Javier Milei milletvekilleriyle değil halkla konuşacak, bakanları adına yemin edecek ve Colón’a gidecek

Javier Milei göreve başlamadan önceki son saatlerinin büyük bir kısmını uluslararası gündemine ayırdı. Çevrelerindeki insanlar zaten sahip olduklarını söylüyor “neredeyse hazır” bu Pazar günü Kongre’ye sırtı dönük ve kendisine eşlik edecek insanlarla yüz yüze gelecek şekilde “otobüs veya cihaz olmadan” yapacağı konuşmayı.

Gerçek sınırlarla çevrelenmiş ve siyasetin zorlamadığı bir tören sunma ihtiyacı, seçilen Cumhurbaşkanı’nı hayatının en önemli gününün ayrıntılarını kız kardeşi Karina’ya emanet etmeye yöneltti. Son derece düşük profilli, her şeyin sorumlusu “Patron” olduğundan, önceki büyük bir sızıntı olmayacak Kongre, Casa Rosada, Metropolitan Katedrali ve Kolon TiyatrosuHükümet değişikliğinin dört senaryosu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından cumartesi günü dağıtılan resmi programda herhangi bir sürpriz yaşanmadı. “ama olacak”La Libertad Avanza’dan beklenti içindeler ve Milei’nin kız kardeşine ithaf ettiği tweet’i bunun diğer liderlerin törenlerinden kopyalanmayacağının bir göstergesi olarak gösteriyorlar.

Her ne kadar şu anda planlanan faaliyetler büyük farklılıkları görmemize izin vermiyor. Milei’nin, Başkan Yardımcısı Victoria Villarruel tarafından açılan Yasama Meclisi önünde yemin ettikten sonra, Milletvekilleri önünde konuşmayacağızsenatörler ve özel konuklar Temsilciler Meclisi’nde hazır bulunacaklar, ancak bunu Kongre’nin merdivenlerinde, bu durum için doğaçlama bir kürsüyle, halka dönük olarak yapacaklar. “Neden oylarıyla kendisine güvenen insanlarla değil de kastın parçası olan birçok kişiyle konuşsun ki?”diye sordu Zurna Kendisini öncüllerinden farklılaştırma arayışına iten nedenler konusunda liberteryenlerin yakın işbirlikçisi.

Gerçek şu ki, Milei’nin yönetiminin ilk temellerini atmayı planladığı “torba yasayı” saatler sonra alacak olanların bu yasa koyucular olacağı iddiasıyla bu kararın revize edilmesini öneren sesler vardı. “Herkesin oyununa ihtiyacımız var, en azından birkaç kelime söylemenizi tercih ederim, kısa bir yansımaemekli olmadan önce,” diye açıkladı her iki meclisteki sayıya ulaşma konusunda takıntılı olan özgürlükçü bir lider.

Ancak bu Pazar gününe ilişkin “Cumhurbaşkanlığı emrinin iletilmesi” protokolünde şimdilik “Millet Başkanının mesajının” nerede olacağı netlik kazanmadı. Süre, danışılan tüm kaynaklar hemfikirdir, “Yaklaşık bir saat” olacak. Milei’nin yemin edeceği ve Alberto Fernández’den başkanlık niteliklerini alacağı özel oturumun açılışının planlandığı öğlen 12:00 ile Villarruel ve Dışişleri Bakanı Diana Mondino ile birlikte başkanlık sıfatlarını alacakları saat 14:00 arasında olacak. Casa Rosada’dan devlet başkanlarına ve uluslararası liderlere.

Konuşmanın tarzını yalnızca küçük bir grup lider biliyor: Milei ve kız kardeşinin yanı sıra yalnızca Genelkurmay Başkanı Nicolás Posse, İçişleri Bakanı Guillermo Francos ve başkanın yıldız danışmanı Santiago Caputo. Konuşmaya müdahale edildi, metnin cilalanması. “Bir şey söyleyen herkes yalan söylüyor. Yalnızca önerdiği şey hakkında konuşabilir, ancak sonunda söyleyeceği şey hakkında konuşamaz” diye açıklıyorlar.

Her durumda, başlangıçta, fikir şu ki Alınan mirası ve başlangıç ​​noktasını anlatan ham bir konuşma olacak, Siyasi anlaşmaları engellememek için kişisel diskalifiye olmaksızın ekonomik ve sosyal konularda değişiklik ihtiyacını güçlendirmek. Peronizm ile köprüler kurmamızı sağlayan pragmatik Milei ile televizyon kanallarının elektrikli testere ihtiyacını öngören Milei versiyonu arasındaki denge.

Milei kız kardeşiyle birlikte öğleden birkaç dakika önce Kongre’ye gelecek. Kız arkadaşı Fátima Florez ise ailesiyle birlikte Kongre’de onu bekleyecek. Özgürlükçü evrenden gelen itiraz edilemez bir kaynak, gerekirse “First Lady Karina olacak” diye yeniden doğruluyor. Öyle ki, tüm şüphelere rağmen her şey önceden hazırlanmıştı. Karina Milei bu Pazar günü saat 17.30’da Kabinenin geri kalanıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olarak yemin edecek. Beyaz Oda’da. Bunun için Cumhurbaşkanının, atamasıyla birlikte, hem düz hem de yan çizgide herhangi bir akrabalık ilişkisi bulunan kişilerden atama yapılamayacağını belirleyen 93/2018 sayılı basit kararnamenin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin kararı imzalaması gerekmektedir. ikinci derece” Hükümet görevlileri ile bakanlar rütbesi ile.

Kongre’yi Casa Rosada’ya bağlayan rota, Askeri Ev tarafından oluşturulan güvenlik planı açısından soruları ve baş ağrılarını gündeme getirdi. La Libertad Avanza’da protestocuların sayısını tahmin etmemeyi tercih ediyorlar, dolayısıyla aşağıda herhangi bir sayı hayal kırıklığı olarak yorumlanıyor, ancak kutlamalarda “kendiliğinden” bir kalabalığın mevcut olması gerçeğinden heyecan duyuyorlar.

Güvenlikle ilgili endişe, Milei’nin, Juan Domingo Perón’un, özgürlükçü liderin kullanmak istediği ünlü Cadillac’ının yerine geçmesini sağlayan Valiant III üstü açık arabanın rotasını takip eden insanları kucaklamak için aşağıya ineceğini öngörmesiyle ilgilidir. . Bir başkanlık çevre uzmanı, “En az üç veya dört kat düşecek” tahmininde bulundu.

Günün gündeminde iki etkinlik daha var: Metropolitan Katedrali’nde saat 19.00’da dinler arası tören ve saat 20.30’da Teatro Colón’da gösteri. Ve özgürlükçü komuta tarafından merakla beklenen bir olay: Milei’nin Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelensky ile yöneteceği 45 dakikalık bire bir maç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir