Javier Milei ile Kirchnerci olmayan Peronizm arasındaki gizli anlaşmalar

Arjantin’deki yeni gücün tasarlanmakta olduğu doğaçlama karargahı, seçilen başkan Javier Milei’nin uyuduğu ve çalıştığı Hotel Libertador’u ziyaret eden ilk Peronist vali, Salta’dan Gustavo Sáenz. 24 Kasım’da oldu. Orada Genelkurmay Başkanı olarak atanacak Nicolás Posse ile görüştü; ve aynı zamanda PJ’nin liderleri ve ulusal siyasi sınıfın geri kalanıyla muhatap olarak birlikte çalışacağı kişi, geleceğin İçişleri Bakanı, Guillermo Francos.

Saenz ve Francos Özgürlükçü “ofislere” yapılan bu şaşırtıcı ziyaretten daha önce bahsetmişlerdi.. Değildi. Halihazırda La Libertad Avanza’nın (LLA) etkili yetkilileriymiş gibi davrananların Peronist valilerle arasındaki diyalog birkaç haftadır sürüyor. Bunlar gizli olmayan, belki de gizli, her zaman iyi bir üslupla yapılan ve resmi olmayan ancak mevcut olan olası bir “yönetim” anlaşmasına yol açan iletişimlerdi. Sáenz bir ilerlemeydi.

Sergio Massa ile aynı çizgide olan kuzeyin cumhurbaşkanının, Devlet Başkanlığı görevini kimin üstleneceğiyle orada yolları kesişmedi. Ancak bunu “Patron” olarak vaftiz edilen kız kardeşi Karina Milei ile yaptı. Konuştular. İlk başta Avrupa ülkeleri hakkında fikir alışverişi gibi görünen toplantıda daha sonra öğrenildi: Aslında bu onun en sevdiği evcil hayvanının kökeni hakkında bir konuşmaydı.köpekleri, sadece Milei’yi ilgilendirmeyen bir konu.

Sáenz, Karina Milei’ye yeni Başkan olarak şunu söyledi: onun da bir mastı var. Yüzü kötü olan ama kesinlikle “iyi” diyen büyük bir köpek.

– Benimkinin adı Kobe. Conan gibi o da bir mastifftir. Ama bu bir İtalyan mastifi.

Sonra Karina Milei gülümsedi ve eğlenerek cevap verdi.

– Doğru, Conan da tüm köpeklerimiz gibi bir mastif. Ama bir İngiliz mastiffi…

Birbirlerini daha fazla kahkahayla selamladılar, onayladılar Zurna Bu temasları olay yerindeki görgü tanıklarından öğrenen kaynaklar.

Sáenz, gelecekteki yetkilileri seçim zaferlerinden dolayı tebrik ettikten ve ayrıca gelecek zamanlarda seçilmiş Başkanın “yönetilebilirliğini” garanti altına almanın önemi konusunda fikir alışverişinde bulunduktan sonra Libertador’dan ayrıldı. Elbette dokuz ili yönetecek olan PJ’deki diğer meslektaşlarının endişelerini de iletti: Milletin ortak katılımla illerine gönderdiği milyarların dağıtımı ne olacak? Francos samimiydi: “Başkanın ne düşündüğünü hâlâ bilmiyoruz.”

Değişim İçin Birlikte’nin seçilmiş liderleri Mauricio Macri gibi LLA ile “ortak yönetim”i reddettiklerini ifade ediyorlarDaha pragmatik Peronist meslektaşları, yeni Hükümete destek sözü vermeyi hemen kabul ettiler. Bazıları diğerlerinden daha fazla bağlılıkla.

LLA kaynakları dün gece şunları söyledi: Zurna Yeni Maden Bakanı’nın mevcut yönetimin bir yetkilisi olacağı belirtildi. Şu anda Enerjiden sorumlu olan Saltalı Flavia Royón, Madencilik Bakanlığının başına geçecekKuzey eyaletleri için önemli bir bölge.

Bu, kendi bölgelerini yönetmek zorunda olan ve milletin maddi yardımına ihtiyaç duyacak olan “rasyonel” Peronizm için hayırlı bir gelişmedir. Royón, Salta hükümetinde bu konuyla ilgilendiği için bu pozisyona katılacaktı. Siyasi destek karşılığında Hükümetteki pozisyonlar için yapılan müzakerelerin bir parçası değildir.

Milei’nin zaferinden bu yana Francos, valilerin her biriyle diyalog kurmakla görevliydi. Hem PJ muhalefetinden hem de Together for Change’in “kuzenleri”nden, daha önce de söylediğimiz gibi, içsel olarak daha uzlaşmazdırlar o koalisyonda hâlâ hüküm süren şey, artık eskisi gibi değil.

PASO sonucunun ardından PRO’nun Milei ile yakınlaşması, yeni Hükümet yapısında veya Stratejik Oda Başkanlığı gibi yasama pozisyonlarında yer alacaklarına inanan partinin liderleri arasında anlaşmazlıklara neden oldu. Milletvekilleri, onaylandı Ayrıca, özgürlükçü bir kişi tarafından işgal edilecek ancak PJ’de soyağacı bulunacak: Martín Menem, Milei adına ve temsili adına Alt Meclis’in yönetiminden sorumlu olacak.

Bu kararı kamuoyuna açıklamadan önce, LLA’nın gelecekteki bakanları Haberçiliğin valileriyle iletişim kurdu konu hakkında ne düşündüklerini öğrenmek için. Büyük çoğunluk Menem’i onayladı. LLA kaynakları, Milletvekillerine komuta edecek kişinin kendisi olup olmayacağını belirlemek için kendilerine danışılmadığını, yalnızca bu konuda ne düşündüklerini öğrenmek için kendilerine danışıldığını açıklıyor.

Macri ve PRO, her iki tarafın da PASO’dan sonra kurduğu “anlaşma” sonrasında Milei kampanyasında çok çalışan bir lider olan Cristian Ritondo’nun bu pozisyonu alması için destek verdi ve yürüttü. Milei’nin etkili danışmanlarından oluşan bir kesim, K dışı Peronizmle başka bir yakınlaşma jesti olacak şekilde, konumu Juan Schiaretti’nin yardımcı adayı Florencio Randazzo’ya vermeyi tercih etti, ancak sonunda hem Milletvekillerinin hem de Senato’nun bu görevi kabul etmesi gerektiği fikri galip geldi. Maksimum otorite olarak LLA yasa koyucuları.

Francos ayrıca danışmak için Schiaretti ile temasa geçti. eski yetkililerinin, Osvaldo Giordano’nun kontrol edeceği ANSES gibi kilit kuruluşlara dahil edilmesi hakkında.

“Devam edin,” diye yanıt olarak aşağı yukarı kelimeler aldı.

Milei’nin ekibinin siyasi kanadında heyecanlılar ve Martín Menem’in milletvekilleri tarafından oybirliğiyle bu organın başına seçileceğini tahmin ediyorlar. Senato’da geçici başkan yardımcısı olarak önerilecek kişi de özgürlükçü bir isim olan Formosa’lı Francisco Paoltroni olacak. Onlar yeni bir dönemin siyasetteki yeni isimleri.

Bu, Milei’nin Kongre’ye göndereceği kesin reformist yasa paketinin onayını almak için çoğunluk oyununa ulaşmak için gereken etkinliğe sahip olacakları anlamına mı geliyor?

Ne Menem’in ne de Paoltroni’nin bu sanatlarda deneyimi var. Ancak Peronist valiler LLA stratejistlerine “parlamenter yönetimi” garanti edeceklerini bildirdiler. Olmak?

Örneğin Macri, Milei’ye PJ’ye asla güvenmemesini tavsiye etti.

Martín Menem, La Rioja’da bir eyalet yasa koyucusuydu ve Arjantin’in yasama normları konusunda belki de en büyük uzmanı olan ve Milei’nin kendisini siyasete adadığından beri birkaç kez ziyaret ettiği babası Eduardo Menem’in oğludur.

Bu arada Francos, PJ ile diyalog ortağı olarak üstlendiği role şaşırdı Peronist valilerin düzenlediği toplantıda hazır bulunduğundaBanco Provincia’nın Buenos Aires genel merkezinde gelen ve giden.

Toplantı, gelecek dönem başkanı tarafından yapılan “para yok” duyurusundan etkilenen başlıca kişilerden biri olan Buenos Aires’li Axel Kiciloff tarafından organize edilmişti.

Tüm liderler, hatta LLA’ya en yakın olanlar da dahil olmak üzere, Birlikte Değişim’den geriye kalanlarda hala aktif olanlar, Sergio Massa’nın aldığı bir önlem olan Gelir Vergisi için kendilerine karşılık gelen kotayı almayı bıraktıklarından kendi bölgelerinin hesaplarının etkilendiğini gördü. kampanyanın ortasında.

Francos, Aralık ayında maaşları ve ikramiyeleri ödeyebilecekleri fonu garanti eden kişinin Massa olması gerektiği konusunda PJ ile aynı fikirdeydi. Milei Başkan olarak göreve başladığında yeni yönetimle görüşmeler başlayacak. Geçti.

Valilerin bir diğer önemli endişesi ise milli bütçe açığını kapatmak için tüm bayındırlık inşaatlarının durdurulacağı duyurusuyla ilgili.

Bu noktada aralarında Altyapı sorumlusu olacak kişinin de bulunduğu Milei’nin danışmanları, Guillermo FerraroMevcut yönetimin son döneminde milletin finanse ettiği işlerden hangilerinin durdurulduğunu, hangilerinin durdurulmadığını, hangilerinin tamamlanabileceğini analiz edeceklerini duyurdu. Tabii ki ayarlamaların olacağını doğruladılar.

En az yedi valinin, Vaca Muerta’yı Bolivya’ya bağlayacak, “Néstor Kirchner’in tersine çevrilmesi” olarak bilinen ve Temmuz ayından önce tamamlanması gereken gaz boru hattının tamamlanmasıyla ilgili endişeleri var.

Peronizm, seçimlerde Massa’ya karşı aday sunan diğer partilere kıyasla özgürlükçü uygulamalara daha sempatik olduğunu göstermiş görünüyor.

Örneğin Tucumán valisi Osvaldo Jaldo, “siyasi” harcamalarda eyalet bütçesinin yüzde 12’sini kesti. Catamarca başkanı Oscar Jalil, yargının elde etmeye çalıştığı yüzde 13’lük artışa direndi. Böylece eyaletlerin PJ’si, Haberçiliğin yönettiği eyaletlerin çoğunda kazanan yeni Başkanla ilişkisine başlıyor. Ve Peronizm bunu biliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir