“Eyaletler Hükümeti petrol, gaz ve hidroelektrik enerjiden mahrum bırakabilir”

bir oyunda çapraz basınçlar cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından uyarıların tehditlere dönüştüğü yer Javier MileiKabine toplantısında valiler hakkında “Onları beş parasız bırakacağım, hepsini eriteceğim” diyen bir vali yardımcısı şimdi de şunları söyledi: “Eyaletler ulusal hükümeti petrolsüz, gazsız ve hidroelektrik enerjisiz bırakabilir“.

Río Negro’nun vali yardımcısı Pedro Pesatti bu perşembe günü yaptığı açıklamada, “Başkan Milei’nin bugün söylediği şey tam bir provokasyondur ve ülkeyi geri dönüşün çok zor olabileceği uç noktalara götürüyor.” dedi.

Vali yardımcısı, “Ulusun Başkanı eyaletleri kendilerine uygun mali kaynaklardan mahrum bırakma tehdidinde bulunursa, Patagonya’dakiler gibi eyaletler de ulusal hükümeti petrolsüz, gazsız ve hidroelektrik enerjiden mahrum bırakabilir” diye ekledi. Eyalet partisinin eski adayı Sergio Massa’yı ikinci turda destekleyen Birlikte Biz Río Negro’yuz.

Bu sert mesajın ardından daha önce eyalet başkenti Viedma’nın belediye başkanı olan Pesatti şunları açıkladı: “Ama Bu, Arjantin’i ulusal çözülmenin eşiğine getirmek anlamına gelir. veya bir iç savaş “ve Başkan’ın tehditleri bir yöntem olarak kullanırken bu düzeyde şiddet kullanarak kendini ifade etmeden önce düşünmesi gereken şey de budur.”

“Onun, çok amaçlı bir yasa gönderme ve milletvekillerinin nokta veya virgül değiştirmeden Kongre’den bunu onaylamasını bekleme konusunda her türlü hakkı var. Ancak demokratik bir cumhuriyetin başkanı olarak bu kararı kabul etme görevi de var.” hoşuna gitmese bile alır” diye bitirdi.

Milletvekilleri ile Ekonomi Bakanı Luis Caputo arasındaki görüşmenin ardından güçlü bir görüş alışverişi yaşandı. İktidar partisinin kararnamesinin imzalanmasının ardından pek çok muhalif destekçinin bulunduğu bakanın yaptığı uyarı, valiler tarafından tehdit olarak algılandı.

Caputo, “Bugün Hazine Bakanı ve İller Müsteşarı ile ekonomik maddelerden herhangi birinin reddedilmesi durumunda derhal kesilecek tüm il kalemlerinin ana hatlarını belirlemek üzere bir toplantı yaptım” dedi. Ve şunu ekledi: “Bu bir tehdit değil, Arjantinlilerin çoğunluğunun onlarca yıldır süren enflasyon ve ekonomik belayı sona erdirmek için mali hesapları dengelemek üzere bize verdiği görevi yerine getireceğimizin bir teyididir.”

Bu sert mesaj, Perşembe günkü kabine toplantısında şunları söyleyen Başkan Javier Milei tarafından da desteklendi: “Bir kuruşsuz bırakacağım hepsini, eriteceğim“.

Vali Weretilneck’ten Milei’ye: “Bizi dizlerimizin üzerinde görmeyi aklınızdan çıkarın”

Birkaç gün önce ameliyat olan Río Negro Valisi Alberto Weretilneck de dakikalar sonra internete bir mesaj bıraktı: “Cumhuriyetimiz eyaletlerin federatif birliği tarafından kuruldu. Federalizm temel bir prensiptir Arjantin’in siyasi organizasyonunun”.

“Eyalet yönetimleri güvenlik, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerin garantisini veriyor. Mali açığın sorumlusunun eyaletler olduğunu söylemek yanılgıdır. Arjantin. Biz sorumlu değiliz” diye ekledi Weretilneck.

“Bu tür bir karşılama Merkezi hükümetin şikâyetleri Çok üzücü ve sinir bozucu. İçeriden gelen hiçbir baskıyı kabul etmeyeceğiz: Río Negro’yu ve Patagonya eyaletlerini savunacağız,” diye ekledi geçen yıl yeniden seçilen eski senatör ve iki kez vali.

“Patagonya’da ülkenin gaz ve petrolünün %90’ından fazlasını üretiyoruz. Arjantin’in çalışmasını sağlayan elektrik enerjisinin %25’inden fazlasını üretiyoruz. İllerimizde döviz kazandıran en iyi turizm merkezlerine sahibiz. Tarımımız, hayvancılığımız ve balıkçılığımız var” diye listeledi Patagonya valisi.

Ve sözlerini Hükümete sert bir mesajla bitirdi: “Tehdit etmeyi bırakın ve diyalog çağrısı yapın. Zorlamayı bırakın ve toplum olarak ilerlemek için büyük anlaşmalar arayın. Çatışmayı bir kenara bırakın ve fikir birliği arayın. Bizi dizlerimizin üzerinde görmeyi aklınızdan çıkarın“.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir