Gerilim altında milletvekilleri başka bir ara odasına gitti ve tartışmaya bugün devam edilecek.

Torba Kanun tartışmalarının ikinci gününde Kongre çevresinde yaşananlar Temsilciler Meclisi’nde de etkisini gösterdi. gerginlik arttı Kirchnerizm’in ve solun oturumu askıya alma girişimleri oldu. Buna paralel olarak, bir grup yönetici yetkili de ofisine indi. Martin Menem Birlikte özelleştirmeler ve delegasyonlarla ilgili bölümlerde diyalog bloklarıyla müzakerelerin çıkmaza girmesini sağladı ve oturuma farklı bir ritim kazandırdı.

Bu sabah, Cuma sabahı başka bir ara odaya gidilerek oturuma devam edilmesine karar verildi.. Bu gün içerisinde genel oylamayla ilerlemeyi planlıyorlar. Yaklaşık 30 konuşmacı beklemede. Belirli bir girişimin ne zaman oylanacağı belli değil, ancak Salı olabileceğine dair versiyonlar var.

Çarşamba gecesi dördüncü aranın oylanmasının ardından oturum aynı belirsizlik ortamında bu Perşembe günü öğle saatlerinde yeniden başladı. Tartışmanın başlangıcından bu yana La Libertad Avanza yasanın genel olarak onaylanacağını garanti etti ancak özellikle kilit maddelere ilişkin oylama engellendi ve konuşmalar zaman kazanmak müzakere.

Bu nedenle iktidar partisinin saat 18.00’den sonra önerdiği yeni değişiklik sonrasında özgürlükçü milletvekilleri, otomatik olarak indirildiler Tartışmayı hızlandırmak için konuşmacı listesinden

Ancak yasayı tartışmanın yanı sıra sokakta da durumu tartışmaya başladılar. Martín Menem oturumu yönetirken, dışarıda olup bitenleri gösteren haber kanallarını not defterinden takip etti.

Unión por la Patria ve Sol bloklar oturumun ertelenmesi yönünde talepte bulundu. “Bir ara odaya gidip toplantıya gitmeliyiz çünkü bu bir katliamdır ve daha ileri gitmez. Bu yasayı böyle mi onaylamak istiyorlar? “Bu kabul edilemez” dedi. Romina del Pla.

UxP’nin başkanı Germán Martínez, dün PRO’nun başkanı Cristian Ritondo ile sohbet ediyor. Fotoğraf: Federico López Claro.

Diyalog milletvekilleri oy vermek ve oylamayı kazanmalarını engellemek için hızla koridorlara koştu. Aslında hareketve reddedildi ve UP ve Sol milletvekilleri binayı terk etti.

Mauricio Macri’nin eski Eğitim Bakanı, “Dışarıda işçi yok çünkü işçi olsalardı 48 saat boyunca meydanda mahsur kalmazlardı” dedi. Alejandro Finocchiaro.

Onlarca yıllık milletvekili deneyimine sahip milletvekili, Miguel Pichetto, Konuşmak istedi ve iktidar ve muhalefeti işaret etti. “Oturumu düzenleyelim. İktidar partisi yetkililerinin konuşma yapması önemli, aksi takdirde herkes konuşabilir ve her şeyi söyleyebilirdi” diye şikayette bulundu ve “Devlet iktidarının işleyişinin kesintiye uğramasına izin vermeyeceklerini” belirtti. “

Bu ifade özgürlükçü alkış topladı ancak RAHATSIZ olmak Daha çok Pichetto’ya. “Eski hiçbir şeyi alkışlamayın, alkışlamayı bırakın, aptal olmayın. Sanki bir partidesiniz. Soruşturulması gereken şiddet eylemlerinden üzüntü duyuyoruz. İnsanların gösteri yapma hakkı vardır, ancak şiddet eylemlerini kışkırtma hakkı yoktur. Burada buluşmaya devam edelim” diye hüküm verdi.

Bir süre sonra tesise geri döndüler. Máximo Kirchner de konuşmak istedi. “Bazen 30 dakika ayırıp ne olduğunu görmek ve bunun durduğunu görmek, ölümlerden veya trajedilerden kaçınmak iyidir” ve ardından Cristina Kirchner’e yönelik saldırıya açık bir gönderme yaparak devam etti: “Bazılarının bağırmasıyla ilgili sorunun ne olduğunu biliyor musunuz? Sevdikleri birinin kafasına demir koydukları gün, İster siyaset için, ister güvenlik için…”

Durumlar ve WhatsApp

O konuşmayı mekandaki localardan birinden dinledim. Karina Milei Cumhurbaşkanlığı sözcüsüyle birlikte Manuel Adorni. Kendilerini Menem’in ofisine kilitleyen diğer yetkililerle birlikte bir süre önce gelmişti. Bunlar arasında hükümetin başkan yardımcısı da var. José Rolandi; Merkez Bankası Başkanı, Santiago Bausili; maliye sekreteri Pablo Quirno; mengene iç kısmı, Lisandro Catan. Daha sonra o portföyün sahibi de geldi, Guillermo Francos.

Karina Milei bu perşembe milletvekillerinde.  Fotoğraf: Federico López Claro.Karina Milei bu perşembe milletvekillerinde. Fotoğraf: Federico López Claro.

Saat 18.00’den sonra hükümet Düşüncesinin geliştirilmiş bir versiyonunu blok müzakerecilerine WhatsApp aracılığıyla gönderdi. özellikle özelleştirme ve yetki devri konularında önerdikleri değişikliklerin alınması; Düşme riski taşıyan ve Yürütme’nin yasanın tamamını geri çekme tehdidi yaratan ana noktalar.

Son olarak dokuz şirketi çıkardılar ve 36’lık listede 27 şirket kaldı. Ayrıca onaylarını kolaylaştırmak için bunları farklı maddelere ayırdılar. Vergi konularında da heyeti ortadan kaldırdılar. Diğerlerini zaten serbest bırakmışlardı. Böylece, Javier Milei’nin talep ettiği ilk 10 talepten altısı kaldı: ekonomik, mali, güvenlik, tarifeler, enerji ve idari.

Bu arada Kirchnerizm bir kez daha suçlandı görüşün son mektubunda bilgi eksikliği bu oylamayla sonuçlanacak. “Hiçbir yazıda değişiklik olmadığını söylüyorlar ve burada sosyal ağları kullanarak illerine şunu şunu almayı başardıklarını bildiren milletvekilleri var… Dün bu saatlerde zaten dördüncü bir ara talebinde bulunmuştum. Bu gece aklından ne geçtiğini öğrenebilir miyiz?” diye sitem etti.

“Sosyal ağlar bu Mecliste olup bitenlerin bir parçası değil. Nasıl devam edeceğimizi size bildireceğiz.”Menem yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir