Eski yargıç Figueroa, Federal Yargıtay’a dönmek için yaptığı son girişimin ardından nihayet emekli olma prosedürlerini başlattı.

Pek çok kötü şöhrete sahip olay arasında, Javier Milei’nin Başkanlığa giderken kullandığı kavanoz, daha az bilinen ancak muazzam siyasi ve sembolik potansiyele sahip başka bir sonuca neden oldu: Şiddetli bir gerilla direnişinden sonra önce Federal Ceza Temyiz Dairesi’nde kalmak, sonra da yerine geri dönmek. , Eski yargıç Ana María Figueroa emekli olma işlemlerine başladı.

Zurna eski yargıcın ANSeS’e sunabilmek için verilen hizmetlerin sertifikasını Dairede talep etmesinden sadece birkaç saat sonra, bu Cuma öğleden sonra haberi doğruladı.

Bu kararı şuna bağlamamak mümkün değil Pazar günkü seçim sonucuÇünkü 1 Kasım’da Yargı Konseyi huzurunda, 6 Eylül’de Mahkemenin oybirliğiyle aldığı kararla tahliye edildiği masasına iade edilmesini talep eden şiddetli bir brifing sunmuştu. O anda inceleme rüzgarı diğer taraftan esiyordu: Sergio Massa az önce sürpriz yapmıştı İlk seçim turunda en çok oyu alan kişi olmak.

Dr. Figueroa’nın romanı çok daha önce başlamıştı; Cristina Kirchner ve çocuklarının kira yoluyla yolsuzluk yapmakla suçlanan başlıca kişiler olduğu Hotesur-Los Sauces davasını yeniden açıp açmayacağına karar vermek için yaz aylarında oylamayı ertelemeye başlamıştı. oteller ve apartmanlar.

Oda hizmetçisi, Senato’daki K bloğunun kendisi için yeni bir belge sunmasını beklerken, Yargıtay I. Dairesi’nin çözmesi gereken tek eksik oy olan bu oylamaya katıldı. 9 Ağustos’ta 75 yaşına girdi. Üst Mecliste yeni bir atama yapılmadıkça, Ulusal Anayasanın yargıçlar için azami yaş sınırını belirlemesi.

Ancak aylar geçti ve Kirchnerizm, Anlaşmalar Komisyonu’nda ona onay verilmesi gibi en basit prosedürden sonra bile yeni hakim atamasını onaylayacak yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Oldu Cristina’nın şahsen yaptığı iki girişim de başarısız oldu.

9 Ağustos geldi ve hiçbir şey değişmedi. Bir gün önce Figueroa meslektaşlarını bir araya topladı ve onlara bundan sonra herhangi bir kararı imzalamayacağını, ancak kendisine göre her an oylanabilecek yeni anlaşmayı ofisinde bekleyeceğini söyledi.

Bu hukuki anormallik, üç hafta süren belirsizlikten sonra kamuya açık bir skandala dönüştü. Zurna sulh yargıcının Ağustos ayı maaşının tamamını, yani 3,7 milyon pesodan fazlasını aldığını yayınladı. Bu ödeme topluma uygunsuz olmasının yanı sıra idari bir dönüm noktası Buna göre Figueroa hâlâ yargıçtı.

Sonraki 72 saat içinde bir çığ meydana geldi: Temyiz, yargıcın kedi fare oynamaya devam edemeyeceğini, sürelerin dolduğunu ve emekli olması gerektiğini anlamasını sağlamak için iki toplantı yaptı. Şiddetli kavgalar yaşandıama o pes etmek istemedi.

6 Eylül’de, bu genel kurul oturumlarının ikincisi Comodoro Py’nin birinci katında yapılırken, Mahkeme romanı sona erdirmek için kısa ve öz bir karar çıkardı; bu davada bu, kötü bir şekilde sona erdi: hem kendisi hem de romanın yayınlandığı gün başka bir yargıç. 75. yaş gününe ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan yeni atamayla ilgili kararnamenin bulunmadığı, Kendisi otomatik olarak emekli oluyor.

Ancak destan bitmedi. İhmalden mi? Cristina, bir muhalefet senatöründen 28 Eylül’de adaletteki koruyucu meleğinin ünlü belgesini onaylamayı başardı. Biraz tereddüt ettikten sonra Alberto Fernández kararnameyi imzaladı.

Figueroa birkaç gün boyunca hiçbir şey yapmadı, bu sırada Peronizm anıtsal siyasi aşınma Ona gecikmiş bir cankurtaran halatı atmanın acısını çeken kişi, bu kurtarılmaya ihtiyaç duyan elden tutarlı bir yanıt alamayacaktı.

Ama sonra Massa’nın zaferi gerçekleşti ve yıldızlar yeniden onun lehine hizalanmaya başladı. Eski hakim nefesini toparladı ve talep ettiği o aceleci mektubu Yargı Konseyi’ne sundu. görevinin iadesi ve eylül ve ekim ayları için kaybedilen maaşlar. Başkanlık kampanyasının durdurulma süresi dolarken, oyuna tepki gelmedi. Ve bu Pazar sandıklar yeniden açıldı. Sadece dört gün sonra, Eski yargıç artık kesin olan yenilgisini kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir