“Javier Milei için bu yıl ve gelecek yıl asıl sorun sokak olacak”

Jorge Lanatagazeteci ve yayınlanan Periodismo Para Todos programının sunucusu On üç2023’teki son başyazısında, seçilmiş başkan Javier Milei için “bu yılın ve gelecek yılın ana sorununun” “sokak ve şirketler” olacağı konusunda uyardı.

Ve şunu ekledi: “Şimdi hükümeti kurarken görüyoruz ki kast fikrini terk etti ve en azından Merkez Bankası ve dolarizasyon fikrini ertelediğini.”

La Libertad Avanza’nın lideri, ikinci turda mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa’yı mağlup ettikten sonra 10 Aralık’ta yeni başkan olarak göreve başlayacak ve Lanata adına gelecek dönem başkanı “kabul edilmelidir ki her zaman ne yapacağını söylerdi“.

Sorun şu ki, bunu yapıp yapamayacağın yapın çünkü teori başka şeydir, pratik başka şeydir. Bunu okulda veya üniversitede öğrendik” diye düşündü.

Bu arada yazar ve radyo sunucusu başyazısının ilk bölümünde şunları da kaydetti: “Milei asla hükmetmedi ve 20. yüzyılın ortalarından kalma ‘Avusturya İktisat Okulu’ adı verilen bir şeyi temsil ediyor.”

Yılın son başyazısında Lanata, Milei’ye “her zaman ne yapacağını söylediğini” kabul etti.

Bu teorik dalla ilgili olarak Lanata şunları söyledi: “Ludwig Von Mises ve Friedrich Hayek, sosyal olguları anlamanın tek yolunun bireysel eylemleri anlamaktan geçtiğini söylüyorlar. Ekonomide işlerin yapılmasına izin verilmesini öneriyorlar, bu da şu anlama geliyor: devletin müdahale etmemesi herhangi bir fonksiyonda”.

Ayrıca Ayn Rand’ın “Atlas Silkindi” adlı romanının gelecek dönem başkanın “başvuracağı kitap” olduğuna dikkat çekti ve “burada söylenen şu ki Kişisel çıkar fedakarlığa tercih edilir“.

“Milei kendisini ‘piyasa anarşisti’ olarak tanımlıyor. Milei bunu başarırsa, (Carlos Saúl) Menem zamanından bu yana en önemli yapısal değişiklik. Bunu lehte olmak için değil, Menem’in başına gelenleri ve şimdi Milei’nin başına gelenleri anlatarak söylüyorum. Ama biri teori, diğeri pratiktir” diye ısrar etti.

Jorge Lanata: “Alberto iki yılda bir hiç oldu”

Programının bir başka bölümü olan monologda Lanata, ülkenin “sürprizlerle dolu zamanlar” yaşadığını söyledi ve şunları söyledi: alaycı bir karşılaştırma Mevcut başkan ile seçilmiş başkan arasında. “Başkan olarak iki yılda bir hiç olan Alberto’nun aksine, Milei birdenbire iki yıl içinde başkan oldu” dedi.

Ayrıca her ikisinin de Quinta de Olivos’ta yaptığı toplantıya değindi ve bunu “çok iyi” olarak değerlendirdi. Her zaman ironik bir ses tonuyla, “Alberto ona, Hükümetin ne yaptığını öğrenir öğrenmez kendisine haber vereceğini söyledi” dedi.

Video

PPT sunucusu monologunda mevcut başkan ile seçilmiş başkan arasında alaycı bir karşılaştırma yaptı.

Aynı üslupla şu ifadeleri kullandı:Milei Alberto’ya Dylan’ı sordu”. La Libertad Avanza’nın liderinin köpekleri hakkında “Murray, Milton, Robert ve Lucas’la geçişi nasıl bir araya getirdiklerini görmek için olmalı” dedi.

Ve şunu ekledi: “Hükümet o kadar kafasız ki “Dylan zeytinliğe ‘Hemen döneceğim’ tabelasını koydu ve sopayı aldı, yoksa onu Leo Fariña gibi yakalarlar ve Cristina yüzünden saçları ağarırdı.”

Daha sonra mevcut başkana tekrar saldırdı. “Toplantıdan sonra Alberto şunları söyledi: ‘Eğer Milei başarılı olursa, Arjantin de başarılı olur; Bir engel olmak istemiyorum.’ Öğleden sonra Alberto, dört yıldır engel oldun”, Lanata’yı başlattı.

“Papa, kendisini tebrik etmek için Milei’yi aradı ve ona şöyle dedi: “Sana bir şey itiraf ediyorum: Zaferinin geldiğini Tanrı bile görmedi,” diye şaka yaptı.

Monologunun son bölümünde gelecek dönem başkanı sahneye çıktı. “Bu hafta Milei çeşitli medya kuruluşlarıyla röportajlar verdi. ve hepsinde çok daha rahat ve ölçülü görünüyordu. Artık hangisinin gerçek Mil olduğunu bilmiyoruzDaha önce deli gibi davranan mı yoksa şimdi ılımlı davranan mı. Sana bir şey söyleyeyim Javier: bu yeni üslup başkan için iyi ama bir panelist olarak başarısız olursun,” diye önerdi.

“Milei on beş değişiklik düştü. Kötü hisler yüzünden organ satmaktan tütsü ve palo santo satmaya başladı. Zaten bazı önlemleri de ileri sürdü: Helikopteri kullanmayacağını ve Olivos’tan çalışacağını söyledi. Birkaç mango yetiştirmek için Casa Rosada’yı Airbnb’de kiraya verebilirim. O kadar az hareket var ki, kapıdaki el bombacıları evden ofis çalışıyorlar,” diye sözlerini tamamladı Lanata.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir