Güvenlik Bakanlığı, Alberto Fernández’in yurt dışında velayetini güvence altına almak için imzaladığı kararnameyi yürürlükten kaldırdı

Başkanlıktan ayrıldıktan birkaç saat sonra, neredeyse gücün ballarına tutunmanın son jesti olarak, Alberto Fernandez bir aracılığıyla değiştirildi kararname görevli olan Askeri Dairenin amaçları başkanlık velayetieski liderlere de kalıcı eskort sağlamak amacıyla Dünya çapında ve ömür boyu. Yani eski başkan Avrupa’da kaldıkları süre boyunca kendisi ve ailesi için velayet güvence altına alındı ders vereceği kıtadaki üniversitelere yapacağı ziyaretler vesilesiyle.

Şimdi, Haber Bakanı önündeki ilk sunumun ardından Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich Bunu bildirdi Eski cumhurbaşkanının velayetini uzatan kararname yürürlükten kaldırıldı ülke dışında olduklarında.

“Siyasi sınıfın ayrıcalıkları sona eriyor!” Bakan, Fernández’in iktidardan ayrılmadan önce aldığı karara son veren kararnameyi sosyal ağlardan yayınladığı bir mesajla belirtti.

“Zor bir Arjantin’e gidiyoruz. Hepimizin ödediği bir kaç kişi için bu kadar gereksiz masraf ve ayrıcalıklar yeter” diye ekledi.

Bullrich’in bizzat yayınladığı metinde, Fernández’in iktidardan ayrılmadan saatler önce aldığı tedbirin “yeniden yapılanmayı içerdiği” ileri sürülüyor. operasyonel ve bütçesel konular bu sonuç Kaynakların verimli kullanılmasına aykırı ve kamu hazinesinin Milli Devlet’in teşvik ettiği politikaların zararına”.

Fernández’in kararnameyi öğrenmesi üzerine aldığı eleştiri yağmuru göz önüne alındığında, Başkanlık 9 Aralık’ta, hatta Kirchner yönetimi sırasında bile, normun yalnızca “Mevcut Cumhurbaşkanının, Başkan Yardımcısının ve eski liderlerin velayetinin aynı idari ve işlevsel birim altında Millet Cumhurbaşkanlığı Askeri Evi’nde yoğunlaştırılması.”

O zamana kadar başkan yardımcılarının ve eski başkanların güvenliği Güvenlik Bakanlığı’nın elindeyken Casa Militar yalnızca başkan vekili ve birinci derece ailesinin bakımından sorumluydu.

Alberto Fernández’in kararına karşı adli sunum

Son saatlerde Kararnameye karşı ilk kez Haber huzuruna çıkarıldı. Ana kılıçlarından biri şu anki Buenos Aires bakanı Roberto García Moritán olan Birleşik Cumhuriyetçiler partisine bağlı Apolo Vakfı, bir önlem ve koruma için kararnameyi durdur.

Sunum, vakfın temsilcileri, García Moritán’ın yerini alan Buenos Aires yasa koyucusu Yamil Santoro ve avukat Christian Cao’nun sponsorluğunda José Magioncalda aracılığıyla gerçekleştirildi.

Özette mahkemenin, Yürütme Organının veya kamu otoritesinin konuyla ilgilenmesi yönünde talimat vermesi talep edildi. “mantıksız” olarak nitelendirdikleri tedbiri uygulamaktan vazgeçmek ve/veya kaçınmak.

Alberto Fernández ve ailesi, farklı üniversitelerde ders verirken bir süre Avrupa’da kalacak. Fotoğraf Guillermo Rodríguez Adami.

Spesifik olarak, Fernández tarafından son dakikada imzalanan kararname, Askeri Dairenin ve Federal Polisin Gözetiminin kapsamını eski başkana ve uluslararası alana kadar genişletti. Apolo Vakfı’ndan detaylandırılan bu değişiklik, orijinal kararnamenin bir modifikasyonunu ima ediyordu; Askeri Meclis, Cumhurbaşkanı ve yakın aile üyelerinin güvenliğini sağlamak zorundaydı ve Hükümet Konağı, Olivos Başkanlık Konutu ve Devlet başkanı ve ailesinin diğer geçici ikamet yerleri.

Fernández tarafından imzalanan kararname, Askeri Meclis’in bu işlevini şu şekilde değiştirdi: “Ulusun Başkanının, Milletin Başkan Yardımcısının güvenliğini sağlamak, Eski Başkanlar ve yakın akrabalarıyanı sıra Hükümet Konağı, Olivos Başkanlık Konutu ve Cumhurbaşkanı ve ailesinin diğer geçici ikamet yerleri.

Ayrıca şikâyette de vurgulandığı gibi kararnamede, Askeri Daire’nin kişisel güvenliğini sağlaması gereken kişi/görevlilerin kimliği belirtilmemişti; zira kendilerine göre “eski liderler” rakamı şu şekildeydi: kesin değil ve yasal değil.

Alberto Fernández’in yararına “kaba ve istikrarsız” bir kararname

Vakıf için karar Fernández “cumhuriyetçi kemer sıkma” ilkesini ihlal etti Kamu görevlilerinin davranışlarına rehberlik etmek amacıyla 25,188 sayılı Kamu Görevlerinin Yerine Getirilmesinde Etik Hakkında Kanunun 2. maddesinin b fıkrasında yer almaktadır.

Alberto Fernández ve Fabiola Yañez Avrupa'ya yerleşecek.  Fotoğraf Christophe Ena / AP.Alberto Fernández ve Fabiola Yañez Avrupa’ya yerleşecek. Fotoğraf Christophe Ena / AP.

O da çerçevelendi halefi Javier Milei’nin sözleriyle, açılış konuşmasında devletin parasının olmadığını belirtti. Bu bağlamda, kuruluş bunun “benzeri görülmemiş” olduğunu ileri sürmüştür. her ‘eski başkana’ sonsuza kadar bir ayrıcalık/asil unvan verilmesi bu, gezegenin her yerinde kişisel velayeti içeriyor.”

Öte yandan sunumda kararnamenin göz ardı edildiği vurgulandı. Kapsanacak bölgelerin belirtilmemesi, “eski cumhurbaşkanının” olup olmadığı belli olmadığı için çalışıyor veya tatilde Veya dünyanın herhangi bir yerinde. “Bu, netlik eksikliğiyle el ele gidiyor koruma operasyonunun maliyetleri Çünkü saldırıya uğrayan kararname maaş tavanı veya limiti koymuyor” dediler.

“Başka bir deyişle, eski bir cumhurbaşkanının/başkanların dünyayı dolaşmaya karar verdiği süre boyunca, vatandaşların yapması gereken fedakarlığa bakılmaksızın Askeri Dairenin gözetimi altında olacak. bunun bedelini vergilerinizle ödüyorsunuz“diye belirttiler.

Mahkemeye sunulan belgede Apolo Vakfı, Fernández’in kararının “keyfi ve mantıksız ve cumhuriyet sisteminden kopmuşspesifik olmayan özellikleri bir araya getiren bir ayrıcalık.”

“BT kararnamenin kaba ve istikrarsız -belli ki başkanlık döneminin son gününde aceleyle yazılmış- bu açıklama, somutlaştırmaya çalıştığı ayrıcalığın mantıksızlığını daha da artırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir