Javier Milei, Hamas’ın “kaçırdığı tüm sivillerin derhal serbest bırakılmasını” talep etti

Başkan Javier Milei bu cuma talep etti ” Kaçırılan tüm sivillerin derhal serbest bırakılması” Terör örgütü Hamas tarafından 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırı sırasında, Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada.

“Kaçırılan tüm sivillerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” 11 yurttaşımız dahil“Milei, Holokost Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte bunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı, İsrail’e yönelik saldırıda Hamas’ın suç işlediğini vurguladı “İğrenç ve affedilemez” Arjantin’in “terörizme karşı uzlaşmaz tutumunda” kararlı olması gerektiğini vurguladı.

AMIA (1994) ve İsrail Büyükelçiliği’ne (1992) yönelik saldırılara ilişkin “cezasızlıklara son verilmesi” yönündeki kararlılığını yineleyen Başkan, “Arjantin terör karşısında sessiz değildir” diye tekrarladı.

Ayrıca özgürlükçü lider, İsrail ile “diplomatik, ticari ve dostluk bağlarını” güçlendirme taahhüdünde bulundu ve önümüzdeki 6 Şubat’ta İsrail’e yapılması planlanan geziyi onayladı.

“Önümüzdeki haftalarda kutsal topraklara seyahat edeceğim. kardeşlikte yeni bir sayfa İki ülke arasında” diye vurguladı.

Video

Başkan İsrail’e gidecek, bunu Holokost Müzesi’ndeki bir etkinlik sırasında doğruladı.

Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşeceği İsrail gezisi, Kudüs ve Tel Aviv’i de kapsayacak.

Milei’nin İsrail’deki varlığı, ana gündemi başkanın İsrail ile yapacağı toplantı olan gezinin ilk aşaması olacak. Papa Francis Vatikan’da.

Clarín’in bildirdiği gibi, Baş Papa Milei’yi şu tarihte kabul edecek: 12 Şubat saat 10.00.Apostolik Sarayı’nda. Seyirci birkaç gün önce Vatikan’ın görevden ayrılan büyükelçisi Fernanda Silva tarafından talep edildi.

Video

Başkan, “Holokost ve Naziler geçmişte kalan şeyler değil” dedi.

Roma’da, Papa’nın huzurundan bir gün önce Milei, İtalya başbakanı Georgia Meloni tarafından kabul edilecekti; kendisinin de bir televizyon röportajında ​​kendisinin de belirttiği gibi, başkanı “büyüleyici” olarak tanımlamıştı.

Arjantin cumhurbaşkanı, Başkan Sergio Mattarella ile de bir toplantı yapabilir ancak bu henüz doğrulanmadı.

Kurumun başkanı Marcelo Mindlin ve Shoah’tan sağ kurtulan bir kişi de bu Cuma günü Holokost Müzesi’nde düzenlenen törende konuşma yaptı.

Ayrıca, Yahudi şamdanının mumlarının yakılmasıyla ilgili geleneksel tören, Holokost’un Yahudi kurbanlarının anısına ve onuruna düzenlendi.

Milei ile birlikte Şansölye de geldi. Diana Mondino; İnsan Sermayesi Bakanı Sandra pettovello; ve Haber Bakanı, Mariano Cúneo Liberona. Etkinliğe Buenos Aires Hükümet Başkanı Jorge Macri de katıldı.

Anma, 2005 yılında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, 27 Ocak tarihini Uluslararası Gün olarak belirleyen Holokost’u Anma başlıklı A/RES/60/7 Kararını onaylayan evrensel bir temelde oluşturuldu. Holokost Kurbanlarını Anma Töreni.

Arjantin, 2000 yılında Stockholm Deklarasyonu’nun imzalanmasından bu yana IHRA’ya tam üye olan tek Latin Amerika ülkesidir. İttifak, amacı anti-Semitizm, hoşgörüsüzlük ve ırkçılık eylemlerine karşı mücadele etmek olan 35 Devletten oluşan hükümetlerarası bir kuruluştur. 20. yüzyılda insanlığın yaşadığı türden soykırımlara yol açabilecek ayrımcılık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir