Javier Milei, Vatikan’daki özel görüşmede Papa Francis’e ne verecek?

Planlanmamış iki toplantının ardından Javier Milei bu Pazar günü sürdürüldü Papa Francisco Mama Antula’nın Vatikan’da azizlik mertebesine yükseltilmesi töreni kapsamında Başkan ve Papa Pazartesi sabahı yeniden bir araya gelecek. Bu bir olacak özel izleyici ülkeyle bağlantılı farklı konuları ele alacakları ve ardından Arjantin cumhurbaşkanı ona bazı hediyeler verecek.

Peki bu hediyeler ne olacak? Kesinlik, yayınladığım bir mesaj aracılığıyla geldi Manuel AdorniCumhurbaşkanlığı sözcüsü, sosyal ağda X, eski adıyla Twitter. Orada, yetkili metin ve fotoğraflarla ayrıntılı olarak anlatıyor: Milei’nin Papa Francis’e bırakacağı üç hediye.

Adorni, her şeyden önce kendisine “Şansölye José María Gutiérrez’in Juan Bautista Alberdi’ye yazdığı, kendisini Avrupa’da temsilci olarak akredite eden mektubun (Mayıs 1854) el yazısıyla yazılmış mektubunun bir kopyasını içeren bir klasör” vereceğini belirtti.

Nesnelerden bir diğeri tarihsel değer Milei’nin Papa’ya bırakacağı tablo, “Arjantin Posta Servisi’nin azizlik mertebesine (Ağustos 2017) dağıttığı Mama Antula’nın anısına kartpostalının yer aldığı bir tablo.”

Sonunda deneyeceksin onu eğlendirmek Arjantin gümrüğüne bağlı ürünlerle. Adorni’nin metni, “Dulce de leche alfajores ve limonlu kurabiyeler (Yüce Papa’nın tercih ettiği markadan),” diye açıkladı.

İkili arasındaki toplantı bu Pazartesi sabah saat 9’da Roma’da (Arjantin’de 5) gerçekleşecek. Papa, Milei’yi kabul edecek ve ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin de aralarında bulunduğu heyeti selamlayacak. Karina Mileive şansölye Diana MondinoCumhurbaşkanlığı turunun ilk durağı İsrail’deydi.

Milei ile Papa arasındaki görüşme heyecan yarattı büyük bir beklenti. Çok da uzak olmayan bir geçmişin kavgaları geride kaldı, ya da en azından bu Pazar günü Mama Antula’nın aziz ilan edilmesinin ardından Aziz Petrus Bazilikası’nda yaptıkları selamlamada bu görülüyordu.

Orada kısa ama rahat bir diyalog yaşadılar ve aynı zamanda sarıldılar. Ancak izin ve yetki gerektiren bu jestten önce, her ikisinin arasında bilerek kahkahalara neden olan bir kelime alışverişi yaşandı.

Hatta Francisco, Milei karşısındayken ona “Saçını mı kestin?” diye sordu. Arjantin başkanı “Meşguldüm” dedi.

Ancak bu pazartesi atmosfer farklı olacak. Arjantin cumhurbaşkanı ve Yüksek Papa, Arjantin’deki duruma ilişkin hassas konuları görüşecek. Örneğin yoksullara yardımın zirve gündeminde yer alacağı tahmin ediliyor, bu da diğer sorunların yanı sıra Hükümet ile yerel Kilise liderleri arasında sürtüşmeye ve Francis’in siyasi bölünmeyle ilgili endişelerine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir