“Dünya sizi izliyor”

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Javier Milei’yi Arjantin’in başkanı seçildiği için tebrik eden bir video yayınladı ve özgürlükçü performansından “çok gurur duyduğunu” söyledi. “Bütün dünya seni izliyor.”

Eski başkan, Twitter’dan kovulduktan sonra emekli olduğu sosyal ağı Truth Social’daki bir yayında, arka planda iki ABD bayrağı bulunan mavi bir takım elbiseyle görüldüğü bir video yayınladı.

Kameraya konuşan eski başkan şunları söyledi: “Javier Milei’yi, Arjantin başkanlığına adaylığı nedeniyle çok özel bir tebrikle kutluyorum. Bütün dünya seni izliyor. Seninle gurur duyuyorum. Ülkeyi tersine çevirecek ve Arjantin’i yeniden gerçekten muhteşem yapacaksınız. Tebrikler”.

Trump, özgürlükçülerin zaferinden birkaç saat sonra, kampanya sloganı “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap”a benzer kelimelerle oynanan benzer bir mesaj yayınlamıştı. Ancak bu sefer tebrikleri vurgulamak için bir video ekledi.

Milei’nin zaferi ABD’yi etkiledi çünkü çoğu kişi onu “Mini Trump” olarak görüyor, fikirleri, keskin tarzı ve hatta saç modeli için. İkili ilişkilerdeki bazı uzmanlar, Kongre’nin Trumpist sempatizanları tarafından saldırıya uğradığı sırada Cumhuriyetçi’nin görev süresi boyunca gerçekleştirdiği ihlallere benzer şekilde ülkemizdeki demokratik kurumların olası ihlalleri konusundaki belirsizliği artırıyor.

Milei, Beyaz Saray’ın eski başkanına olan hayranlığını defalarca dile getirdi: Referans olarak gördüğü ve iklim değişikliğini sorgulamak, ilerici kültürü eleştirmek, daha düşük vergiler ve küçük bir devlet arzusu gibi bazı vizyonları paylaştığı kişi.

Ancak Trump’ın korumacı bir politika izlemesi ve ulusal sanayinin özgürlükçü fikirlerden uzak gelişmesi nedeniyle ticari vizyonları farklılaşıyor.

Trump ayrıca eski başkan Mauricio Macri ile de iyi ilişkilere sahipti. iş adamı oldukları günlerden beri uzun süredir kişisel arkadaşıydı.

Cumhuriyetçi şu anda gelecek yıl Beyaz Saray’a dönmek için başkanlık yarışının ortasında. Bölgede onun fikirlerine benzer bir liderin zaferini öne çıkarmak, onun rekabeti açısından faydalıdır.

Cumhuriyetçi yarışta kodaman, en yakın rakibi Ron DeSantis’in 50 puan farkla önünde birinci sırada yer alıyor. Mevcut Başkan Joe Biden Demokrat tarafta yer alacak. Anketler, bugün Trump’ın önümüzdeki yıl Kasım ayında yapılacak genel seçimlerde Biden’ı geride bırakacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir