Hükümet, hayvan istismarını hapishaneyle cezalandırmak için Conan Yasasını destekliyor: proje ne diyor

Conan HukukuYıllarca Javier Milei’ye eşlik eden ve Başkan’ın mevcut evcil hayvanlarının klonlandığı köpeğe ithafen sosyal ağlarda bu şekilde adlandırılan isim, gerçeğe dönüşmeye giderek daha da yaklaşıyor. PRO milletvekili Daniel Arabia, Kongre’ye, aşağıdakileri amaçlayan bir yasa tasarısı sundu: mevcut Hayvan İstismarı Kanununu değiştirin. Teklif ediyor daha büyük cezalar istismar ve zulüm durumlarında ve ayrıca terk edilme cezalarının uygulanmasında.

Proje, geçmişi 1954 yılına dayanan 14.346 sayılı Kanunda reform yapıyor. Kanun, hayvanlara kötü davranan kişilerin cezalarını çekmesini sağlamayı amaçlıyor. üç aydan üç yıla kadar hapis cezası. Şu ana kadar hayvan istismarı suçlarının tamamı için hapis cezası 15 günden bir yıla kadar değişiyordu. Ayrıca, son güncellemeye göre 156.000 dolar olan Asgari Yaşam ve Mobil Ücret’in değerinin 5 ila 20 katı arasında para cezası da uygulanıyor.

Diğer taraftan, “Hayvan zulmü” tanımını genişletiyor ve belirli durumlarda daha sert cezalar getiriyor.

Bu, onaylandığında uygulanacaktır “Sağlığının kalıcı olarak zayıflamasıbir organın, bir uzuvun, bir duyunun, fiziksel bir zorluğun veya vücudunuzda kalıcı bir deformasyonun olması” ve ayrıca “cinsel istismar cinsel ilişkiye girme veya kazığa oturtma” ve “işkence”ye aracılık etmek.

Bu hâllerde, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılacak. Asgari ücretin 50 ila 100 katı.

Bunu yapanların cezası daha ağır olacak hayvanları öldür. Proje cezalandırılacağını gösteriyor iki yıldan altı yıla kadar hapis ve asgari ücretin 100 ila 200 katı para cezası “Bir hayvanın kötü muamele yaparak ölümüne neden olan, onları zulüm mağduru haline getiren veya sadece sapıklık yapanlar.”

Farklı cezalar belirlemenin yanı sıra, Arabistan’ın Kongre’ye sunduğu dosya da terk etme suçunu “zulüm” tanımının bir parçası olarak içermektedir. Bunlar, bir kişinin “sorumluluğu altındaki bir hayvanı terkedilme, çaresizlik, hijyen eksikliği, yiyecek eksikliği veya bariz sağlık sorunları koşullarına maruz bırakma” durumudur. Şu ana kadar terke ceza verilmiyor.

“Hayvanları çok seviyorum, onlarla doğdum ve hep onlarla yaşadım. Yasa koyucu, “Hayvan istismarına ilişkin düzenlemeleri yeniden formüle etmek için bir proje hazırlıyordum ve Lanús videosunu gördükten sonra bu girişimi daha fazla geciktirmemek için bir hafta içinde yazmaya karar verdim” dedi. TN.

Arabistan özellikle Lanús’taki güvenlik kameraları tarafından kaydedilen, bir okul otobüsü sürücüsünün kasten karşıdan karşıya geçen siyah bir köpeğe çarptığı o menfur olaya atıfta bulundu. Olay, sosyal ağ X’te “sefil”in “yaptığı şeyin bedelini gözyaşlarıyla ödeyeceğini” yazan Milei’nin öfkesini açığa çıkardı. Sonunda sorumlu kişi tutuklandı.

Projenin yaygınlaştırılmasının ardından Hükümetin Basın Müsteşarı Javier Lanari projenin lansmanını kutladı. X hesabında “Arjantin’de hayvan istismarı cezalandırılacak. Conan Yasası, evcil hayvanların bakımında büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Bunları kim sağlarsa ödesin…” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir