Güvenilir bir Biden yetkilisi özgürlükçü hükümet hakkında konuştu

Casa Rosada’da Javier Milei yönetiminin ilk ayından birkaç gün sonra, Beyaz Saray’dan ekonomik plana desteğin ilk işaretleri verildi Özgürlükçülerin, ABD’den anladıklarına göre “zor bir uyum süreci” olacağını düşündükleri “en savunmasız sektörler” için düşüncelerinin olmasını talep etmelerine rağmen önerdiğini söyledi.

İlk destek, Başkan Joe Biden’ın en güvendiği isimlerin yoğunlaştığı çevrelerden biri olan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bir sözcüsünden geldi.

Arjantin hükümetinin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz Ekonomik istikrarı yeniden sağlamayı amaçlayan bu anlaşma ve zorlu uyum sürecinde en savunmasız Arjantinlilere desteğin sürdürülmesine odaklanmanın önemini tartışmaya devam ediyoruz.” dedi. Hükümet ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında bu hafta ulaşıldı.

Yetkili, “Arjantinli ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz ve çalışan ailelere fırsatlar yaratacak ekonomik büyümenin temellerini atma çabalarını destekleyeceğiz ve aynı zamanda temiz enerji ve teknoloji yatırımlarındaki işbirliğimizi artıracağız” diye ekledi.

Biden yönetiminden ilk destek ifadesi ideolojik anlaşmazlıklarının olduğu özgürlükçüye. Esas olarak Cumhuriyetçi Donald Trump ile birbirlerine sağladıkları destek etrafında.

Ancak Hükümet, özellikle Çin’le ilişkiler gibi alanlarda Washington’un dış politikasına uyum yönünde jestler yapıyor.

Bu hafta Ekonomi Bakanı Luis Caputo ülkenin 2020’ye ulaştığını açıklamıştı. İddialı bir mali hedef olarak öne çıkan IMF ile anlaşma. Hükümet, faiz dışı açığı mevcut GSYİH’nın yüzde 3’ünden yüzde 0,9’una getirmek yerine, yeni fonlar olmadan yüzde 2’lik fazla elde etmek ve 2024’te 10 milyar ABD doları net rezerv biriktirmek zorunda kalacak.

Ayrıca ay sonunda Nisan ayına kadar olan borç ödemelerini karşılamak için 4,7 milyar dolarlık bir ödeme gelecek. Kuruluşun güçlü düzenlemeye yönelik açık bir destek işareti. Bakan sunumunda “Bu yeni para değil, ödeme Aralık ayında meydana gelen sermaye vadelerinin ödenmesi için yapılıyor” dedi.

Biden yönetiminin son birkaç saatte gelen desteğinin ötesinde, ABD’den gelen sinyaller “temkinli” nitelikteydi. ortaya çıkarabildiğine göre ZurnaUygulaması konusunda şüpheler devam etse de, pragmatizmi nedeniyle Wall Street’te iyi karşılandı.

Barclays’in Latin Amerika Stratejisi Başkanı Sebastián Vargas, “IMF ile programın devamlılığının piyasa için sürpriz olmadığını” söyledi.Hükümet IMF’ye, faiz dışı fazlayı GSYİH’nın %2’sine getirecek agresif bir mali düzenleme öneriyor. Bu da sayıların kağıt üzerinde çok yakın olmasını sağlıyor. Ancak bu, çok gerekli olan büyük miktarda dolar ödemesini gerçekleştirmek için yeterli değildi. Piyasa da benzer temkinli hareket ediyor ve yıl sonundan önce temerrüde düşme ihtimalimizin yüzde 40 olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

Yurt içi piyasada mavi dolar duyurunun ardından 30 peso düşerek yükseliş serisini sonlandırdı. Finansal dolarlar da düştü. Dolar tahvilleri %2’ye kadar yükseldi ve ülke riski 1.933 baz puana sıfırlandı.

Hisse senedi piyasasında Merval, Buenos Aires borsasında %1,87 oranında düşerken, New York’ta ADR’ler inişli çıkışlı hareket etti. Piyasanın iyi karşılanması, Fon’un, Wall Street’teki devlet dolar borç fiyatları üzerinde olumlu etkisi olan yeni ayarlama ve istikrar planına övgüyle bağlantılıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir