Iñaki Gutiérrez resmi sosyal ağların yönetiminden çıkarıldı

Hükümet, Başkan Javier Milei için özellikle hassas bir alan olan İletişim sektöründeki yetkilileri değiştirmeye devam ediyor. Bu Salı biliniyordu Sosyal Ağlar başkanı Iñaki Gutiérrez’in görevden alınmasıYeni İletişim Bakanı Eduardo Serenellini’nin göreve geldiği gün.

Hükümet kaynakları açıkladı Zurna Iñaki Gutiérrez’in yerinden edilmesinin, kız arkadaşıyla bir fotoğrafın bulunduğu X (exTwtitter) hesabındaki resmi Casa Rosada hesabı aracılığıyla kişisel bir Yeni Yıl kutlamasını retweetlemesi nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

Hatta bu retweet sosyal ağlarda sert eleştirilere maruz kaldı ve Casa Rosada hesabından ve yetkilinin kendi hesabından silindi. “Onu kovmadılar” ama sosyal medyayı “yönetme” yetkisini elinden aldılar, Hükümet kaynakları açıkladı.

Yerine, Iñaki Gutiérrez bunun “yanlış” olduğunu söyledi Hükümetin sosyal ağlarındaki olağan görevlerinden uzaklaştırıldığını söyledi. Ancak Hükümet onun ve resmi sosyal ağları yöneten kız arkadaşı Rolón’un yerinden edildiğini doğruladı.

Iñaki Gutiérrez, Hükümeti yıpratan yüksek seviyede teşhiri nedeniyle zaten güçlü tartışmalar yaşıyordu. Lali Espósito’ya “suçlu” muamelesi yaptı veya onu “enkaz”la karıştırdı Kovid tarafından öldürülenlere saygı taşları. Ancak kısa devreler iki hafta önce Milei’nin Federal Polis Merkezi Departmanında Wi-Fi ağına erişim kodunun göründüğü bir fotoğrafını yayınladığında daha da derinleşti. Ve geçen hafta o da yer değiştirdiğinde yumurtadan çıktı İletişim Bakanı Belén Stettler.

Casa Rosada tarafından retweetlenen mesaj daha sonra X’ten silindi.

Üstelik Gutiérrez göreve gelir gelmez ücretsiz çalışacağını söyledi ve bu ona sert eleştirilere yol açtı çünkü birçok kişi onun sosyal ağlarda kendi hesaplarından para kazanıp kazanamayacağını sorguluyordu. 22 yaşındaki oyuncu, “Maaşımdan vazgeçme ihtimalim olmadığı için bağışlayacağım” dedi. O dönemde 21 yaşındaki kız arkadaşı da aynı şeyi yapmıştı. Devlet Sosyal Ağlarında çalışan Eugenia Rolón maaşını da bağışlayacağını söyledi.

Her ikisi de Casa Rosada’daki bazı Hükümet yetkililerinin göreve başlama törenlerini kendi hesaplarından sosyal ağlara aktarmakla görevliydi. Karina Milei ve Patricia Bullrich, Örneğin.

Javier Milei gazetecilerin giremedim 10 Aralık’ta Beyaz Oda’ya yapılan bu kurumsal etkinlik televizyonda ya da Hükümet Konağı basın odasının kapalı devresinde yayınlanmadı. Oraya girebilen tek kişi ve ardından görüntüleri sosyal ağlarda yayan Gutiérrez ve Rolón’du.

Resmi sosyal ağların her iki eski başkanı da birbirine çok yakındı. Hatta kişisel TikTok hesabı Iñaki Gutiérrez tarafından oluşturulup yönetilen Milei. Bu yaklaşım o dönemde mevcut başkan yardımcısı Victoria Villarruel’in sosyal ağlarını yöneten kız arkadaşı Rolón aracılığıyla ortaya çıktı.

Iñaki Gutiérrez, X hesabında kendisini “her geçen gün daha özgür olan, modernleşmiş bir Arjantin” hayali kuran genç bir adam olarak tanımlıyor. Bunu başarmak için her gün çalışıyorum. Anti-komünist sağ. 22 yıl. Arjantinli olmaktan gurur duyuyorum.” Kız arkadaşı Eugenia Rolón ise kendisini şöyle tanımlıyor: “Hıristiyan. 21 yıl. Sağcı, anti-komünist ve anti-feminist. “Gururla Arjantinliyim.”

Her iki yetkili de Hükümetin sosyal ağlarından sorumluydu ve kendi sosyal medya hesaplarının yoğun kullanıcısı olmalarına rağmen yalnızca 28 Aralık’a kadar tweet attılar. Ve sadece sosyal ağın kullanıcılarından değil aynı zamanda Milei Hükümeti’nden de aldıkları sert soruların ardından X’teki Yeni Yıl tebriklerini sildiler. Resmi hesapların uygunsuz kullanımı, sonunda onları Sosyal Medya yöneticileri olarak taşımaya karar verdiler.

Buna rağmen Iñaki Gutiérrez, yeni yıl kutlamasıyla birlikte fotoğrafını Instagram’a bıraktı. Orada şunları söyledi: “Arjantin için çok acı çektiğimiz zor bir yıldı ama bunu büyük bir seçim zaferiyle kapatmayı başardık. Zorluklarla dolu bir yıla başlıyoruz ama korkmuyoruz, 47.000.000 Arjantinlinin gücüne sahibiz. Büyük Arjantin halkının sağlığına. Mutlu 2024!” mesajını sosyal ağların eski başkanı paylaştı. Yarım milyon takipçisi olan kendi Instagram hesabı 39.000 beğeni ve 1.800 yorum aldı.

Kız arkadaşı Rolón buna cesaret edemedi. Instagram’daki son mesajı ise 28 Aralık’ta Javier Milei’nin güvenlik güçlerinin köpeklerini okşadığı bir videoydu.

Her ikisi de o tarihten itibaren video veya fotoğrafları yaymamaya karar verdi. Milei, kız arkadaşı Fátima Flores’le birlikte Mar del Plata’daydıBu, her iki etkileyicinin de ulusal hükümetle Yeni Yıl kutlamasından önce bir kısa devreyi ortaya koyuyor, çünkü bu tür içerik sosyal ağlarda en çok işe yarayan içerikti.

Gutiérrez ve Rolón’un yerini kimin alacağını görmek gerekecek. Serenellini’nin yeni yönetimi ulusal hükümetin İletişim Sekreterliği tarafından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir