Javier Milei, azil davasını Mahkeme’ye “indirme” sözü verdi ve halihazırda bir başsavcı adayı var

“Mahkemenin Temsilciler Meclisi’ndeki görevden alınması kararı Başkan Alberto Fernández tarafından düşürülmezse, onu düşüreceğim“seçilmiş başkan Javier Milei’ye söz verdi ilk işaretlerini ver Haber Bakanı Mariano Cúneo Libarona’nın en yüksek mahkemeye yaptığı ziyaretle Habere Doğru. Ancak bu sözünü yerine getirebilmesi için Temsilciler Meclisi’nde sahip olmadığı çoğunluğa sahip olması gerekiyor.

Milei çarşamba gecesi TN’e şunları söyledi: “Cúneo siyasetin adalete müdahalesini ortadan kaldırmalı” ve beklendiği gibi onaylandı ZurnaHabere mali özerklik vermeye çalışacak.

Gelecek dönem başkanının bu açıklamaları Haber Divanı’nda olumlu karşılanırken, başkaları da endişe yarattı. “Milei, Ulusal Haber’in Buenos Aires şehrine taşınmasından yana olduğunu söyledi ve bu bizi endişelendiriyor”Sulh Hakimleri Birliği’ne yakın bir kaynak bunu söyledi.

Ancak takıntılardan biri Habere karşı saldırısında Cristina Kirchner’in güvendiği bir adamı ülkenin yeni Başsavcısı olarak atamaktı ama dört yıl içinde bunu yapamadı.

Bu, suç politikasını etkileme yetkisine sahip olan başsavcıdır. Bu bir ücrettir aşırı hassasiyet siyaset öyle bir noktaya geldi ki, başkan yardımcısı engelleme Senato’dan Başkan Alberto Fernández tarafından federal yargıç Daniel Rafecas’ın bu pozisyon için atanması.

Rafecas, Ciccone davasında eski başkan yardımcısı Amado Boudou’nun dairesine baskın yaptığı için asla affedilmedi. Teklif bile etti azaltmak Senato’daki oyların üçte ikisinin basit çoğunluğuyla birine böbreğini verme niyetiyle seçilmesi. Ama yapamadı.

Değişim için Birlikte muhalefeti, gerçekte, gelmekte olan tüm bu hamleleri durdurdu. 2017’den beri K “Justicia Legítima” grubunun kurucusu Alejandra Gils Carbó, Başsavcılık için bir binanın düzensiz satın alınmasıyla ilgili şikayetlerin ardından bu görevinden istifa ettiğinde.

Bu bağlamda Milei, görevlendirdiği Haber Bakanı Mariano Cúneo Libarona’nın teklifi üzerine: “Başsavcı adaylarından biri” Federal Başkent’in olağan temyiz dairesinin şu anki başkanı Julio Marcelo Lucini’ye.

Milei yakınını işaret ettiler Zurna “Lucini kusursuz bir sicile sahip bir yargıç ve iyi bir insan”, ancak Cúneo “Senato’da gerçekleşecek tartışma öncesinde onu yıpratmamak” için resmi açıklamayı şimdi yapmak istemiyor. Cristina, 10 Aralık’tan sonra Toplam 72 senatörün 35’inden oluşan bir bloğu yönetecek.

Lucini şu anda Ulusal Ceza ve Ceza Temyiz Mahkemesi’nin başkanıdır ve emekliliğe yakındır. Kendisi daha önce soruşturma hakimi olarak görev yapmış ve 30 yılı aşkın bir süredir sulh hakimi olarak görev yapmaktadır. Mahkemede sanılıyor “prestijli ve siyasetten uzak bir yargıç.”

Çok deneyimli bir yargıcın anımsamalarına göre, 1988’de Lucini, “Ulusal Soruşturma Mahkemelerinin çok iyi Sekreterlerinden oluşan bir nesilden, daha sonra Suç Dairesi ile birlikte bir tür elit yargıçlardan oluşan bir kuşağın” bir parçasıydı. 90’lı yıllara gelindiğinde “varsaymıştı” Aynı Mahkemede Yargıç olarak 8 Nolu Soruşturma Mahkemesi Sekreteriydi.” 2005 yılında Suç Odası’na aday oldu ve kazandı.

“Lucini, Carlos Seijas ve Juan Cicciaro, iyi soruşturma mahkemelerinin ustalık ve çalışma kültürüyle Daireye daha da fazlasını kazandırdı. Doktrininin ülke çapında en eski ve en çok takip edilen mahkemesi olarak her zaman sahip olduğundan daha fazla prestij”. Üstelik “Odayı Arjantin’de nadir görülen, çok verimli bir organizasyona dönüştürdüler. nedenleri konusunda güncel bilgi sahibi olmak5 odasında günlük olarak yaklaşık 75 günlük esasa ilişkin kararın tamamı taraflarla yapılan sözlü duruşmanın ardından alındı,” diye ekledi kayıt dışı konuşan yargıç.

Mahkemeden bir başka kişi ise Lucini’nin “bağımsız, entelektüel açıdan dürüst ve Başsavcılık gibi bir kurumu yönetecek karaktere sahip. “Yasayı biliyor, siyasi alanlarla ilgilenme konusunda yetenekleri var”

Belki profildir Senato filtresini geçmenize yardımcı olacakCristina’nın veto yetkisini elinde tutacağı yer. Yani cezasızlığı sağlamaya yönelik yargı stratejisine dayanarak bunu veto etme yetkisine sahiptir. Eski başkanın Roads davasında halihazırda 6 yıl hapis cezası bulunuyor ve dört sözlü duruşma da sürüyor.

Lucini’nin Milei’nin 10 Aralık’tan sonra göndermesi gereken beyanı reddedilirse, Geçici Başsavcı Eduardo Casal’ın görevine devam etmesi ihtimali var. 6 yıldır savcıların başında olan Casal, düşük profilli ve profesyonel tavrıyla direndi, Cristina’nın Alberto Fernández tarafından desteklenen tüm girişimleri onu dışarı atmaya yönelikti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir