“Fikirlerinizin neler olduğunu görmek istiyoruz”

Başkan seçilen Javier Milei’nin Joe Biden yetkilileri ve Uluslararası Para Fonu ile önemli tanıtım toplantıları için Washington’a gitmesinden sadece birkaç saat önce Beyaz Saray, Demokrat’ın baş ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile de görüşeceğini söyledi. Özgürlükçüler için Amerika Birleşik Devletleri. “Milei’nin fikirlerinin neler olduğunu, politikalarıyla nereye gitmek istediğini görmek ve iletişim kanallarını açık tutmak istiyoruz”“dedi başkanlık sözcüsü.

Milei, sabahleyin New York’ta etkili bir hahamın, “Lubavitch rebbe”nin mezarını ziyaret ettikten sonra öğleden sonra ABD başkentine varacak ve ona başkan seçildiği için teşekkür edecek.

Milei’ye kız kardeşi Karina’nın da aralarında bulunduğu geniş bir heyet eşlik ediyor; Luis “Toto” Caputo, Mauricio Macri’nin eski bakanı (ve muhtemelen milista ekonomik portföyünün pilotu); geleceğin Genelkurmay Başkanı Nicolás Posse; danışmanı Santiago Caputo; işadamı Gerardo Werthein (her şey onun Washington’daki bir sonraki büyükelçi olacağını gösteriyor) ve ABD büyükelçisi Marc Stanley.

Washington’daki toplantılar manevi olmaktan uzak olacak. Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray, Hazine ve Uluslararası Para Fonu’ndan farklı yetkilileri ziyaret edecekler. Özgürlükçü liderin heyeti, toplantıların “protokol” olacağını ve amacın “ekonomik planı açıklamak: mali ayarlama, parasal reform, Devlet reformu ve kuralsızlaştırma” olduğunu belirtti. “Finansman arayışında değil” açıklığa kavuşturuyorlar.

Geleneksel Beyaz Saray konferansında sözcü John Kirby, Milei’nin ziyaretiyle ilgili iki soru aldı. Kendisi şunları kaydetti: “Seçilen Başkan Javier Milei Washington DC’ye esas olarak IMF ve Dünya Bankası ile mali ve ekonomik konularda görüşmek üzere gelecek. Kendisi buradayken, aralarında Jake Sullivan’ın da bulunduğu bazı Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle görüşme fırsatımız olacak.”

Milei henüz resmi başkan değilken ve Orta Doğu’da ciddi bir krizin ortasındayken Sullivan’ın bu görevi alması, Beyaz Saray’ın kendisine olan ilgisini gösteriyorBu da Washington’da bazı belirsizliklere neden oluyor.

Özgürlükçü, ABD’nin ana müttefiki olmasını istediğini söyledi ancak Milei’nin hayranlık duyduğu Donald Trump ve Jair Bolsonaro gibi bazı isimler ve onların demokrasi, insan hakları ve iklim değişikliği konusundaki tutumları hakkında şüpheler var. Biden’ın gündemindeki konular.

İki ülke arasındaki ikili ilişkilere ilişkin beklentilere ilişkin sözcü, “Başkan Biden seyahatte olacağı için ne yazık ki kendisiyle görüşme fırsatı bulamayacak. Doğrusunu söylemek gerekirse biz ne istiyoruz” dedi. Arjantin ile işbirliği yapmanın yollarını aramaya devam etmektir. “Arjantin bu yarıkürede pek çok konuda çok sağlıklı bir ortak.”

“Milei’nin fikirlerinin ne olduğunu görmek istiyoruz. Politikalarıyla nereye varmak istiyor ve açık iletişim kanallarımıza sahip olduğumuzdan emin olmak istiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir