Javier Milei hükümetinin yolsuzlukla mücadele politikası hakkında şüpheler

La Libertad Avanza hükümetinin iki müttefiki Başkan Javier Milei’nin yolsuzlukla mücadele politikası hakkında şüphe duymaya başladılar.

Milletvekili Graciela Ocaña ve Değişim İçin Birlikte’den eski senatör adayı María Eugenia Talerico İki hassas konuda itirazda bulundular.

Mauricio Macri’nin Finansal Bilgi Birimi’nin (UIF) eski müdürü Talerico, Twitter’da ironik bir şekilde şunları yazdı: “Cristina aradı.” Hükümet ise Torba Kanun’da yazdığı gibi Yolsuzlukla Mücadele Dairesi’ne (OA) dava açma yetkisini geri vererek geri adım attı. Macrista Laura Alonso’nun yönetimi sırasında OA, Kircherizm’e karşı birçok yolsuzluk şikayetinde bulundu.

Talerico anlattı Zurna “Twitter için bir ironi yazdım ama bunun varlığından neredeyse hiç şüphem yok” barışa bağlılık ve Cristina ile aralarındaki davaları karıştırmama” ve Özgürlük Hükümeti Gelişmeleri.

Ricardo López Murphy sektörünün lideri, Haber Bakanı Mariano Cúneo Libarona’ya yanıt vererek şunları söyledi: “Bu siyasi zulümle ilgili değil.. Bu adaletle ilgili.”

“Yolsuzlukla mücadele Geriye bakmıyor. Yolsuzlukla mücadele geleceği garanti altına almak için gereklidir. Bu, üstlenilmesi gereken ve asla ihmal edilmemesi gereken bir mücadeledir çünkü yoksulluğa yol açar ve tüm Arjantinlilerin mirasını tehdit eder. Sorumlular bedelini ödemelidir” diye vurguladı çeşitli röportajlarda.

Tanınmış bir ceza avukatı olan Cúneo Libarona, politikasını Milei’nin Kongre’deki açılış konuşmasına bağlıyor. Şöyle dedi: “Arjantin siyasi sınıfına gelince, Size şunu söylemek istiyorum ki, kimseye zulmetmek için burada değiliz, eski kan davalarını çözmek için burada değiliz. ne de iktidar alanlarını tartışmak. Bizim projemiz bir iktidar projesi değildir. Projemiz bir ülke projesidir.”

Ocaña ise, ANSES başkanı Osvaldo Giordano’nun, Cristina Kirchner’in talep ettiği 120 milyon dolar gibi geriye dönük ödemeleri ödememe kararını iki yıl daha uzatma kararının, ““Bunun nedeni ekonomik acil durum.”. Ocaña Mektupla talep etmiş olmasına rağmen Giordano’nun, iki karşılıksız emekli maaşının iptal edilmesi yönünde Mahkeme’ye yaptığı talebe eşlik etmeyeceğine inanıyor. eski başkanın talep ettiği “15 milyon peso” karşılığında.

“Eğer ayarlamanın kasta göre yapılması gerekiyorsa: Başkan Milei ayrıcalıklı emekli maaşlarının kesilmesiyle ne bekliyor?”Ocaña basına yaptığı açıklamalarda kendisine bu soruyu sordu.

En dikkat çekici şey, Milei ile Cristina arasında var olacak bu “barışa bağlılık”a rağmen, La Rioja valisi Ricardo Quintela gibi eski cumhurbaşkanının kendi kanatları aracılığıyla, ekonomiyi düzenlemeye çalışan mega DNU’yu bombalıyor, Cristina Kirchner’in ekonomik stratejisinin temel taşı.

Talerico’nun şüpheleri Cúneo Libarona’nın Kongre’ye veya DNU’ya düzeltme göndermesiyle ilgili Yolsuzlukla Mücadele Dairesi’ne şikayette bulunma yetkisinin kaldırılmasın, bu portföyün sözcülerini açıkladı.

Çarşamba günü Kongre’ye gönderilen torba yasa tasarısında “yanlışlıkla zamanında kaldırılmadı Cúneo’nun çeşitli röportajlarda açıkladığı gibi, OA’nın şikayette bulunma yetkisinin kaybı.

Kongre’ye gönderilen proje, AE’ye “kendi yetki alanı dahilinde, Devlet varlıklarının etkilendiği süreçlerde davacı olma” yetkisi veriyor. İşlevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için gerekli tüm eylemleri gerçekleştirin.”

Eski başkan Fernando De La Rúa tarafından oluşturulan OA aynı zamanda “amacıyla ilgili olarak bireyler veya kamu kurumları tarafından yapılan şikayetleri almalı ve uygun olduğunda işleme koymalı” ve “komisyonun atfedildiği acenteleri ön soruşturmalı.” İdari Soruşturmalardan Sorumlu Başsavcılık ile koordinasyon halinde ve tanımlanan ekonomik, kurumsal ve/veya sosyal önem kriterlerine uygun olarak, önceki bölümde belirtilen olgulardan herhangi birinin yerine getirilmesi.

Her durumda, “soruşturmalar yalnızca Dışişleri Bakanlığı’nın inisiyatifiyle ve başka bir devlet makamının bunu sağlamasına gerek kalmaksızın gerçekleştirilecektir.” Tespit edilen ve suç teşkil etmeyen usulsüzlükleri yetkili idari makama bildirmek ve ekonomik, kurumsal ve/veya sosyal önemde olması halinde ilgili özetlerin parçası haline getirmek.

Son olarak, metinde AE’nin “yürütülen soruşturmalar sonucunda suç teşkil edebilecek gerçekleri yetkili adalet sistemine bildirmesi” gerektiği belirtiliyor. şimdi Cúneo Libarona tarafından düzeltilecek.

“Bu bir sonraki kararnameyle düzeltilecek”Meclis’e gönderilen metindeki hatayı kabul eden Haber Bakanı’nın sözcüleri söyledi.

Alberto Fernández ve Cristina Kirchner’in hükümeti sırasında, OA ve Finansal Bilgi Birimi (UIF), Kirchnerism’e karşı yolsuzluk davalarında davacı rolünden çıkarıldı.

Yakın tarihli bir raporda Cúneo Libarona, OA’nın yeni başkanı Alejandro Melinek’in “Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’ni siyasi amaçlarla kullanmayacağını” söylemişti. Dava açma yetkisini elimizden alıyoruz, savcılar ve UIF bunun için var, aynı şey. Silahların eşitliği ilkesine aykırıdır. OA tüm savaşlarda savaş silahı olarak kullanıldıMali İstihbarat Birimi ve AFI gibi.”

Cúneo Libarona’nın bu açıklamaları yargı sektörlerinde endişelere neden oldu çünkü OA ve Mali İstihbarat Birimi, Mauricio Macri hükümeti döneminde yolsuzluk vakalarında adaletle işbirliği yapmıştı.

Ancak Aralık 2019’da Kirchnerizm bu rolü elinden aldı ve Cristina Kirchner, Latin Amerika’nın ulusal ve popüler liderlerine karşı “kanun hukuku, hakimlerin, savcıların, medyanın ve ABD büyükelçiliğinin komplosu” şeklindeki sahte teoriyi kullanmaya başladı.

Cúneo’nun önerisi tartışmalara yol açtı. Bazı kesimler hükümetin OA veya UIF aracılığıyla iktidarda olduğuna inanıyor”şikayetçi olmamalıAFIP gibi doğrudan etkilendiği durumlar hariç.”

“Genel çıkarın temsili Kamu Bakanlığının elinde olmalıdır. Yürütmenin şikayeti olarak yargı sürecinde bağımsızlığı değiştirir” diyor Haber Bakanı ile aynı fikirde olanlar.

Başka bir sektörden sorunun yaşandığı hatırlatıldı Carlos Menem ve Kirchnerism hükümeti döneminde bazı savcıların davaları “uyuduğu” Görevli memurların reçeteden yararlanabilmesini sağlamak.

Diğer uzmanlar, bu nedenle, kim soruşturulursa soruşturulsun yolsuzluk soruşturması lehine çizgiyi azaltacak bir Ulusal Başsavcıya (bir başsavcı) sahip olmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Ancak bir hakim ve savcı, elindeki kısıtlı kaynaklarla karmaşık yolsuzluk ve kara para aklama vakalarını tek başına soruşturamaz. Örneğin, Macri’nin UIF’sini ilk elde eden İsviçre Haberinin katkısı olmadan, Lázaro Báez’in Para Yolu K’da kara para aklama suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılması çok zor olurdu.

Ancak şikayette bulunma isteğinin ötesinde (davacı delillerin ölçüsünü talep edebilir ve kararlara itiraz edebilir), Javier Milei hükümeti vermedi -şimdiye kadar- konuşmalarında, nereden gelirse gelsin siyasi yolsuzluğun öncelikli olduğu bir suç politikası aradıklarının açık işaretleri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir