetim Kurulu üyeleri hakimler Roberto Lemos Arias ve Sergio Torres, UP’nin önerisini reddetme ve sonucu koruma kararı aldı. O anda, “haklarında hiçbir şüphe bulunmayan” inceleme tutanakları karşısında sandıkların açılması talebinin kabul edilmesinin “kabul edilemez” olduğunu anladılar.

Açıklamada, “Yalnızca söz konusu kayıtlardaki bariz kusurların kanıtlandığı durumlarda, sonuçların oylama merkezlerinde yeniden oluşturulması amacıyla bu kayıtların açılmasına karar verilir.” ifadesine yer verildi.

Ancak Estanga davasında atıfta bulunulan muhalefet, incelenen geri kalan tabloların “eğiliminin” yansıtılmadığı bu 15 tablonun performansındaki delil iddiası kapsamında Ulusal Daire’ye başvurmak için yasal bir boşluk buldu. Sunumda La Plata örneği dikkate alındı.

Eyalet başkentinde Belediye Başkanı Julio Garro (JxC), Julio Alak’ın (UP) 800 oyluk açık avantajına rağmen bu prosedürü başarıyla uyguladı. Sonunda, çok karmaşık bir süreçte, Axel Kicillof’un Haber Bakanı Alak bu farklarda galip geldi.

Şimdi, çok daha az nüfuslu bir belediye olan Pïnamar örneğinde avantaj çok az olduğundan Daire, prosedürün mantıklı olduğu kanaatindeydi.

Her durumda, tüm yollar tükenmişken Ibarguren kutlamayı başardı. Belediye başkanlığını kazanmak için futbol maçlarında olduğu gibi rakipten bir fazla eklemek yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir