Hakim Mariano Borinsky, Ceza Temyiz Dairesi başkanlığına yeniden seçildi

Federal Ceza Temyiz Odası yeniden seçildi Bu Salı Yargıç Mariano H. Borinsky, Yüksek Mahkeme’den sonra ülkenin en önemli ceza mahkemesinin başkanı olarak görev yapacak.

Ayrıca isim verilmesi konusunda mutabakata varıldı. Temyiz Birinci Başkan Yardımcısı Yargıç Daniel Petrone ve İkinci Başkan Yardımcısı Dr. Diego Barroetaveña, 1 Ocak – 31 Aralık 2024 tarihleri ​​arasında. Aynı şekilde Kurumun Odaları ve yetkilerinin entegrasyonu da karara bağlandı.

Yetkililerin seçimini karara bağlamak için yargıçlar Borinsky, Daniel A. Petrone, Diego G. Barroetaveña, Carlos A. Mahiques, Guillermo J. Yacobucci, Angela E. Ledesma, Alejandro W. Slokar, Gustavo M. Hornos ve Javier Carbajo.

İlk tedbir, Dr. Mariano H. Borinsky’nin Federal Ceza Temyiz Dairesi’nin Başkanı olarak kalmasını kabul etmekti.

Öte yandan, Başkan olarak doktorlar Gustavo M. Hornos, Javier Carbajo ve Mariano Hernán Borinsky’den oluşan IV. Ceza Dairesi, iki yıl şartına uymak kaydıyla bir yıl dokuz ay ertelenmiş hapis cezasını onadı. davranış kuralları – ve sözde “Para Yolu K” davası çerçevesinde kara para aklama suçunun ikincil katılımcısı olarak Juan Ignacio Pisano Costa’ya uygulanan operasyon miktarının bir buçuk katı para cezası .

Bu şekilde ülkedeki en yüksek federal ceza mahkemesi oybirliğiyle, ret Pisano Costa Resmi Kamu Savunması tarafından Buenos Aires Şehri 4 Nolu Sözlü Federal Ceza Mahkemesi’nin 8 Ağustos 2023 tarihinde yeniden sınıflandırma hukuki kararı vesilesiyle atıfta bulunulan yaptırımları belirleyen kararına karşı yapılan temyiz başvurusu Bu yılın 28 Şubat’ında temyiz mahkemesi tarafından kısmen farklı bir entegrasyonla karar verildi.

Önceki müdahalesinde Temyiz, Pisano Costa’nın, Lázaro Antonio Báez liderliğindeki grubun toplam 100.000’e eşdeğer meblağı akladığı manevraya katılanlardan biri olarak kınayıcı açıklamasını doğrulamıştı. 2010 sonundan Nisan 2013’e kadar olan dönemde elli dört milyon sekiz yüz bin ABD doları.

Bunu yapmak için, sanıklar – değişen derecelerde suç katılımıyla – vergi kontrollerinden kaçan “paravan” şirketlerin kullanımını da içeren ve farklı uluslararası bankalardaki işlemler yoluyla paranın ülke dışına çıkarılmasına ve hareket etmesine izin veren karmaşık bir kurumsal ve finansal mekanizma kullandılar. ve daha sonra yasalmış gibi görünen bir borsa işlemi yoluyla ülkelerine geri gönderilmeleri.

Ancak o zamanki yüksek mahkeme, doktorlar Mariano Hernán Borinsky ve Angela E. Ledesma’nın oy çokluğuyla şu kararı vermişti: Pisano Costa, basit para aklama suçuna ikincil katılımcı olarak mahkum edildi. ilk derece mahkemesinin anladığı gibi alışkanlık ve çete üyesi olarak ağırlaşmak yerine (CP m. 303, inc. 2, başvuru “a”).

Şimdi IV. Daire, seçilen cümleleri geçerli yeni yasal sınıflandırmaya uygun olarak onayladı. Temyiz edilen karar, diğer hususların yanı sıra, şunu değerlendirmiştir: Pisano Costa, SGI Arjantin SA bünyesinde faaliyetlerde bulundu. Bir grup insanın çeşitli vesilelerle dolar banknotlarını sayarken görüntülendiği görüntülerde “la Rosadita” olarak anılan, hatta orada Yedek Direktör olan ve aynı zamanda SGI Bursátil SA’da da çalışmış olan sanatçı, sunduğu hizmetler borsaya özgü bilgi birikimiyle öne çıktı. diğer kişisel, ailevi ve sosyal durumlarıyla birlikte (esas olarak ülkeye yeniden giriş manevrasıyla ilgili) sorunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir