İsrail’e yönelik saldırıları reddeden Alberto Fernández, Yahudi cemaatinin bulunduğu bölgelerin güvenliğinin güçlendirilmesi emrini verdi

İsrail’deki Hamas saldırılarının ardından Başkan Alberto Fernández, ülkedeki Yahudi cemaatinin tüm bölgelerinin güvenliğinin güçlendirilmesi emrini verdi ve Jandarma birlikleri ve Göç’e bağlı kurumlar, Federal İstihbarat Teşkilatı ve Havaalanı Güvenlik Polisi tarafından sınırda alarm verilmesi emrini verdi. .

Bu, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü tarafından bildirildi.Ben Gabriela Cerruti platformdaki hesabında

“Başkan Alberto Fernández bugün Yahudi cemaatinin tüm bölgelerinin güvenliğinin güçlendirilmesi emrini verdi Gabriela Cerruti, “Göç, Federal İstihbarat Teşkilatı ve PSA’ya bağlı jandarma ve sınır teşkilatlarının sınırında alarm verilmesini emrettik” dedi.

Yetkili, “Aynı şekilde İsrail hükümetine acil insani yardım da sağladı” diye ekledi.

Tedbirin yayınlanmasının ardından Alberto Fernández sosyal ağlarda kendini ifade etti. Başkan, “Hamas’ın Gazze Şeridi’nden İsrail Devleti’ne karşı gerçekleştirdiği vahşi terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığımı ve reddettiğimi ifade ediyorum. İsrail halkı, bu başkanın ve Arjantin halkının tüm dayanışmasını kabul etsin” dedi.

Alberto Fernández, “Arjantin’in barışa ve çatışmaların barışçıl çözümüne olan bağlılığını bir kez daha onaylıyoruz. Bu zor zamanda onlara eşlik etmek üzere İsrail’e derhal insani yardım gönderilmesi emrini verdim.” diye ekledi.

Başkan @alferdez Bugün Yahudi cemaatinin tüm bölgelerinin güvenliğinin güçlendirilmesi emrini verdi ve jandarma ile Göçmenlik Bürosu, Federal İstihbarat Teşkilatı ve PSA’ya bağlı kurumların sınırında alarm verilmesi emrini verdi.

— Gabriela Cerruti (@gabicerru) 7 Ekim 2023

Bu anlamda Güvenlik Bakanı Aníbal Fernández ayrıntılar verdi: “Ulusal Güvenlik Bakanı olarak, şunu bilmenizi isterim ki, Ulus Başkanının açık talimatlarıyla, ülkenin tüm kurumlarını yerleştirdik. toplum genel alarmda. Yahudi devleti ve sınırlarda maksimum alarm”.

“Uluslararası kuruluşlar nezdinde takibi sürdürmek üzere Federal Kuvvetler Komutanlarını ve Kriminal İstihbarat Müdürlüğü’nü çağırdım. Tüm İsrail hedeflerine genel alarm“diye ekledi Aníbal Fernández.

Öte yandan Arjantin Hükümeti, yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine yönelik düzenlenen silahlı saldırıları üzüntüyle karşıladığını” ifade ederek, “Hamas’ın İsrail topraklarındaki terör eylemlerini” kınadı ve “şiddete son verilmesi” çağrısında bulundu. bölgede.

İsrail: Ulusal Güvenlik Bakanı olarak, Devlet Başkanının açık talimatıyla, Yahudi cemaatinin tüm kurumlarını genel alarma geçirdiğimizi ve sınırlarda maksimum alarma geçirdiğimizi size bildiririm. Başkanları çağırdım…

— Aníbal Fernández (@FernandezAnibal) 7 Ekim 2023

Saatler sonra başkan, İsrailli mevkidaşı ile telefonda görüştüğünü kaydetti: “İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ile telefonla temasa geçtim ve ona Arjantin halkının ve hükümetinin dayanışmasını ilettim.”

Alberto Fernández sözlerini şöyle tamamladı: “Hamas’ın ülkelerinin güneyinde İsrail halkına karşı gerçekleştirdiği menfur saldırıyı güçlü bir şekilde reddediyoruz. Dünyada şiddet kesin olarak ortadan kaldırılmalıdır. Barış her zamankinden daha acildir.”

Açıklama, İsrail medyasının verdiği ilk rakamlara göre ülkede düzinelerce ölü, yüzlerce yaralı, yaklaşık 200 Filistinlinin ölümü ve bir Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan Filistinli milislerin karadan, denizden ve havadan yaptığı sürpriz saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlandı. Misilleme amaçlı bombalamalarda binlerce kişi yaralandı.

İsrail cumhurbaşkanıyla telefonla temasa geçtim. @Isaac_HerzogArjantin halkının ve hükümetinin dayanışmasını ilettim.

Hamas’ın ülkesinin güneyinde İsrail halkına yönelik gerçekleştirdiği menfur saldırıyı şiddetle reddediyoruz.

— Alberto Fernández (@alferdez) 7 Ekim 2023

Dışişleri Bakanlığı’ndan bu sabah yapılan açıklamada, “Arjantin Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’nden güney İsrail’e yönelik yapılan silahlı saldırıları esefle karşılamaktadır” denildi.

Ve şunu ekliyor: “Arjantin Hükümeti, Hamas’ın İsrail topraklarına yönelik terörist eylemlerini kınıyor ve şiddete son verilmesi ve sivil halkın korunmasının garanti altına alınması çağrısında bulunuyor.”

Santiago Cafiero liderliğindeki San Martín Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Arjantin, İsrail halkıyla dayanışmasını ifade ediyor ve kurbanların ailelerine en içten başsağlığı dileklerini iletiyor.” ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, şu ana kadar İsrail’deki Arjantin Büyükelçiliği’nin herhangi bir Arjantinlinin yaralı ya da mağdur olmadığını bildirdiğini belirtti.

İsrail’in Arjantin Büyükelçiliği’nden Başkana ve ana adaylara teşekkürler

Arjantin’deki İsrail Büyükelçiliği Başkan Alberto Fernández’e “minnettarlığını” iletti; Arjantin Dışişleri Bakanlığı ve başkan adayları, Filistin hareketi Hamas’ın İsrail topraklarında gerçekleştirdiği ve yüzlerce ölü ve yaralı bırakan “terör eylemlerini kınayan gösteriler” nedeniyle tepki gösterdi.

Büyükelçilik resmi bir açıklamada, “Başkan Alberto Fernández, Arjantin Dışişleri Bakanlığı, başkan adayları Patricia Bulllrich, Sergio Massa ve Javier Milei tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerini kınayan gösterileri takdir ediyoruz.” dedi.

Metinde diplomatik temsilcilik, “terör örgütü Hamas’ın, güneydeki sivil halka karşı Tel Aviv ve Kudüs’e kadar kitlesel ve ayrım gözetmeksizin füze ve roket atışı yoluyla İsrail vatandaşlarına karşı geniş bir saldırı başlattığını” belirtti. .

Buna ek olarak, İsrail’in “güney kasabalarındaki teröristlerin” sızmasına maruz kaldığına ve “Simchat Tora bayramı kutlandığında sinagoglara giderken aileleri ve bireyleri öldürmeye çalıştıklarına” dair güvence verdiler.

İsrail büyükelçiliğinden “Bu, İran İslam Cumhuriyeti’nin desteğiyle Hamas liderliğindeki terör örgütlerinin başlattığı bir saldırıdır” dedi.

Télam Ajansı’ndan alınan bilgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir