Javier Milei, Cristina Kirchner’in kamulaştırılması nedeniyle ABD Haber Bakanlığı’nın ambargosunu önlemek için YPF hisselerini devredip devretmeyeceğine karar verdi

New York Temyiz Mahkemesi Arjantin’e 22 Şubat’a kadar süre uzatımı verildi eski başkan Cristina Kirchner ve eski Ekonomi Bakanı Axel Kicillof tarafından 2012 yılında YPF’nin tartışmalı kamulaştırılmasına ilişkin 16.000 milyon ABD doları tutarındaki cezaya itirazının şartlarını tanımlamak için.

Fakat, 10 Ocak tarihi hâlâ geçerli New York soruşturma hakimi Loretta Preska’nın 10 Ocak’ta Hükümet’e ödeme garantileri sunması yönünde talimat vermesi, YPF’nin kendi hisseleri veya ambargo tehdidi altındaki Arjantin devletinin diğer varlıkları gibi.

Mali danışman Sebastián Maril şunları açıkladı: “Garantilerin sunulması için 10 Ocak tarihi hala duruyor ve değiştirilmez. Ambargolar Yargıç Preska’nın mahkemesinin lehinedir.”

“Bugünkü Temyiz Mahkemesi kararı ülkeye sunum yapması için 30 gün daha veriyor ilk argümanın Uzman, “Temyizde” cümlesini ekledi.

Arjantin’i temsil eden avukatlar, 10 Ocak’a kadar olan sürenin ertelenmesini veya 90 gün uzatılmasını talep etmişti. Mektupta, “Çok zor ekonomik koşullar ve acil reformların uygulanması ihtiyacı nedeniyle, Arjantin’in varlıkları 16.000 milyon ABD Doları tutarında teminat depozitosu olarak taahhüt edecek konumda olmadığı” belirtildi. Bu miktar resmi fiyatla Arjantin eyaletinin 2023 bütçesinin %32’sini temsil ediyor.

New York mahkemesi önündeki “İstisnai koşullar, temyiz iddiaları için son tarihin 22 Şubat’a kadar ertelenmesini haklı kılıyor” ifadesi, New York duruşma hakimine sunulan ve temyiz mahkemesi tarafından kabul edilen brifingine işaret ediyor.

Parlasur milletvekili Alvaro de Lamadrid eski Hazine Başsavcısı Carlos Zannini’yi kınadı bir Discovery’yi reddettiği için (yargılamaya açılıyor) federal yargıç Sebastián Ramos ve savcı Carlos Stornelli huzurunda. Kendisi, Discovery’nin Petersen grubuyla, önce Néstor’la, sonra da Cristina Kirchner’le yapılan müzakerelerin kapsamını keşfetmemize olanak tanıyacağını söyledi. Eski başkan Mauricio Macri’nin yönetimi bunu talep etmişti ancak Zannini, 2019 itibarıyla yeni Hazine avukatı olarak bu test tedbirinden vazgeçti. 2012 operasyonunda meydana gelen kurumsal değişimlerin ve uluslararası finansal hareketlerin sırlarını bilmek.

yeni Lamadrid’in suç duyurusu, Alberto Fernández’in hükümetinin dört yılı boyunca kamu görevlilerinin görev ihlallerini ve örtbas etme eylemlerini araştırmayı amaçlıyor.

“Dr. Zannini’nin kınanacak ve yasa dışı davranışı, ülkemiz adına Discovery’den çekilmekti; davanın gerçek paydaşlarının tespit edilmesi ve ayrıca suça ortak olan yetkililerin davranışları da soruşturulabilirdi Bu manevranın, eski Başkan Cristina Kirchner’in başını çektiği piramidal yolsuzluk matrisi tarafından yönlendirildiği açıktır” diye eriştiği 60 sayfalık şikayette belirtiliyor. Zurna.

De Lamadrid ayrıca New York davasında Arjantin’i savunan Eskenazi ve Mauricio Macri yetkililerinin rolünün de araştırılmasını istiyor.

Bu arada Zannini’nin bu pozisyondaki halefi Rodolfo Barra Andrés de la Cruz’u uluslararası davalardan sorumlu avukat yardımcısı olarak atadı Başkan Javier Milei’nin hükümetinin “ödeme iradesine” sahip olduğu perspektifiyle duruşmanın sorumluluğunu üstlenmesi için.

De Lamadrid şikayetinin bir kopyasını Barra ve Başkan Javier Milei’ye gönderdi.

Stornelli’nin Lamadrid’in şikayetini inceleyeceği çünkü federal yargıç Ariel Lijo’nun Sivil Koalisyon-ARI lideri Elisa Carrió’nun 2012’de yaptığı bir sunum nedeniyle araştırdığı benzer bir şikayetin zaten mevcut olduğu bildirildi. Zurna Adli kaynaklar.

Lijo, davayı ilerletmek için ABD ve İspanyol mahkemelerine gönderdiği talebe yanıt bekliyor, ancak yavaş hareketleri Carrió ve şimdi de Lamadrid tarafından eleştirildi.

Lijo özellikle, iflas idarecisi tarafından Nisan 2015’te gönderilen ve Cristina Kirchner hükümetinin iflas ettiği iddia edilen İspanya’daki Petersen grubuna ait iki şirketin iflasına ilişkin notun kapsamını araştırıyor. 18 milyon dolar tazminat ödedi ayrıca Repsol’un yanı sıra, daha sonra Burford’a satış yapılmasını önleyecek olan şirketlere de.

Milei Salı günü La Nación + TV kanalına şunları yaratacağını söyledi: Buenos Aires eyaletinin şu anki valisi Axel Kicillof’un adını taşıyan bir vergi, Bakan yardımcısı ve Ekonomi Bakanı sıfatıyla (2007-2015), YPF’nin tartışmalı kamulaştırılmasının destekçisiydi.

“Paramız olmadığı için bir sorun var. Ödeyecek 16 milyar dolarımız yok. Evet ‘ödeme isteğimiz’ var, ödeme isteğimiz var“, diye itiraf etti Arjantin devlet başkanı. “Üzerinde çalıştığımız fikirlerden biri de “oran” yaratmak [Axel] Milei, “Kicillof” (…), Kicillof’un yaptığı korkunç hata nedeniyle tüm Arjantinlilerin her yıl belirli miktarda dolar ödemek zorunda kaldığını ileri sürdü.

Buenos Aires valisi, başkanın ironisine yanıt vermeden, Çelişkili bir şekilde, bu hafta devlet petrol şirketinin yeniden özelleştirilmesine karşı çıkmak için ortaya çıktı.

Daha sonra Milei, gerçekte “bu ABD fonunu ödemek” olacağını belirtti. sürekli bonusla”. Télam ajansının aktardığı resmi kaynaklara göre, “Kicillof vergisi” mahkeme kararına ödenecek sürekli bir ikramiye olacak. Kalıcı tahvil, ihraççının belirli bir vade tarihi olmaksızın yatırımcılara süresiz olarak faiz ödediği bir yatırım türüdür.

Vadesiz tahvillerde ihraççı sonsuza kadar kupon öder ve vade sonunda ödeme yapmasına gerek kalmaz. 100 yıl gibi çok uzun bir vadeye sahip olanlara genellikle kalıcı tahviller de denir ve bu tür tahviller daha önce Arjantin’de, tam olarak Ekonomi Bakanı Luis Caputo tarafından Maliye Bakanı olarak görev yaptığı sırada ihraç edilmişti. Macri hükümeti.

Milei’nin bu açıklamalarının ardından Burford Capital’ın Wall Street’teki eylemi %11 arttı. Daha önce Burford hisseleri, Burford’un iddialarına ilişkin tazminat ve faizin belirtildiği Arjantin aleyhindeki bir mahkeme kararının ardından 8 Eylül’de %15 artmıştı.

Yargıç Preska, kararında, karara dayalı olarak iyi niyetle bir çözüm müzakere edilirken, hükümetin YPF hisseleri gibi varlıkları rehin vermek zorunda kaldı, Ülkenin yurtdışındaki varlıklarına yönelik olası ambargolardan kaçınmak için.

Cristina Kirchner’in son başkanlığı sırasında Eliot akbaba fonu, Gana limanındaki Libertad firkateynine el koymayı başarmıştı.

Milei’nin özelleştirmeyi planladığı YPF hisselerinin nihai teslimi Arjantin’de başka bir tartışmaya yol açacak.

Yani önümüzdeki Salı gününden 10 Ocak’a kadar La Libertad hükümeti Yargıç Preska’ya ne tür garantiler vereceğini açıklayacak.

2012 yılında Arjantin, Eskenazi ailesinin Petersen grubu da dahil olmak üzere zarar gördüğünü iddia eden diğer hissedarlara halka açık bir satın alma teklifi (OPA) yapmadan YPF’nin %51 hissesini İspanyol Repsol’dan satın aldı. Cristina ve o zamanki Ekonomi Bakan Yardımcısı ve YPF-Repsol’un kontrolörü Axel Kicillof, Repsol’a yaklaşık 6 milyar dolar ödemişti, ancak Eskenazi ailesinin Petersen grubuna hiçbir şey ödememişti.

Daha sonra akbaba fonu Burford Capital, Petersen Grubu’nun İspanyol şirketleri Petersen Energía Inversora ve Petersen Energía adına olan hisselerini satın aldı ve New York’ta yargılamaya başladı.Hükümetin kendisine 16.000 milyon dolar ödemesi gerektiğini düşündü ancak Arjantinli yetkililer tazminatın 5 milyar dolar olması gerektiğini tahmin ediyorlardı.

YPF’nin eski müdürü, Mendoza ve Aliado de Carrió meclis üyesi Gustavo Gutiérrez şunları söyledi: Zurna Burford’a milyoner ödemesi “Bu sadece Kicillof ve Zannini’nin beceriksizliğinin bir ürünü değil, ve 2016 ile 2019 yılları arasında YPF davasından sorumlu olan Cambiemos yetkililerinin, bu davanın “kayıp bir dava” olduğu için yapacak bir şeylerinin olmadığını söylemesi.

Gutiérrez, Macri’nin yönetimi sırasında YPF yönetim kurulundaki meslektaşlarıyla kavga etti: “Ama bu beceriksizlik değildi. Nisan 2012’den itibaren en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış bir dolandırıcılıktı. Kirchner yönetiminin en üst düzey yöneticisi Carlos Zannini tarafından,” yorumunu de Lamadrid’le uyum içinde yaptı.

Onun görüşüne göre, “Cambiemos yönetimi New York adli mahkemelerinde Arjantin ve YPF’yi dürüstçe savunmalı ve aynı zamanda Dr. Elisa Carrió’nun Finansal Bilgi Birimi (UIF) tarafından yaptığı suç duyurularını desteklemeliydi.” .

Kendi açılarından, “Kirchner yönetiminin yetkilileri YPF’yi yağmaladı, yağmaladı ve boşalttı, onu harabeye çevirdi ve böylece YPF’nin Amerikan borsasında (NYSE) borsa değerinde 100.000’den fazla kayıp kaydetmesiyle üzücü bir rekor daha kırdı. 15 milyar dolar”diye ekledi Gutiérrez.

Bu şekilde Gutiérrez’e göre bu K yetkilileri “tarihin en büyük dördüncü hisse senedi dolandırıcılığını oluşturdu55 milyar ABD Doları ile Enron, 44 milyar ABD Doları ile Madoff ve 36 milyar ABD Doları ile MF Global’in arkasında yer alıyor.”

“Umalım ki Başkan Milei haydutların korosunu görmezden gelin Muhafazakar kökenli bir siyasi lider olan Gutiérrez, görgü kurallarına uymalı ve dolandırıcılığın en kötü halkasına, yani “hak edilmeyen bedeli bilerek ödemeye” tamamen girmenin ne anlama geldiğini anlamalıdır.

“Başkan Milei’ye bilgi verildi; sıradan Arjantinliler günlük hayatta kalma mücadelesi verirken, ülkenin bu uğursuz kastın yararına 16 milyar doları israf etmesini önlemek artık onun görevi.” diye ekledi. Bu nedenle Gutiérrez, Başkan Milei’den “Bir Soruşturma Komisyonunu teşvik edin “Kongrenin bu yeni düzenlemesi, Arjantin için utanç verici bir kınama kararıyla sonuçlanan bu üzücü sürecin yasadışı eylemlerine ışık tutacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir