Hükümetin Torba Yasa’yı onaylatmak için aldığı altı nokta birer birer

Ekonomi Bakanı Luis Caputo, “Onayını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için temel yasanın mali bölümünü geri çekmeye karar verdik” dedi. Böylece Hükümet, beş temel noktayı içeren projenin kalbini ortadan kaldırdığını duyurdu: emeklilik, stopaj, kara para aklama, moratoryum ve Kişisel Varlıklardaki avanslarla ilgili reformlar. Ayrıca bu hafta Kongre’ye ayrı bir yasayla giren Kârlardaki değişiklikler.

Clarín’in söylediği gibi, iktidar partisi emeklilikler ve stopajlar konusunda yankı uyandıran bir parlamento başarısızlığına doğru gidiyordu. Yönetimin gönderdiği yetkililerin gidiş-dönüşleri ve Martín Menem’in ofisinde, hatta diğer ayrılmış yerlerde yapılan çılgın toplantılar yeterli değildi. Hükümet, oy kullanamayacağı gerçeğiyle karşı karşıya kaldı ve ilk olarak bu Perşembe günü yapılması planlanan oturumu önümüzdeki Salı gününe erteleme kararı aldı. Ve hafta sonuna doğru bu bombayı duyurdu.

Haber, Karina Milei’nin kardeşinin göreve gelmesinden bu yana ilk kez Kongre’ye ayak bastığı gün geldi. Martín Menem ve baş danışmanı ve operatörü “Lule” Menem ile öğle yemeği yedikleri Senato yemek salonunda buluştu ve ardından birlikte Casa Rosada’ya gittiler.

Daha sonra blokların ana müzakerecilerine nihai onay için çağrılar yapıldı: “Evet ya da hayır: mali fasıl için oy kullanacaklar.” Samimiyeti takdir ettiler ve daha sonra Caputo duyuruyu yaptı.

Altı önemli nokta

Caputo konuşmasında atlanacak altı ana noktayı sıraladı.

– Emeklilik reformu: Orijinal projede Javier Milei mevcut hareketlilik formülünü ortadan kaldırdı ve kararnameyle artış yapılmasını önerdi. Muhalefet bunu açıkça reddetti ve enflasyonun aylık olarak güncellenmesini önerdi.

Hükümet bunu kabul etti ancak bu hesaplamanın ancak Nisan ayından itibaren ayarlamalar için geçerli olmaya başlayacağını belirtti. Orada tartışma yeniden karmaşık bir hal aldı. Muhalefet, enflasyonun en yüksek olduğu ayları dışarıda bıraktığı için emeklilerin bu şekilde zarar gördüğünü öne sürdü. “Emeklilerin maaşlarının yüzde 30’unu temsil eden Ocak ayını içermiyor” diye açıkladılar.

Hem 34 yasa koyucuya sahip olan UCR hem de Miguel Angel Pichetto liderliğindeki ve 23 yasa koyucudan oluşan We Make Federal Koalisyon kürsüsü, aleyhte oy kullanacaklarını açıkça belirtmişti.

– Stopajlar: İlk versiyonda Milei, tüm bölgesel ekonomilerin ve endüstrilerin %15 ihracat vergisi ödemesine öncülük etmeyi hedefliyordu. Bu savaşı yöneten valiler bunu kabul etmeyeceklerini belirtmişlerdi.

Hükümet bölgesel ekonomilerde stopajı artırmaktan geri adım atmış olsa da sanayileşmiş ekonomilerdeki artışları sürdürdü ve un ve yağ gibi soya yan ürünlerini %31’den %33’e çıkardı. Diyalog grupları ve hatta PRO oylamaya karşı çıkacaklarını açıklamıştı.

– Bu durumuda kara para aklama, moratoryum ve kişisel varlıklarHâlâ müzakere edilmesi gereken bazı noktalar olmasına rağmen muhalefet buna oy vermeye istekliydi.

Kara para aklama olayında kilit nokta aynı zamanda valilerle de ilgiliydi. Paylaşılmasını istediler. Guillermo Francos’la, Yöneticinin bu talebe uyduğunu ima eden bir toplantı yapılmıştı. Ancak daha sonra bunun bir kısmı imzalanan görüşe dönüştürülmedi ve müzakere sıfıra döndü.

Moratoryum durumunda, muhalefetin iyi vergi mükelleflerine bir “ödül” verilmesini talep etmesine rağmen, büyük bir sorun yaşanmadı.

– Kârlar: Kâr tabanı artışının tersine dönmesi il liderleri için bir diğer önemli noktaydı çünkü onlar da katılıyor. Hükümet, ileri geri hareketlerden sonra projeyi Kongre’ye ancak bu hafta göndermişti.

Bunu Kişisel Gelir Vergisi olarak yeniden adlandırdı ve çocuksuz bekar kişiler için brüt 1.250.000 ABD dolarından başlayan, evli ve çocuklu kişiler için ise 1.900.000 ABD dolarından biraz daha düşük maaşlar için oluşturuldu.

Haber tarafları şaşırttı ancak olumlu karşılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir