Hükümet, Silahlı Kuvvetlerin harekete geçmesi için bir plan hazırlıyor. Patricia Bullrich, uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadelede polise daha fazla destek verileceğini duyurdu

Hükümet “çalışıyor” bir plan konusunda gelişmenin caydırıcı yöntemler Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich bu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede güvenlik güçlerine destek sağlamak için sınırlarda silahlı kuvvetlerin konuşlandırılması, asker nakliyesi, radarlar…” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Bu henüz bitmemiş bir şey ve Savunma Bakanı Luis Petri ile görüşülmeye başlandı. Güvenlik ve Savunma arasında ortak bir ekip çalışıyor,” dedi Milenium radyosunun Dato on Dato’ya yaptığı açıklamalarda.

Savunma kaynaklarında fikirlerden birinin şu olduğu açıklandı: Jandarmayı stratejik hedeflerin gözetiminden çıkarmak, Ordunun adi suçlarla mücadeleye katılmasını yasaklayan Savunma ve İç Güvenlik yasalarını ihlal etmeden bu görevi Orduya verebiliriz.

Öte yandan Bullrich, Kongre’nin Başkan Javier Milei’ye yetki devrini onayladı bir yıl süreli olsa bile yenileme imkanı vardır. “Ülkenin içinde bulunduğu anın, yürüttüğümüz ekonomik süreçlere eşlik edebilmesi için birçok düzenlemeye ihtiyaç duyan bir an olduğunu anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Ayrıca Cuma gününe kadar CGT’den ayın 24’ünde seferberlik yapılacak greve ilişkin herhangi bir iletişim alamadığını söyledi.Pablo Moyano’ya yanıt olarak şunları söyledi: “Protokolü biliyorlar, protesto hakları var ama sokakları kapatamazlar ve biz de yasayı uygulayacağız.”

“Acil bir durumdayız ve tıpkı Alberto Fernández’in yaptığı gibi acil bir durumdayız. özel güçlere ihtiyaç var. Bir yıl sürebilir ve ardından Kongre’ye dönülebilir. “Kongre’nin, değişim isteyen ve değişim için mücadele eden blokların destekleyeceğine inanıyorum” dedi.

Bullrich daha sonra organize suçu, özellikle de uyuşturucu kaçakçılığını yenmenin mümkün olmayacağını açıkladı. Aksi takdirde, polis memurlarının hukuki işlemleri, Uruguay veya Şili’de yapıldığı gibi, daha fazla kanunla korunmaktadır..

Bu hafta Kongre’de konuşan Güvenlik Bakanı, bu konuyla ilgili mevzuata ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. “Genişletilmiş meşru müdafaa” polis, valiler ve jandarmalar için. Ayrıca ona ver “Olumlu düşünmek” Kanun yararına hareket ettiği sürece şiddet içeren eylemlerde bulunan polis memurlarına, suç işleyenlerin dava açma hakkı elinden alınıyor.

“Arjantin’de Medeni Kanun’un meşru müdafaayla ilgili 34. maddesi var. Kanunun yayınlandığı an için, yani 103 yıl öncesi için tasarlandı” dedi.

Böylece “insanlar, evlerinde bulunanların ileri sürdükleri orantı ile sahip olduklarına eşit olduğu sürece kendilerini savunabilirlerdi. “Çok sayıda insanın ananaslarla, ateşli silahlarla dövülerek öldüğünü bu şekilde gördük.”

Polis memuru vakasında, “insanları savunma yükümlülüğü olan polis güçlerine, şüphenin onların lehine olmasını sağlayarak, olayın her zaman ele alınmasını öneriyoruz. Olan şu ki, şüphenin faydası çoğu durumda suçlunun lehine oluyor.”

“Artık çoğu durumda bir polis memuru silahını ateşliyor ve hemen hapse giriyor. Sonuçta bu ortaya çıkıyor, bazı durumlarda ömür boyu hapis cezasına çarptırılan polis memurları oluyor” dedi.

Onun açısından “Polis olarak hareket ettiğiniz için kanun çerçevesinde bunu yaptığınızda, polis olarak hareket etmediğiniz için bu gerçekleşemez. Eğer polis hırsızsa onu dışarı çıkarın. Analiz bile etmeyelim.”

Suç işleme durumunda, “bir polis memuru da hırsızla aynı cezalara çarptırılıyor, polis memuru olduğu için ağırlaştırılmış, ancak polis memuru olduğu için hapse atılan polis vakalarımız var.”

“Bu şuna yol açar: kuvvetler, sonuçlarından korktukları için silahı çok az kullanıyor Silahın kullanılması durumunda suçluların kaçması durumunda polis, sonucun hırsıza değil kendilerine düşeceği korkusuyla harekete geçmiyor…” diye ekledi.

Yani “torba yasada polis memurunun işini kanunla korunarak yapması, hakimin de kanunu gevşek değil, somut ve net bir şekilde yorumlayabilmesi için maddeyi değiştirdik. Şüphenin faydası her zaman güvenlik güçlerinin lehinedir.”

Ayrıca, “Suçlunun şikâyetçi olma imkânını da kanunlardan kaldırıyoruz”. “Suçlu, suçlu olmayı tercih ettiği için dava açamaz. Suçlu olmanın sonucu, mahkemeye çıkacağınız ve daha sonra şikayette bulunmayacağınız anlamına gelir. Bugün bir suçlu yargılamayı tamamlıyor ve polise ya da devlete şikayette bulunuyor ve bazı durumlarda kazanıyor. Çılgınca. “Suçlu olmayı seçtiniz ve sonra parayı alıyorsunuz” diye ekledi.

Alberto Fernández ve Cristina Kirchner hükümetinin ortadan kaldırdığı Ceza İnfaz Kurumu İstihbarat Müdürlüğü’nün yeniden kurulduğunu doğruladı. “Artık elimizde Yaklaşık 140 yüksek riskli mahkum. Dolayısıyla birkaç gün içinde bu yüksek riskli mahkumların cezaevinde suç işlemeye devam etmemesi için özel bir program açıklayacağız. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir