Entre Ríos’ta gözaltına alınan, belgesiz gizemli İranlıya ne oldu?

24 Haziran 2022 Cuma günü, çok koyu sakallı ve çok yıpranmış giyimli, İspanyolca zar zor iletişim kurabilen bir adam, Entre Ríos’taki Concepción otobüs terminali La Historica’nın bilet gişesine yaklaştı. Çalışan, Uruguay sınırını geçmek için bilet almaya çalışırken, çalışan kesin bir dille cevap verdi: “Bu sen değilsin”.

Kadın daha sonra polisi aradı. Kimlik, Rafael Oliverio Leal adında birinin kimliğini gösteriyordu. Polisin gelmesiyle birlikte 2021 yılında ülkeye ilk kez ve rahat bir şekilde giriş yapan gizemli İranlının hikayesi başladı. hurda metal ve karton. Görünüşe göre utanç duyana kadar sokaklarda yaşadı. ve mahkum Kendisi, sözde Hıristiyan dinini savunduğu için ülkesinde zulme uğradığını söyledi.

Tahran’ın Keifi Mojtaba olarak tanımladığı gizemli İranlı. 24 Haziran 2022’de Concepción del Uruguay’da sahte kimlikle tutuklandı. 29 Ağustos’ta ülkesine sınır dışı edildi.

Bu gazete tarihi yeniden inşa etmeyi başardı. Keifi Mojtabaİran’ın Buenos Aires’teki İran büyükelçiliği aracılığıyla Interpol’e bildirmesinin ardından “gerçek” olarak verilen tek kimlik. Ve sonrasında farklı Batılı kurum ve hükümetlerden onun hakkında bilgi istendi. Ne FBI, ne Mossad, ne CIA, ne de Güney Amerika hükümetleri onun şahsına dair herhangi bir tarih bulamadı.

Gizemli İranlı Keifi Mojtaba'nın yanında taşıdığı defterin bir parçasıGizemli İranlı Keifi Mojtaba’nın yanında taşıdığı defterin bir parçası

Gözaltına alındıktan sonra sığınma talebinde bulundu ancak reddedildi, mahkemeye çıkarıldı ve sonunda bu gazetenin yalnızca yüksek resmi kaynaklardan öğrendiği gibi, sınır dışı edildi 29 Ağustos’ta doğrudan Tahran’a, Arjantin’e gelişinin gerçek nedenini açıklamadan.

Gizemli bir misafir

Varsayımlardan biri dini korumadan yoksun olması ve yoksulluk durumuyla örtüşüyor. Ancak başvurulan tüm kaynaklar, bulunduğunu söylediği ülkelere giriş çıkışları, sahte kimlikleri ve çelişkileri olmadan böyle bir figürün bulunabileceğini düşünme eğiliminde. Güney Amerika’da göç ve polis kontrollerinin nasıl olduğunu araştırıyorum.

Bu adamın tutuklanması oldukça heyecan yarattı çünkü kabul Venezüellalı şirket Emtrasur’a ait bir uçağın Córdoba’ya varmasıyla aynı zamanda, daha sonra Ezeiza’da gözaltına alındı.

Gizemli İranlı Keifi Mojtaba'nın yanında taşıdığı defterin bir parçasıGizemli İranlı Keifi Mojtaba’nın yanında taşıdığı defterin bir parçası

İlk olarak İranlı bir şirket tarafından Chavezci rejime satılan uçak, hem yaptırımlar hem de ABD adalet sisteminin ambargo talepleri kapsamındaydı. Tüm ekibiyle birlikte gözaltına alındı: 14 Venezuelalı ve 5 İranlı; pilotu Gholamreza Ghassemi, İran Devrim Muhafızları’nın bir bölümü olan Kudüs’le bağlantılıydı. Washington terörist olarak görüyor.

19 mürettebat üyesi, şikâyetin kanıtlanmaya çalışıldığı bir soruşturma kapsamında aylarca tutuklu kaldıktan sonra nihayet serbest bırakıldı. Bulunamayan uluslararası terörizmle bağlantılar. Öte yandan Emtrasur’un Boeing’i, hâlâ Ezeiza’da, çünkü Haber Bakanı Martín Soria ve bakan yardımcısı Juan Martín Mena, ABD’nin talebine uymaya boyun eğmiyor.

Gizemli İranlı Keifi Mojtaba'nın yanında taşıdığı defterin bir parçasıGizemli İranlı Keifi Mojtaba’nın yanında taşıdığı defterin bir parçası

Hurda metal ve karton toplayıcı

Entre Ríos’un polis, adli ve basın kaynaklarına dayanarak, Zurna Federal yargıç Pablo Seró soruşturma talimatını verdiğinde, İranlının Buenos Aires’te geri dönüşüm için boş alüminyum kutular getirmek üzere “Metales Pipi” adlı bir yerle temasa geçtiğini tespit ettiğini ve bunu yaptığını biliyordu. Önce Francisco Azad, ardından Asan Azad adını kullandı.. Elinde belge bulunan adam, bilet almak istediğinde cüzdanının çalındığını söyledi. Demek istediğim, İranlı çalıntı bir belgeyle kimliğini tahrif etti.

Yasayı ihlal etmenin yanı sıra 17.671 Ulusal insan potansiyelinin belirlenmesi, kaydedilmesi ve sınıflandırılması konusunda – bir ile dört yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek küçük bir suç – 29 yaşındaki İranlı genç, ilk saatten itibaren Yargıç Sero’da birçok şüphe uyandırdı. İnsan hakları örgütlerinin ofisinin önünde gösterilerle bile karşılaşılıyor Tutuklunun serbest bırakılmasını istediler.

Öncelikle olayı takip eden kaynaklar, ülkedeki tek uygun Farsça tercümanının bulunduğunu garanti ediyor. Dillerini anlıyordu ama hikayeyi bir araya getirmenin çok zor olduğunu söyledi.

Başlangıç ​​olarak geldiğini söyledi. İran’dan Venezuela’ya. Kolombiya’da, Ekvador’da, Peru’da ve Bolivya’da bulunanlar.

Mojtaba’nın olduğu tespit edildi ülkeye doğru yürüdü 30 Ekim 2021’de Bolivya’nın Yacuiba kentinden Salvador Mazza Geçidi üzerinden Salta’da Filistin uyruklu Azad sahte soyadıyla. Kendisinin de Afgan, başka bir zamanda da Iraklı olduğunu söylediği kaydedildi.. Beş yıl boyunca ülkeye yeniden girişi yasaklanarak sınır dışı edilmesine karar verildi, ancak yeniden giriş yaptı kontrollerin başarısız olması nedeniyle Buenos Aires’te düştü.

Danışılan kaynaklar, taleplere rağmen kendisine ait uluslararası kayıtların bulunmadığını ve İran’dan Güney Amerika yolculuğuna çıkıp çıkmadığını doğrulayamıyorlar doğrudan Bolivya’ya ilan etti veya indi ve oradan Arjantin’e girdi.

Uno de Entre Ríos gazetesinin haberine göre, resmi savunucusu Julieta Elizalde ve kamu tercümanı da Saleh Ebrahimi Saideh’di.

Gizemli İranlı Keifi Mojtaba'nın not defterinden görüntüGizemli İranlı Keifi Mojtaba’nın not defterinden görüntü

Adamın her türlü notun bulunduğu bir defteri vardı ve bu notun resmini burada yayınlıyordu Zurna özel olarak-. Oraya yaptığı iddia edilen gezileri ve yanında taşıdığı cep telefonuna sadece şunları yazdı: Müslüman kıyafetleri giyen ve İran bayraklarını yakan adamların on kişisi ve fotoğrafları. Olayla ilgili kaynaklar, elinde Dikilitaş ve Casa Rosada’nın fotoğrafları bulunduğunu söyledi.

Onunla birlikte bulunan WhatsApp yazışmaları kısaydı ve onun bir hurda satıcısı olduğu iddiasından söz ediyordu. Kendisine Francisco adını verdi.

Ancak danışılan kaynaklar şunu gösteriyor: Bütün hikayesi birbiri ardına gelen çelişkilerden ibaretti. Her şeyden önce, neredeyse yoksulluk içinde yaşama durumu ve bir maceracı olarak durumu, ülkeye uluslararası girişleri, fotoğrafları ve çeşitli versiyonları nedeniyle. Hakime “Belgelerim yok” dedi.

Ruh sağlığı da incelendi ve bu gazetenin öğrendiğine göre, Yüksek Haber Divanı Adli Tıp Birlikleri şuna karar verdi: “Hayır”, “psikopatolojik değişiklikler” sundu bir tür dekompanse psikotik zihinsel bozukluk veya bilişsel bozukluk teşkil eden” ve zihinsel yetenekleri “korundu” Ulusun Genel Savunucusu Uzmanlar ve Teknik Danışmanlar Birliği’nin “Keifi’nin zihinsel yeteneklerinin korunmadığı ve psikotik bozuklukla uyumlu bir durum sergileyeceği” kararına rağmen.

Geçtiğimiz yıl resmi savunucusu, adamın Ulusal Mülteci Komisyonu’ndan (CONARE) siyasi sığınma talebinde bulundu. Onu reddetti.

Bu arada Arjantin’in talepleri üzerine Interpol İran, adamın kimliğinin Keifi Motjaba olarak doğrulandığını söyledi. Entre Ríos basınına göre tescil edildi Ülkesinde hırsızlıkla ilgili polis kaydı var. Tahran’da bulunan parmak izlerinin, 1994 yılında ülkenin kuzeyinde yer alan Sabzevar şehrinde doğan ve süresi dolmuş N°W37263618 numaralı pasaporta sahip bir kişiye ait olduğunu belirten İranlılar oldu.

Tahliye taleplerine rağmen Temmuz 2022’den beri gözetim altında tutulan Keifi Mojtaba Bu yılın Mart ayında kaçmaya çalıştı. Görevli olan cezaevi görevlileri şunu tespit ettiğinde, Entre Ríos, Gualeguaychú’nun 9 Nolu Ceza Biriminde tutuldu. Hapishane çiftliğinin çevresinden atladı, ardından havaya ateş etmeye başladılar. Mahkum kariyerini durdurdu ve yeniden yakalanıp normal hapishane nüfusundan uzakta, ayrı bir hücreye yerleştirildi.

Arjantin göçmenlik yetkilileri tarafından İran’a nakledilene kadarki resmi durumunun özeti aşağıdadır:

  • Savcı yardımcısının Francisco Bernhardt olduğu ve kimliğinin Yargıç Jorge Gallino tarafından belirlendiği kısaltılmış bir sözlü duruşmaya katıldı.
  • Serbest bırakılmasının reddedilmesinin ardından savunması Paraná Federal Odası’na başvurdu ve mahkeme onun önleyici tutukluluğunu ve tahliyesinin reddini doğruladı. O’na ceza verildi bir yıl bir ay etkili hapis cezası ve cezasının dolmasından kısa bir süre önce göçmenlik konusunda usulsüzlükler yaşadığı için, Ulusal güvenliği ön planda tutan Yargıç Sero, Ulusal Göçmenlik Müdürlüğü’ne nüfuz verdi.
  • Bu, onun sınır dışı edilmesini sağladı ve İran’a giden Aerolíneas Arjantin uçağına bilinmeyen duraklarla bindirildi.

Ülkedeki amacı hakkındaki gerçek hiçbir zaman bilinmiyordu. “Onun versiyonuna asla inanmadım” diye ısrar etti. yüksek resmi otorite Zurna.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir