Javier Milei, yüzde 25,5’in “çok büyük bir rakam” olduğunu ve Ocak ayı enflasyonuna daha iyimser baktığını söyledi

Tıpkı birkaç saat önce halkın önünde yaptığı gibi, bunu riske atmıştı:(sayı) yüzde 25’e yakınsa başarı “muazzam”ve Ekonomi Bakanı Luis Caputo’nun bu perşembe günü kapalı kapılar ardında “hemen” görevden alınması gerekecekti. Javier Milei Indec’in Aralık 2023’te enflasyonun %25,5 seviyesinde olduğunu tespit ettiğini öğrendikten sonra kutlandı: “Bu büyük bir rakamGüvendiği bir kişiye, “Bana 10 Aralık’ı söyleselerdi iki elimle imzalardım” dedi.

Yeniden inşa edebildiği için ZurnaDevlet başkanı, Aralık ayının ilk üç haftasından sonra, devalüasyon şoku Hükümetin aradaki açığı kapatma ve gıda, yakıt ve tarife fiyatlarını liberalleştirme çağrısında bulunmasına rağmen, tahminleri ay için enflasyonun 45 puan civarında olacağını öngörüyor.

“Her şey işin bu noktaya geleceğini gösteriyordu ama Toto’nun tedbirleri kusursuzdu. Kutlanacak bir şey yok ama çok daha kötü bir şeyin önlendiğine dair iç huzuru var.Kabine toplantısına liderlik etmenin yanı sıra Casa Rosada’nın başkanlık ofisinde çalıştığı bir günün ortasında, rahatlayarak “r” diye değerlendirdi.

Orada, başkan neden dikkate almayı beklediğini analiz etmek için yer açtı “Enflasyon 30 puanın altında olsaydı “muazzam bir başarı”. “Aralık ayının üçüncü haftasında zaten 30 puanın üzerinde ve tüm ay için %45’in üzerinde tahminlerimiz vardı. Ortada ne oldu? Aldığımız önlemler ve artışların ihraçla onaylanmaması kararı. Emisyonu durdurduk ve bunun olumlu bir etkisi oldu“Bu gazeteye güvenilen resmi kaynaklara göre Milei şunu vurguladı.

Devlet başkanı genellikle Bakan Caputo’nun döviz kuru açığını azaltma ve piyasalarda büyük bir sıçrama olmadan akaryakıt fiyatlarını serbest bırakma konusundaki uzmanlığını vurguluyor: “Şok yarattık ama hissedilmedi“.

Aralık kapanışındaki %25,5, önümüzdeki aylar için soruyu açıyor. Her ne kadar başkan La Red radyosunda “göreceli fiyatların yeniden düzenlenmesine yönelik bir sürecin hala mevcut olduğunu” ve bunun da üretime yol açacağını belirtti.korkunç rakamların enflasyon dönemi”, Ocak ve Şubat ayları için yaptığı daha da kötümser tahmin incelemeye alındı.

Milei göreve geldikten sonraki ilk konuşmasında enflasyonun “Aralık ve Şubat ayları arasında aylık %20 ila %40 oranında hareket ettiğini” söylemişti. Ve Hükümette, o ilk anlarda, 2024’ün ilk iki ayında enflasyonun zirvesini yakaladılar.

Bu perşembe, başkanlık ortamında sayının Aralık ayında beklenenin altında olduğunu söylediler. daha iyimser bir senaryo düşünmeyi mümkün kılıyor. “Belki Ocak ayı düşündüğümüzden daha iyi olabilir, rakamlar Aralık ayına benzer“Balcarce 50’de ofisi olan üst düzey bir yetkili dedi.

2023’te yıllık enflasyonun %211,4’e ulaştığı Aralık verilerinin yayınlanması beklentisiyle Milei, sözcüsü Manuel Adorni’ye çıkıp şunları açıkça belirtmesi talimatını verdi “Enflasyonun her noktası bir önceki hükümetin sorumluluğundadır“.

En yakın yetkililerden biri olan Adorni, “30 gündür görevde olan bir hükümetin içinde bulunduğumuz felakete inanmak bana saflık ve çocukça geliyor: Hiperenflasyon riskiyle karşı karşıya olduğumuz konusunda uyarmıştık” dedi. devlet başkanına.

Basın toplantısında sözcü şunları söyledi: “Bunlar aylarca yüksek enflasyonla geçecek, her derecedeki enflasyon zararlıdır ancak Hükümetin elinde acımasız ve miras kalan enflasyonu çözecek sihirli bir değnek yok.”

Milei’nin görüşüne göre, Alberto Fernández’in yönetiminden devralınan ekonominin “gecikmesi” 18 ay olacak. Ona yakın bir kişi, “Göreceli fiyatların enflasyon olarak ortaya çıkacak bir yeniden düzenleme aşaması olacak, ancak bu, bunların mevcut bir enflasyon belirtisi olduğu anlamına gelmiyor” diye açıklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir