Hükümetten herhangi bir işaret olmamasına rağmen muhalefet Ülke vergisine ilişkin spesifik bir işaret konusunda ısrar edecek

Torba Kanunun onaylanması, onu oluşturan maddelerin Salı günü onaylanmaması halinde genel anlamda boş bir kabuktur. Ancak Córdoba’nın Ülke Vergisini paylaşma tehdidinin bir sonucu olarak gerilim tırmandı – bu da eşek arısı yuvasını diğer valilerle karıştırdı – ve buna heyetler, özelleştirmeler ve güvenlikle ilgili maddelerin taslağının hazırlanması konusunda hâlâ açık olan tartışma da eklendi . Diyalog grupları bu Pazar ile Pazartesi arasında bekliyor Yönetimden somut bir sinyal. “Top onun sahasında”, yargılama.

Together for Change’in dağılması ve aşırı azınlık durumlarından dolayı iktidar partisinin neredeyse tamamına ihtiyaç duyduğu muhalefet bloklarının atomizasyonu, Time’ın da söylediği gibi, bu yasanın arkasında yer alan mega yasanın müzakeresine hız kazandırmaya devam ediyor. Radikal bloğun başı, bütün meseleleri birbirine karıştıran bir “krep kulesi”.

Yol düzelmeye başlıyor gibi göründüğünde, bir tezgahtan gelen yeni bir talep, ürün rafını bir kez daha titretiyor. “Vali vali konuştuk, beşinciye geldiğimizde ilkiyle yine karmaşıktı.“, bir özgürlükçü durumu anlatıyor.

Özellikle, Clarín’in söylediği gibi, Martín Llaryora’ya yanıt veren Cordoba halkı, bu anlaşmayı onaylamakla tehdit ediyor. Sorunları çözülmezse, Kirchnerizm’in yardımıyla bile ülke vergisine ortak katılım.

Hükümet, İçişleri Bakanı Guillermo Francos aracılığıyla bu eyleme “hiçbir şekilde” katılmaya istekli olmadığını zaten açıklamıştı. Aslında onaylansaydı veto ederdim.

Devam eden anlaşma, Sürdürülebilirlik Garanti Fonu’na atıfta bulunan maddenin, aralarında Córdoba’nın da bulunduğu uyumlaştırılmış illerin emeklilik fonlarına akışların otomatik hale getirileceğini belirlemesidir.

Bu seçenek Yönetici için geçerlidir çünkü Vergiyi paylaşmaktan daha ucuzdur ve Córdoba sorununu çözer.

Ancak bu, zaten göklere çıkan diğer liderlerle yeni sorunlar doğuracaktır.. Bir lidere yanıt veren bir yasa koyucu, “İhtiyatlı olanlar için hiçbir şey yok ve gasp edenleri ödüllendiriyorlar mı?” diye sordu.

Hatta bazıları, Cordoba halkının kendileri için özel olarak müzakere ettikleri bu maddeyi hangi oyla onaylayacağını sorgulamaya cüret ediyor.

Aslında bu sorun, şu ana kadar birlikte müzakere yürüten diyalog gruplarının organizasyonunu bozuyor. Müzakerelerin bir kaynağı, “Oylama için Kirchnerizm’le ittifak yapma fikrine gelirseniz zaten kötü bir başlangıç ​​yapmış oluruz” diyor.

Soledad Carrizo (UCR), “Şu anda eksik olan şey, yasaya ilişkin belirli bir anlaşmadan daha fazlası, ilerlemeye ve kesinlik sağlamaya yönelik siyasi bir taahhüttür. Tüm eyaletlerle bir yönetişim konsensüsü” dedi. Zurna.

Herkes bu noktada hemfikir: somut bir taahhüt gerekiyor, iktidar partisinden gecikmiş mali uzlaşma konusunda bir açıklama yapılması gerekiyor. “Aslında yok olması gereken bir vergiyi (Ülkeyi) telafi edemeyiz. Daha fazla aktörün yer aldığı daha geniş bir diyalog masasına ihtiyaç var“diye ekliyor Mendoza’dan bir radikal olan Pamela Verasay.

Cumartesi günü tüm yasa koyucular Pazartesi günü geri dönmek üzere illerine geliyorlardı. Pazar günü öğleden sonra kişiler tekrar etkinleştirilecektir.

“Yasanın genel olarak onaylanması siyasi diyaloğun zaferidir ve Kongre’nin gerçek ve kalıcı değişiklikler gerçekleştirme konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır. Hükümet diyaloğa öncelik vermeye devam ederse, bizi krizden çıkarmak için kesinlikle ihtiyaç duyduğu araçlara sahip olacaktır. ” diye güvence verdi Zurna, Oscar Agost Carreño, Miguel Angel Pichetto liderliğindeki ve aynı zamanda Córdobalı isyancıların da yer aldığı We Make Federal Coalition bloğunun müzakerelerinin kilit kılıcı.

Hala çözüm bekleyen başka sorunlar da var. Özelleştirme faslına ilişkin anlaşmada ilerleme kaydedilmesine rağmen, ayrıntılı metnin tamamlanması ve Kongre’nin daha fazla kontrol sağlamasının garanti edilmesi gerekiyor.

Ayrıca, özellikle Milei’nin, örneğin eyaletler için önemli olan güven fonlarını yeniden yapılandırmak ve hatta ortadan kaldırmak için sahip olabileceği kapasite gibi belirli noktalarda Hükümete verilecek delegasyonları da hassaslaştırmaları gerekiyor.

Bu arada Kongre önündeki gösterilerde yaşanan olaylar da Güvenlik faslının çözümüne yardımcı olmuyor. Özellikle militanlarından birinin tutuklanmasının ardından güçlü bir savunma yapan radikalizmle diyalogda.

Bir radikal, “Üç kızın Kongre kapısında marşı söylediği için tutuklandığı ve otoriteye direndiklerini söyledikleri otoriteye karşı direniş vakalarında daha büyük cezalar verilmesini onaylayamayız” diyor.

Biyoyakıtlar maddesinin de kapalı mektubu yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir