İktidar partisi muhalif PJ’yi ikna etmek için Senato’da son çabasını gösteriyor

Özgürlükçülerle ittifak kuran önemli bir senatör, çarşamba günü Senato’da üç eyalet senatörü ayağa kalkıp La Libertad Avanza’yı (LLA) bloke ettiğinde neler olduğunu açıklamak için “Geçen gün olanlar Hükümet’le yaşanan rahatsızlıktan kaynaklanıyor” diye özetledi. Diyalog, taslağa ilişkin bir komisyon tebliği yayınlama olasılığını engelliyor Tek Kağıtlı Oylama (BUP)iktidar partisinin Kongre’deki ilk başarısını erteledi.

Bu senatörün anlattığına göre ZurnaÜst meclisteki milletvekilleri bundan rahatsız “Hükümetin muhalefetle müzakere etme konusunda gösterdiği az irade var, konuşma yok, diyalog yok.” Ama hepsi bu değil, rahatsızlık aynı zamanda son dönemdeki açıklamalardan da kaynaklanıyor. Javier Mileiekonomideki kuralsızlaştırmayı öngören mega DNU’nun kapsamını sorgulayarak milletvekillerini ve senatörleri “rüşvet aramakla” suçladı.

Başkanın Kongre’ye yönelik tutumunun, LLA gibi azınlıkta kalan bir alanın -Macrism’le yaptığı anlaşmanın ötesinde- muhalefetle ilişkisini gerginleştirdiği aşikar.

Ancak parlamentonun farklı kaynakları bu gazeteye, Anayasa İşleri ve Haber komisyonlarının genel kurul toplantısında görüş alma yönündeki başarısız girişimin ardından, yeni çoğunluğun blok başkanlarının (eyalet senatörleri ve Federal Meclis üyeleri dahil) bir taahhütte bulunduğunu bildirdi. Birim) Haziran 2022’den bu yana Milletvekillerinin yarı onayına sahip olan proje lehine karar verecek. Mesele şu ki Teklif onaylanmazsa 22 Şubat’ta parlamento statüsünü kaybedecek.

Senatörler, kararın bir hafta ertelenmesi meselesinin dramatize edildiği konusunda hemfikirdi ve kararın herkes tarafından kabul edilen bir şey olduğunu vurguladılar. Bir senatör, “Tartışma ve fikir birliği oluşturmanın yeni Senato’da arzuladığımız şeyin bir parçası olduğunu” vurguladı.

Bakışlar üzerine kuruluydu Edgardo Kueider (Federal Birim – Entre Ríos), projeye eşlik edip etmeyeceği konusunda şüpheler uyandıran Anayasa İşleri Başkanı. Entre Ríos yerlisi, hükümeti döneminde kendi eyaletinde tek oylamanın tanıtımını başaramamıştı. Gustavo Bordetancak oy pusulasının Santa Fe’de kullanılana benzer şekilde kategorilere bölünmesini önerdi. Senato’da tartışılan proje, 2011’den bu yana Córdoba’da tek bir oylamada uygulanan projeye benziyor.

Muhalif Peronist, yasanın lafzında bazı düzeltilemez hatalar bulunduğunu, bunun da değişiklik yapılmasını gerektirdiğini ve dolayısıyla yasanın Alt Meclis’e geri gönderilmesi gerektiğini savundu. İçin Juan Carlos RomeroCambio Federal’den BUP projesinin milletvekillerine dönmesi “beceriksiz olurdu”. Kongre’nin mevcut bağlamında, hem iktidar partisi hem de müttefikleri arasında, tüm faaliyetin torba yasa tasarısına ve toplanmasının maliyetine odaklanacağı bir dönemde teklifin yeniden tartışılmasının imkansız olduğunu düşünüyorlar. 2022’deki oylar.

Radikal bu gazeteye “Tek oylamayı başka bir yasayla kurtarılabilecek bazı teknik şeylerin ötesine geçmeliyiz” dedi. Maximiliano AbadMariana Juri ise bir sonraki seçimde BUP’a oy vermeleri için siyasi karar vermeleri yönünde çağrıda bulundu. PRO’da da değişiklik yapılmadan ilerleme kaydedilmesini istiyorlar, ancak bunun ülkenin içinde bulunduğu şu an için acil bir konu olmadığını kabul ediyorlar.

Bütün bunlara rağmen, diyalog bloklarında olduğu gibi iktidar partisinde de şu yönde bir fikir birliği var: Kirchnerizm yasanın uygulanmasını “geciktirmek” istiyor ve bu nedenle metnin taslağının hazırlanmasında teknik hatalara dikkat çekiyor ve seçim yasasında kapsamlı bir reform yapılmasını talep ediyor. PASO’nun kaldırılması ve siyasi partilerin finansmanına ilişkin tanımSenato’da çoğunluğa sahip olmasına rağmen ilerleme sağlayamadığı noktalar.

Gerçek şu ki dikkatler senatörlerin nelerden hoşlandığına odaklanmıştı Monica SilvaRío Negro valisine cevap veren, Alberto Weretilneckteklifini desteklediğini ifade etti. Ancak bu haftaki genel kurul toplantısında talep ettiği iki değişikliği de komisyon yetkililerine gönderdi. Sistemin kategorilere göre uygulanmasını ve tek bir tam oy butonundan bahseden alt bölümlerden birinin kaldırılmasını özellikle talep etti. Bunun nedeni, partisinin ulusal seçimlerde genellikle başkan ve başkan yardımcısı adayları olmaksızın kısa bir liste seçmesi ile ilgilidir.

Tanımda kilit rol oynayan diğer senatörler ise Misiones Concord Cephesi’nden 2 kişi ve pozisyon vermeyen Vali Claudio Vidal’e yanıt veren 2 Santa Cruz sakini. Onlarla birlikte özgürlükçüler 39 oya ulaşacaktı. Ancak milletvekillerinde her iki kesimin de Hükümetin başında bulunduğu Kirchnerizm doğrultusunda reformu reddettiğini belirtmek gerekir.

Buna rağmen, Senato’nun yeni çoğunluğunu oluşturan farklı kademelerde, ara verilen genel kurul toplantısının saat 14.00’te yeniden başlayacağı Çarşamba günü, nihayet bir kararın yayınlanacağı ve bir hafta sonra kararın açıklanacağı yönünde iyimserlik var. Senato’da yasa..

Milletvekillerinin yarı yaptırımına sahip olan teklif, aynı oylamada ulusal pozisyonlar, her durumda ilk iki adayın fotoğrafları ve milletvekilleri kategorisinde en fazla beş ismin yer aldığı Córdoba modeline dayanıyor. İl seçimlerinin başka bir sistemle eş zamanlı yapılması durumunda çift sandık bulunacak, ancak tam listeyi seçme seçeneği de bırakılacaktı. Sıralama kurayla belirlenecek ve oy pusulaları Devlet tarafından basılacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir