“Eski dostların buluşmasıydı”

Mauricio Macri bu cuma ziyaret ettim Jair Bolsonaro Javier Milei’nin Başkan olarak göreve başlamasına katılmadan önce Brezilyalı’nın kaldığı merkezi otelde. Eski liderlerin zirvesi kucaklaşmalar ve suç ortağı jestlerle doluydu ve Patricia Bullrich’in de hazır bulunduğu bir kardinaller toplantısıyla sona erdi. “Eski dostların buluşmasıydı” Bolsonaro şunları söyledi.

Görüntü sosyal ağlarda viral oldu. Mauricio Macri, Carlos Pellegrini Caddesi üzerindeki otele girdi ve Bolsonaro, maiyetiyle birlikte salonda onu bekliyordu. Her ikisinin de ülkelerinden sorumlu olduğu 2019’daki açılış toplantısının ardından kucaklaşma anında gerçekleşti.

“Eski dostların buluşmasıydı. Brezilya ve Arjantin hükümetleri arasında iyi ilişkilerimiz vardı. Bana bazı güvenler verdi ve eğer bu bir güvense onlar hakkında konuşamam. Pazar günkü etkinliğe katılımı ilk onaylayanlardan biri ve aynı zamanda Arjantin’e erken gelenlerden biri olan Bolsonaro, “Ben de kendiminkini yaptım” diye şaka yaptı.

Tanışma ve her zamanki selamlaşmaların ardından her iki eski başkan ve beraberindekiler, Onlar bir araya geldi bir otel odasında.

Daha sonra yapılan açıklamalarda LN+Bolsonaro, 2019 seçimleri için kamuoyu önünde güçlü bir şekilde desteklediği Macri’yi övdü: “Kendisini sorumlu hissediyor ve her zaman Milei’nin esas olarak Arjantin ekonomisi ve güvenliği için istediği konuları ortaya koymak için işbirliği yapmaya çalışıyor.” lüks çevirmen: oğlu Eduardo, federal bir milletvekili ve ağlarda çok aktif.

Bolsonaro daha önce Milei ile görüşmüştü.

Orada, Arjantin’deki durum hakkında konuşabildiler; eski başkana göre, ayrılırken bu durum “Brezilya’dan daha kötüydü” ve seçilen başkanın koşulları iyileştirmeye çalışmak için “harika bir ekip oluşturduğunu” da sözlerine ekledi. Brezilya’nın Mercosur ticaret bloğunu paylaştığı bir ülke olan Arjantin (Paraguay, Uruguay ve Bolivya ile birlikte).

Video

Brezilya’nın eski cumhurbaşkanı, Javier Milei’nin göreve başlamasından iki gün önce Arjantinli mevkidaşı ile Buenos Aires’in merkezindeki bir otelde bir araya geldi.

Birlikte Değişim koalisyonunun (merkez sağ) eski başkan adayı ve Mauricio Macri Hükümeti (2015-2019) döneminde bu görevi yürüten atanmış Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich de Milei-Bolsonaro toplantısında hazır bulundu. .

Bolsonaro’nun Milei için dileği: “Tanrı’dan Arjantin’in harika olmasını diliyorum”

Bolsonaro bu Cuma günü Milei ile henüz teması olmayan, seçim kampanyasında kendisini “yozlaşmış” ve “komünist” olarak nitelendiren ve hatta onunla bu kadar ileri gittiği halefi Luiz Inácio Lula da Silva’nın yokluğu hakkında yorum yapmadı. Her iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa rağmen görev süresi boyunca herhangi bir ilişkisi olmayacağını söyleyecek kadar.

Daha önce Radio Mitre stüdyolarını ziyaret etmiş ve burada şunları söylemişti: “Demokrasiyi, özgürlüğü, serbest ticareti, halklar arasındaki ilişkiyi ve her ülkenin özerkliğini savunuyoruz.”

Jair Bolsonaro ve Mauricio Macri, Aralık 2019’daki Mercosur zirvesinde. Fotoğraf: AFP

Bolsonaro, Milei’nin Arjantin’deki zaferinin bölgeyi de etkilediğini, çünkü “sol iktidara geldiğinde ülke kaybeder”, çünkü “sadece tek bir amacı vardır, ne pahasına olursa olsun güç” ve “tıpkı aynı şekilde” olduğunu savundu. Arjantin solla birlikte yoksullaştı, Brezilya da“.

Brezilyalı lider, “Milei’ye sarılmak istiyorum ve Tanrı’dan, Arjantin gibi çok önemli bir ülke olan ve iyi komşu olan bir halkın, ülkenin özelliklerine ve egemenliğine saygı göstererek her zaman büyük olabilmesini diliyorum” dedi.

Brezilya Hükümeti, 26 Ekim’de Brasilia’da belirlenen şansölye Diana Mondino’yu kabul eden şansölye Mauro Vieira tarafından resmi olarak temsil edilecek.

Mauricio Macri ise bu Cuma günü Paraguay Devlet Başkanı Santiago Peña ile bir toplantı yaptı. Paraguaylının yayınladığına göre, “bölgedeki ekonomik ve siyasi zorlukların yanı sıra, bu zorluklarla birlikte mücadele etmenin, halkın refahını ön planda tutmanın öneminden” bahsettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir