Hükümetin küçük masasından düşürülen Vice Villarruel, Senato’da Peronizmi bastırmaya çalışıyor

Ne olduğu hakkında hala çok az şey biliniyor ani siyasi uzaklaşmaya neden oldu Javier Milei ve başkan yardımcısı Victoria Villarruel arasında. Bir konuşma var ikisi arasında kavga ikinci turdan sonra, ancak ayrıntı yok. Darbeler açık: en azından yeni yönetimin başlangıcında, kötü alışkanlıklar merkeziliğini kaybettiöncekinde Hükümette olması gerekiyordu.

Savunma ve Güvenlik bakanlıklarının nihai olarak onun komutası altında olmadığı gerçeğine ek olarak – Milei bunu uzun zaman önce kendisi duyurmuştu – ortaya çıkan diğer ayrıntılar ikili arasındaki ilişkinin gergin olduğu belirtildi.

Milei ve Villarruel’in aynı varsayımında da bu durum gözlemlenebilir. Yemin töreninin ardından her ikisi de Kongre’nin merdivenlerinden inerek yeni başkanın konuşmasını yapacağı yürüyüş alanına indiler.

Kral gibi yabancı liderlerin oturabilmesi için sandalyeler yerleştirilmişti. İspanya Philip’iUkraynalı Volodimir Zelensky ve Şilili Gabriel Boric– ve hatta özel misafirler gibi Jair Bolsonaro.

Ancak Villarruel vardığında Ceremonial’de kendisine yer ayırmadığını fark etti. sahip olmalı adımlarınızı tekrar takip edin ve Yasama Sarayı’na tekrar girin. Yasama Meclisine yeni başkanlık etmişti. Ben “hostes”tim ve koltuğum yoktu.

Victoria Villarruel bu Pazartesi Casa Rosada’dan ayrılıyor. Fotoğraf: Reuters.

Diğer detay ise bu Pazartesi Kabine toplantısında yaşananlardan kaynaklanıyor. Toplantının ardından Villarruel ilk emekli olan oldu Pembe Ev’in.

Versiyonlara göre bunun nedeni önceki başkan yardımcılarının aksine Atanmış bir ofisim olmazdı Hükümet Konağı’nda. Karina Milei, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden sorumluydu; Bu bölge Casa Rosada tarafından yönetilen bölgedir.

Çatışma aslında Başkan’ın kız kardeşi ile başkan yardımcısı arasında mı olacak?

Senato’daki müzakereler

Her halükarda, Villarruel Senato’da kendini kapattı ve Salı günü saat 14.30’da bunun için çağrıda bulundu. Parlamento Çalışma Toplantısınayani bankların farklı başlıklarına.

Ortaya çıkan bilgiye göre niyeti şu: bu Çarşamba günü çağrı oturumu Geçici başkanı ve Üst Meclisin diğer iki kilit yetkilisini seçebilmek: Senato’nun kasasını yöneten İdari Sekreter ve Parlamento Sekreteri.

Farklı cephelerde açık müzakereler var. Ancak her ihtimale karşı Villarruel, PJ dışındaki tüm muhalefet bloklarıyla yeterli çoğunluğu elde etmek (37 ile elde edildi) ve bu Çarşamba günü toplanabilmek için bir anlaşmaya varmayı hedefliyor.

Bu anlaşmayı güvence altına almak için39 senatör eklenebilecek. “Bunu başarmak için çalışıyoruz” dedi Zurna en azından bu ilk aşamada yeni iktidar partisine yardım etmek isteyen bir muhalefet lideri.

Together for Change’i oluşturan gruplar -UCR, PRO ve diğer bloklar- bu Salı günü saat 9.30’da bir araya gelerek değişimin nasıl gerçekleştiğini belirlemeye çalışıyor. ortak bir strateji.

K olmayan üç Peronist’i bir araya getiren Federal Birlik bloğunda da prensipte yeterli çoğunluğun sağlanması yönünde bir istek var, ancak bu, müzakerelerde masaya ne konulacağına bağlı olacak.

Bilinmeyen Formosalı adamın liderliğindeki Peronist heyetinin yapacağı şey bu Jose MayalarÇarşamba sabahı blok toplantısı yapılması çağrısında bulunan kişi.

Haberlere göre Mayalar, Villarruel’in Geçici Başkanlığın mevcut iktidar partisinin elinde kalacağı yönündeki iddiasına itiraz edecekti.

“Siz Yürütme Organına aitsiniz, Senato senatörlere ait”Yasama Sarayı’nda, yetkilerini senatörlerin belirlemesi gerektiği gerçeğine atıfla Formosa’lı adamın bunu başkan yardımcısına söyleyeceği söyleniyor.

Bu iddia, son 4 yılda Cristina Kirchner’in Senato’daki baskın rolünü sorgulayan diğer bloklardan senatörler arasında da destek görüyor.

şüpheler

Javier Milei, Formosa için özgürlükçü senatörü önermişti Francisco PaoltronHey. Ancak son saatlerde atanması konusunda şüpheler ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili sorulan Villarruel, bu Pazartesi günü basına şu yanıtı verdi: “Bu konuyu hâlâ tartışıyoruz.”

Değişiklik olup olmayacağı sorulduğunda tereddütsüz yanıt verdi: “Evet elbette”.

Sorunlardan biri özgürlükçü içselliğin kendisidir. Geçici Başkanlık aynı zamanda hırslı Puntano özgürlükçü tarafından Bartolome Abdala. İddialarından biri, San Luis’in, LLA’nın çoğunluğa iki senatör atadığı iki bölgeden biri olduğu (diğeri, senatörlerinden biri La Libertad Avanza bloğunun başkanlığına bırakılan Jujuy).

Önemli olan Peronizmin istediği şey, en büyük kürsünün sahibi (örneğin LLA’dan 7 senatöre karşı 33 senatör).

Victoria Villarruel Pazar günü Colón galasında.Victoria Villarruel Pazar günü Colón galasında.

Başkanlık veraset sıralamasında ikinci sırada yer alan Senato’nun geçici başkanlığını aradığına dair versiyonlar var.

Ancak Peronizmin, iktidar partisinin Geçici ve İdari Sekreteri elinde tutmasını kabul edebileceği ancak karşılığında Parlamento Sekreteri’ni talep edebileceği de söyleniyor. Eski senatör K’yi oraya mı koymak isteyecekler?

Peronizm dışındaki tüm muhalefetle bir anlaşmaya varılması durumunda Villarruel için tehlike, silahlı ve değişken olması (birkaç bloğa bölünmüş olması) ve bir anlaşma elde etmek için o silahlı grupla kanunen müzakere etmek zorunda kalması olabilir. yetersayı.

Daha da kötüsü Peronizm öfkelenecek ve anını bekleyecek. “Bakalım Senato’yu biz olmadan çalıştırabilecekler mi” diye uyarıyorlar.

Ekstra bir unsur daha var. Bu aşamada yeni iktidar partisiyle işbirliği yapmaya istekli bloklar halinde kötü düştü Milei’nin göreve başladıktan sonra Yasama Meclisi’nde değil, Plaza de los Dos Congresos’un önünde konuşmayı seçtiğini.

Ekstra unsur. Başkan yürüyüş alanına indiğindeBir spiker, Yasama Meclisine katılan senatör ve milletvekillerinden yerlerinde kalmalarını istedi Milei’nin Kongre dışında yaptığı konuşmayı dinlemek için.

K Peronist olmayan bir yasa koyucu, “Bir spiker” diyor. “Bir spiker”, tekrarlamak. Milei’nin konuşmasını bir ofisten takip etti. Milei’nin Kongre dışında konuşmasının son derece saygısız olduğunu düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir