Federal Polis terör faaliyeti yürüten üç şüpheliyi tutukladı

Federal Polis bu Salı günü, tümü reşit olan ve olası terör faaliyetleriyle bağlantılı üç şüpheliyi tutukladı. Yakalamalar Jorge Newbery Havalimanı’nda, Buenos Aires şehir merkezinde ve Buenos Aires’in Avellaneda kasabasında gerçekleştirildi.

Güvenlik Bakanlığı kaynaklarına göre, adamlardan birinin Suriye vatandaşı olacağı ancak kendi adına Venezuela ve Kolombiya pasaportları taşıyacağı belirtildi.

Tutuklamalar, Federal Polis Federal Soruşturma Müfettişliği Terörle Mücadele Soruşturma Birimi’nin DINI ve Havaalanı Güvenlik Polisi (PSA) personeliyle birlikte yürüttüğü soruşturma çerçevesinde gerçekleştirildi.

Yetkililer cep telefonlarına el koydu ve içeriklerini analiz ediyor.

Söz konusu soruşturmada toplanan verilere göre, gözaltına alınan şüphelilerin cep telefonlarına el koyan ve içeriklerini inceleyen yetkililer, Suriye ve Lübnan kökenli üç vatandaşın ülkeye girme ihtimaline dair ipuçları elde etti.

Kullandıkları hipotez, ülkeye ayrı ayrı geldikten sonra Buenos Aires şehrinde bir terör operasyonu planlamak için buluşmayı planladıklarıydı. Masada yer alan bir başka bilgi ise, Yemen Cumhuriyeti’nden ülkemize bir kolinin gönderilme ihtimalinden bahsediyordu.

María Servini başkanlığındaki 1 No’lu Ulusal Ceza ve Federal Ceza Mahkemesi’nin talimatıyla yürütülen soruşturmaya göre, yaklaşık 35 kilo ağırlığındaki paket, şüpheli olarak mağdurların kalmayı planladıkları adrese gönderildi.

Bu bağlamda araştırmacılar, bu adamlardan birinin Kolombiya’dan Arjantin’e uçtuğunu doğrulayabildiler. Aeroparque’a vardığında tutuklanması gerçekleştirildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan diğer 2 kişinin ise parselle ilgili olduğu belirtildi.

Tüm bu veriler yetkililerin alarma geçmesine neden oldu, çünkü Pan American Maccabee Oyunlarının XV. Edisyonu Buenos Aires şehrinde yapılıyor; farklı ülkelerden 22 delegasyona ait uluslararası Yahudi cemaatinden toplam 4.200 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir